Źródła problemu nieregularnego miesiączkowania

leczenie zaburzeń endokrynologicznych

Menstruacja nazywana także potocznie krwawieniem miesiączkowym to naturalny proces fizjologiczny występujący u kobiet. Jego istota polega na cyklicznym złuszczaniu się nabłonka macicy pod wpływem zmieniającego się stężenia hormonów płciowych. Przyjmuje się, że nawet 20% procent pań cierpi na zaburzenia cyklu miesiączkowego wywołane różnymi czynnikami.

Kiedy można mówić o nieregularnym miesiączkowaniu

Prawidłowy cykl miesiączkowy trwa 28 dni i składa się z czterech faz. Warto pamiętać, że każdy organizm jest inny, dlatego za prawidłowe uznaje się również krótsze lub dłuższe cykle. Za naturalne uznaje się różnice czasu trwania cyklu sięgające czterech dni. Podczas miesiączkowania kobieta może tracić od 30 mm do 70 mm krwi. Czas trwania menstruacji wynosi od 3 do 7 dni. O zaburzeniach miesiączkowania mówi się, gdy cykl miesięczny jest krótszy niż 21 dni lub dłuższy niż 35 dni. Przyjmuje się, że nieregularne miesiączki mogą być oznaką nieprawidłowego funkcjonowania organizmu kobiety, dlatego należy je konsultować z ginekologiem.

Zaburzenia o podłożu hormonalnym

Podstawową przyczyną nieregularnych miesiączek są zaburzenia hormonalne. Mogą być one spowodowane nieprawidłową pracą gruczołu tarczycy odpowiedzialnego m.in. za ilość wytwarzanych hormonów płciowych. Do zdiagnozowania niedoczynności lub nadczynności tarczycy niezbędne jest wykonanie badania krwi i oznaczenie w niej poziomu hormonu tyreotropowego TSH. Jego podwyższony poziom świadczy o niedoczynności tarczycy, obniżony o nadczynności. Leczenie zaburzeń endokrynologicznych w przypadku niedoczynności polega na podawaniu hormonów, a w przypadku nadczynności na podawaniu leków obniżających poziom hormonów wytwarzanych przez gruczoł.

Choroby wywołujące nieregularne miesiączkowanie

Za nieregularne miesiączki mogą być również odpowiedzialne inne choroby. Do najczęściej występujących zaliczyć należy endometriozę, otyłość, cukrzycę typu 1 i 2, a także toczeń rumieniowaty oraz przewlekłe choroby wątroby. W przypadku endometriozy nieregularne cykle miesiączkowe wywołują komórki błony śluzowej macicy, które pojawiają się poza jamą narządu, powodując zaburzenia funkcjonowania organizmu. Cukrzyca typu 1 oraz toczeń rumieniowaty to choroby autoimmunologiczne, w których układ odpornościowy pracuje nieprawidłowo, niszcząc zdrowe komórki oraz tkanki. Źródłem nieregularnego miesiączkowania może być także depresja oraz przewlekły stres. Skrócenie lub wydłużenie cyklu to również objawy towarzyszące zaburzeniom odżywiania określanych mianem anoreksji lub bulimii.

Podsumowanie

Nieregularne miesiączkowanie może być objawem nieprawidłowego funkcjonowania organizmu. W celu wykrycia źródła problemu warto niezwłocznie udać się do lekarza i przeprowadzić badania diagnostyczne, które pozwolą postawić trafną diagnozę i wdrożyć odpowiednie leczenie.