Osocze bogatopłytkowe – wskazania, efekty i przebieg zabiegu

Osocze bogatoplytkowe – wskazania, efekty i przebieg zabiegu

Wampirzy lifting to kuracja z użyciem osocza bogatopłytkowego, która pozwala skutecznie zredukować przebarwienia, wyrównać płytkie zmarszczki oraz poprawić jędrność i koloryt skóry. Terapia zyskuje coraz szersze grono zwolenników i staje się ciekawą alternatywą dla bardziej inwazyjnych zabiegów z wykorzystaniem botoksu. Jak przebiega zatem wspomniany zabieg i jakie są wskazania do jego wykonania?

Wskazania do wykonania zabiegu i jego przebieg

Osocze bogatopłytkowe (PRP – Plateled Rich Plasma) jest preparatem krwiopochodnym, zawierającym zwiększoną ilość płytek krwi i czynników wzrostu, które umożliwiają skuteczną regenerację i wzrost tkanek. Podczas zabiegu krew pobrana od pacjenta (zwykle 8 ml) jest umieszczana w specjalnej wirówce horyzontalnej, która umożliwia oddzielenie osocza od krwinek czerwonych. Do osocza dodawany jest czynnik aktywujący trombocyty odpowiedzialne za prawidłowy wzrost komórek w skórze. W pełni naturalny preparat jest następnie wstrzykiwany w wybrane miejsca, które wymagają regeneracji. W ten sposób dochodzi do aktywacji komórek macierzystych odpowiedzialnych za indukcję intensywnych procesów naprawczych. Namnażanie się nowych komórek skutkuje całkowitą odbudową tkanek poddanych terapii. Czas trwania iniekcji uzależniony jest przede wszystkim od wielkości obszaru poddawanego zabiegowi, ale zazwyczaj nie trwa dłużej niż 60 minut. Warto dodać, że zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym.

Zabieg wykorzystujący osocze bogatopłytkowe w medycynie estetycznej dedykowany jest przede wszystkim osobom, które chcą uzyskać efekt odmłodzonej skóry. Innowacyjna metoda pozwala na spłycenie zmarszczek w okolicach oczu (tzw. kurze łapki) i ust oraz na czole (tzw. lwia zmarszczka). Osocze bogatopłytkowe aplikowane jest także na skórę szyi, dekoltu i dłoni. Ponadto preparat znajduje zastosowanie w szpitalach, jako środek przyspieszający gojenie się ran i innych urazów. Specjaliści polecają zabieg także osobom, które zmagają się z uporczywym łysieniem (przyspieszenie wzrostu i zagęszczenie skalpu).

Spodziewane efekty i ewentualne przeciwwskazania

Zabieg, podczas którego wykorzystywane jest osocze bogatopłytkowe, jest mało inwazyjny i bezpieczny. W tym przypadku do podstawowych przeciwwskazań zaliczyć można nowotwory, stany zapalne skóry, terapię lekami przeciwzakrzepowymi oraz ciążę i karmienie piersią.

Częstotliwość przeprowadzania wampirzego liftingu uzależniona jest w głównej mierze od wieku pacjenta oraz stanu jego skóry. Pierwsze efekty w postaci poprawy jędrności i kolorytu skóry widoczne są zwykle dopiero po 2 miesiącach i utrzymują się nawet do pół roku. Specjaliści zalecają więc osobom w wieku dojrzały 1 lub 2 zabiegi w ciągu roku. Po terapii osoczem bogatopłytkowym skóra jest znacznie lepiej ukrwiona, elastyczna i ujędrniona, dlatego wygląda zdrowo, promiennie i młodo.

Osocze bogatopłytkowe stanowi w pełni naturalny i bezpieczny preparat, który w subtelny i mało inwazyjny sposób może wygładzić drobne zmarszczki, poprawić elastyczność skóry czy wyrównać jej koloryt. W każdym przypadku konieczna jest jednak uprzednia konsultacja ze specjalistą, który przeprowadzi wywiad i zleci ewentualne badania, by wyeliminować ryzyko późniejszych powikłań.

źródło: klinikakrajewski.pl – medycyna estetyczna