Śruby szybkiego montażu – dlaczego warto na nie postawić?

śruby szybkiego montażu

Podczas realizowania prac remontowych i budowlanych koniecznie trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria. Dzięki nim możliwe będzie bowiem wykonanie prac zgodnie z założonym harmonogramem i uzyskanie satysfakcjonujących efektów. W dzisiejszym wpisie przedstawimy śruby szybkiego montażu, które zyskały dużą popularność wśród profesjonalistów zajmujących się takimi działaniami. Z ich pomocą możliwe będzie przeprowadzenie sprawnego i estetycznego montażu bardzo wielu elementów.

Śruby szybkiego montażu – charakterystyka i działanie

Śruby do szybkiego montażu zwane są inaczej także kołkami. Jak sama nazwa wskazuje, są to łączniki o stosunkowo prostej konstrukcji, dzięki którym możliwe jest znaczące skrócenie czasu potrzebnego na instalacje elementów wykończeniowych. Co równie istotne do pracy z nimi absolutnie niepotrzebne są żadne specjalistyczne narzędzia. Doskonale sprawdzają się one zatem podczas montowania różnego rodzaju listew przypodłogowych, czy też tych spełniających funkcję dekoracyjną. Sposób ich użycia jest również niezwykle prosty, gdyż polega on najpierw na ich umieszczeniu we wcześniej  przygotowanym otworze, a następnie po prostu na wbiciu wkręta przy pomocy młotka. Tutaj jednak warto zwrócić uwagę na to, aby masa młotka była odpowiednio dobrana do wkręta. Młotek o zbyt dużej wadze może bowiem doprowadzić do trwałego uszkodzenia nie tylko samego wkręta, ale również np. ściany.

Budowa i zastosowanie śrub szybkiego montażu

Wcześniej wspomnieliśmy już o tym, że sposób działania oraz montażu śrub szybkiego montażu jest wręcz banalnie prosty. Podobnie jest także z ich budową. Wszystkie kołki tego typu wykonywane są bowiem z plastiku, posiadając jednocześnie na samym początku tak zwany kołnierzyk. Gdy kołek plastikowy już z częściowo wkręconą śrubą zostanie włożony do otworu, to wówczas wystarczy już tylko dobić go młotkiem. Czasami jednak ze względu na różne nieprzewidziane zdarzenia może zaistnieć też potrzeba ich wyjęcia. Co wówczas należy robić? Otóż w takim przypadku należy działać ostrożnie, gdyż niestety nie jest to sprawa prosta. Możemy spróbować uchwycić kołek na przykład kombinerkami, a następnie energicznie pociągnąć. Należy jednak przy tej okazji pamiętać, że podczas wbijania kołka dochodzi do zrywania gwintu wewnątrz przez śrubę, co sprawia, że niezwykle ciężko może być go ponownie wykręcić. Dodatkowo trzeba liczyć się również z tym, że najczęściej taki wyjęty kołek na skutek powstałych uszkodzeń nie będzie już nadawał się do ponownego użycia.

Podsumowanie

Praktyczna forma śrub szybkiego montażu sprawia, że są one absolutnie niezastąpione podczas przeprowadzania prac budowlanych. Bez względu na to, czy mówimy o zaawansowanych konstrukcjach, czy też prostych działaniach remontowych to zawsze będą one doskonałym wyborem. Dzięki temu, że na rynku dostępne są kołki do szybkiego montażu w wielu różnych rozmiarach, z łatwością będzie można dopasować je do mocowanych elementów.