Własny taras w mieszkaniu? Tak, to możliwe! Czy jednak opłacalne? Przekonaj się już teraz. Przedstawiamy najważniejsze zalety i wady mieszkania z tarasem. Kiedy warto zdecydować się takie lokum, a kiedy nie?
Mieszkanie z tarasem – co przemawia na jego korzyść? 4 najważniejsze zalety
Zakup mieszkania to ważny krok, który warto podjąć po analizie wielu czynników. Czasem decydujący wpływ na wybór danego lokum ma lokalizacja, czasem układ pomieszczeń, a czasem dostępność tarasu. Dlaczego mieszkanie z tarasem to dobry wybór?
- Możliwość stworzenia komfortowej strefy wypoczynkowej. To podstawowy atut wynikający z posiadania tarasu. Jego powierzchnię możesz bowiem tak zaaranżować, aby tworzyła komfortową przestrzeń do relaksu, gdzie wypijesz poranną kawę czy też spędzisz miłe chwile z książką lub w towarzystwie przyjaciół.
- Dodatkowa przestrzeń do przechowywania. Powierzchnię tarasu możesz także wykorzystać do przechowywania różnych rzeczy, np. rowerów. Z powodzeniem może tu stanąć także szafa ogrodowa, której zmieścisz wszystko co niezbędne.
- Możliwość zabudowy tarasu. Jeżeli uzyskasz zgodę wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej, możesz zabudować taras, a stworzoną w ten sposób przestrzeń przeznaczyć np. na domowe biuro, ogród zimowy, wybieg dla zwierząt czy też pokój zabaw dla dzieci.
- Wyższa wartość mieszkania. Planujesz w przyszłości sprzedać mieszkanie? Atrakcyjny taras podniesie standard lokum i zwiększy jego wartość na rynku. W efekcie będziesz mógł (mogła) zaproponować wyższą cenę.
Taras w mieszkaniu w bloku możesz wykorzystać do różnych celów. Wypoczynek, hodowla kwiatów, uprawa ziół, suszenie prania – to tylko niektóre z możliwości, jakie zyskujesz, wybierając lokum, do którego przynależy dodatkowa przestrzeń.
Co ważne, jeżeli chcesz stworzyć na tarasie przestrzeń sprzyjającą relaksowi, sprawdź, czy lokalizacja mieszkania temu sprzyja. Jeżeli lokum będzie znajdować się przy ruchliwej ulicy, trudno o wypoczynek.
Dlaczego nie warto inwestować w mieszkanie z tarasem? 3 główne wady
Chociaż mieszkanie z tarasem to marzenie wielu osób, wiąże się z pewnymi niedogodnościami, które warto znać, aby podjąć przemyślaną decyzję. Jakie wady ma takie lokum?
- Wyższa cena za mkw. Chociaż powierzchnia tarasu nie jest wliczana do metrażu lokum, jego dostępność może windować koszty zakupu nieruchomości. Zdarza się bowiem, że mieszkania z tarasem są droższe niż ich odpowiedniki z balkonem lub loggią. Nie jest to jednak regułą.
- Konieczność utrzymywania tarasu w należytym stanie. Niezależnie od tego, czy zamierzasz korzystać z tarasu na co dzień, czy też nie, musisz o niego dbać. Regularne zabiegi czyszczące to konieczność, jeśli nie chcesz, aby przestrzeń dosłownie zarosła brudem. Systematycznie musisz również sprawdzać stan techniczny tarasu, a ewentualne usterki zgłaszać do wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej.
- Brak własności tarasu. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, taras przynależący do Twojego mieszkania jest własnością wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. W praktyce oznacza to, że bez jej zgody nie możesz ingerować w jego konstrukcję, np. montować zadaszenia lub zabudowy.
Pamiętaj, polskie prawo nie definiuje jednoznacznie pojęcia tarasu. Pewną wskazówkę stanowią orzeczenia sądów administracyjnych, które za taras uznały „odkrytą, płaską część budynku otoczoną balustradą, która może znajdować się na parterze, piętrze lub płaskim dachu”. Od balkonu odróżnia go głównie większa powierzchnia, która daje więcej możliwości aranżacji przestrzeni.
Mieszkanie z tarasem ma zarówno swoje wady, jak i zalety. To, czy się na nie zdecydujesz, zależy od Twoich potrzeb i preferencji. Dobra wiadomość jest taka, że dodatkową przestrzeń możesz urządzić według własnego uznania. Oczywiście, niektóre zmiany mogą wymagać zgodny wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. Niemniej nie w każdym przypadku musi to być skomplikowane. Wiele bowiem zależy od charakteru i zakresu modyfikacji.
źródło: SŁAWBUD Developer Łomianki