Hydroizolacja piwnicy – najważniejsze informacje

hydroizolacja piwnicy

Hydroizolacja fundamentów zabezpiecza podziemną część konstrukcji domu przed wilgocią, a jej poprawne wykonanie ma szczególne znaczenie, jeśli mamy na myśli dom podpiwniczony. Głębsze posadowienie fundamentów sprawia, że bardzo często znajdują się one w zasięgu wód gruntowych. Co należy zrobić, by cała konstrukcja była szczelna i nie powodowała gromadzenia się wody w piwnicy?

Najważniejsza jest ciągłość izolacji

Absolutną podstawą dobrze wykonanej hydroizolacji piwnicy jest zapewnienie ciągłości izolacji. Bardzo ważne jest wykonanie idealnego połączenia izolacji posadzki, która przeważnie wykonywana jest z papy termozgrzewalnej oraz ścianek fundamentowych zabezpieczanych zaprawami bitumicznymi. Ten newralgiczny punkt bardzo często jest źle izolowany, a skutkiem takiego zaniedbania jest okresowe zalewanie piwnicy (w przypadku wysokiego poziomu grunt gruntowych) lub pojawianie się zawilgocenia skutkującego zagrzybieniem (niski stan wód gruntowych). Aby dobrze połączyć obie płaszczyzny stosuje się specjalne zaoblenia, które powodują płynne przejście pionowych ścianek fundamentowych w poziomą wylewkę na posadzce.

Tylko nowoczesne rozwiązania zapewnią wysoką skuteczność

Jeszcze kilkanaście lat temu wykonanie szczelnej hydroizolacji piwnicy było nie lada wyzwaniem. Nowoczesne rozwiązania, które weszły na rynek w ostatnim czasie sprawiają, że dobra ekipa budowlana jest w stanie osiągnąć pełną szczelność nawet, gdy warunki gruntowo-wodne pozornie wykluczają możliwość podpiwniczenia domu. Oczywiście wymaga to sporej wprawy, doświadczenia i zainwestowania w nowoczesne technologie, ale dzięki nim jesteśmy w stanie zabezpieczyć piwnicę nie tylko przed wilgocią, ale także przed wodą gruntową. Zastosowanie profesjonalnych mas bitumicznych i pap termozgrzewalnych o dużej grubości sprawia, że powłoka jest idealnie szczelna i raz położona, zapewnia ochronę przez kilkadziesiąt kolejnych lat.

Hydroizolację piwnicy można wykonać nie tylko od zewnątrz

Błędy na etapie budowy domów lub zastosowanie nieodpowiednich materiałów mogą sprawić, że w naszej piwnicy pojawi się woda. Warto pamiętać, że w takiej sytuacji nie jesteśmy skazani na odkopywanie fundamentów i niszczenie całej infrastruktury, która powstała po wykończeniu domu. Dzięki nowoczesnym środkom można przeprowadzić hydroizolację piwnicy od środka. Jest ona co prawda droższa, bo wymaga zastosowania bardziej zaawansowanych metod, ale jej przeprowadzenie również zapewni pożądane efekty w postaci suchej i odpornej na działanie wody piwnicy. Aby zapewnić pełną skuteczność takiej izolacji, warto wybrać hydroizolację polegającą na iniekcji kurtynowej lub strukturalnej. Dzięki niej powłoka uszczelniająca wniknie w ścianę i zlikwiduje przecieki skutkujące zalewaniem.

Podsumowując dzisiejszy artykuł napiszę jeszcze, że na hydroizolacji nie warto oszczędzać, bo nawet najmniejsze błędy mogą skutkować przeciekaniem posadzki lub ścianek fundamentowych, co będzie zmuszać nas do przeprowadzenia drogiej naprawy.