Więzadło krzyżowe tylne jest więzadłem znajdującym się wewnątrz stawu kolanowego, łączącym kość udową i piszczelową. Krzyżuje się ono z więzadłem krzyżowym przednim i odpowiada m.in. za stabilizacje stawu. Urazy tej części ciała, choć nie są częste, bywają niezwykle bolesne. Może do nich dojść przykładowo podczas gry w piłkę nożną czy unihokeja oraz przy sportach walki, kiedy dolna część nogi jest narażona na kopnięcia i uderzenia.
Dolegliwości i diagnoza
Uszkodzone więzadło można rozpoznać po dolegliwościach, których doświadcza pacjent. Ból, sztywność stawu oraz jego niestabilność są kluczowymi objawami, z którymi można się spotkać przy tego typu urazach. Każdy, kto doświadcza tych dolegliwości, powinien udać się na konsultację z ortopedą i przeprowadzić serię badań obrazowych, takich jak USG i RTG w celu jak najszybszej diagnozy, gdyż nieleczone uszkodzone więzadło może skutkować przewlekłym bólem i tzw. przeskakiwaniem kolana, a także uciskaniem struktur zlokalizowanych wokół. Dodatkowo, wraz z urazem tylnego więzadła krzyżowego może nastąpić uraz przedniego więzadła krzyżowego, co jedynie potęguje ból, a w przyszłości może doprowadzić do trudności w poruszaniu się i zwyrodnień kolana.
Sposoby leczenia
Po uzyskaniu diagnozy należy przede wszystkim stosować się do zaleceń lekarza oraz nie nadwyrężać nogi, której dotyczy uraz. Trzeba też ograniczać wysiłek fizyczny, zrezygnować z aktywności ruchowych i gier, skupić się na odpoczynku oraz pozwolić na to, by uszkodzone więzadło zregenerowało się w pełni. Pomocne będzie też schładzanie kolana (np. lodem) czy stosowanie uciskowych bandaży elastycznych. Lód znacząco zmniejszy obrzęk kończyny, a bandaże usprawnią procesy drenażu limfatycznego i przywrócą prawidłowe krążenie. Warto także zaopatrzyć się w ortezę do stabilizacji kończyny. Takie metody leczenia stosuje się, gdy struktura jest naderwania lub naciągnięta. Są jednak sytuacje, gdy może okazać się to niewystarczające. Często w przypadku zerwania więzadła konieczne jest Zoperowanie kolana. Zabieg ten polega na zszyciu lub na całkowitej jego rekonstrukcji (w zależności od stopnia uszkodzenia). Dodatkowo, w czasie regeneracji więzadło jest zastępowane przez specjalną taśmę.
Przebieg rehabilitacji
Niezależnie od tego, jak poważny był uraz więzadła krzyżowego tylnego, po zakończeniu procesu leczenia należy się poddać rehabilitacji. Jest to ważne, gdyż nierehabilitowane kolano może w szybkim czasie ponownie doznać urazu. Sam proces rehabilitacji po urazie więzadła krzyżowego tylnego jest długi i może trwać od 2 do 6 miesięcy. Jest on jednak konieczny w celu odzyskania pełnej sprawności. Sama rehabilitacja polega przede wszystkim na ćwiczeniach pomagających utrzymać równowagę oraz na ćwiczeniach izomerycznych, czyli wzmacniających siłę mięśni. W tym czasie ważna jest także mobilizacja rzepki kolanowej, by zwiększyć jej ogólne możliwości ruchowe. Dopiero później do procesu można włączyć nieobciążający trening sportowy. Zazwyczaj do pełnej aktywności fizycznej można wrócić dopiero po ok. 9 miesiącach od rozpoczęcia rehabilitacji.
Urazy więzadła krzyżowego tylnego bywają bolesne, a jego leczenie jest zwykle długie i wymaga wiele cierpliwości. Czy to oznacza, że powinniśmy rezygnować ze sportów kontaktowych, by uniknąć tego rodzaju schorzeń? Zdecydowanie nie! Należy jednak pamiętać o tym, by nie lekceważyć sygnałów, które wysyła nam ciało oraz nie nadwyrężać chorej kończyny w okresie rehabilitacji, gdyż może to doprowadzić do różnego rodzaju zwyrodnień oraz trwałych nieprawidłowości w funkcjonowaniu kolana.