Szkodliwy wpływ plastiku na środowisko naturalne

Szkodliwy wplyw plastiku na srodowisko naturalne

Plastik jest jednym z głównych zagrożeń czyhających na naszą planetę. Jak podaje czasopismo naukowe Science Advances, od lat 50. XX w. do roku 2015 na świecie wyprodukowano 8,3 mld ton plastiku. Niestety liczba ta rośnie w zastraszającym tempie. Warto dodać, że czas rozkładu plastiku wynosi nawet kilkaset lat. W trakcie tego procesu wytwarza się metan i inne gazy, które wpływają na globalne ocieplenie. Każdego roku ogromne ilości plastiku lądują na nie tylko na wysypiskach śmieci, ale również w zbiornikach wodnych czy w lasach. Nadmierna ilość odpadów niezaprzeczalnie ma negatywny wpływ nie tylko na florę, ale również na faunę. Jak zatem ograniczyć ilość plastikowych odpadów wytwarzanych przez pojedyncze gospodarstwo domowe?

Zrezygnuj z butelki

Plastik wpływa negatywnie również na zdrowie ludzi. Wiele ze spożywanych przez nas ryb zawiera w sobie mikrocząsteczki plastiku. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku soli morskiej. Co więcej, plastik przyswajamy pijąc różnorodne napoje z plastikowych, jednorazowych butelek.

Na stronie Parlamentu Europejskiego możemy przeczytać, że aż 40% wszystkich tworzyw sztucznych, jest wykorzystywane do produkcji opakowań (w tym plastikowych butelek). Niestety, tylko 30% z nich podlega recyklingowi. W efekcie powstaje ogromna ilość rozkładającego się przez tysiące lat plastiku. Zastąpienie tego typu butelek ich wielorazowymi odpowiednikami niezaprzeczalnie jest najprostszym i najtańszym sposobem na ograniczenie zbędnych odpadów.

Wybierz ekologię

Korzystanie z butelek ekologicznych jest nie tylko znakiem troski o środowisko, ale również właściwym wyborem pod kątem ekonomicznym. Woda w polskich kranach jest regularnie kontrolowana i w pełni zdatna do picia, ponieważ podlega pod regulacje nadane przez Unię Europejską. Osoby na co dzień wykorzystujące butelki ekologiczne, nie muszą więc dźwigać ciężkich zgrzewek wody i dodatkowo obciążać swojego budżetu, gdyż wystarczy im dostęp do kranu.

Ponadto butelki wielorazowe mogą stać się nie tylko ekologicznym substytutem plastikowych opakowań jednorazowych, ale również eleganckim dodatkiem do codziennej stylizacji w pracy, w szkole czy na siłowni. Różnorodne grafiki, kolory, kształty, motywy czy materiały wykonania butelek, umożliwiają dobór produktu dopasowanego do indywidualnych preferencji użytkownika.

Na rynku dostępne są zarówno butelki wykonane z tworzyw sztucznych niezawierających szkodliwego Bisfenolu mającego negatywny wpływ na gospodarkę hormonalną i metabolizm, jak i eleganckie butelki szklane czy funkcjonalne butelki termiczne utrzymujące temperaturę płynu. Szklane butelki tego typu wykazują wysoką odporność na wahania temperatury i działanie środków chemicznych oraz nie zmieniają smaku napojów. Natomiast butelki termiczne najczęściej wykonane są z wysokiej jakości stali spożywczej i wyposażone w szczelne zakrętki oraz wygodne uchwyty. Butelki termiczne są idealnym rozwiązaniem zwłaszcza dla miłośników kawy i herbaty, którzy chcą cieszyć się swoim ulubionym napojem przez cały dzień.

Prosty wybór

Decydując się na zakup butelek wielorazowych, zapewne znacząco ograniczymy ilość zużywanego plastiku, przyczyniając się tym samym do ochrony środowiska naturalnego. Rezygnacja z codziennego zakupu wody butelkowanej zapewne wpłynie również pozytywnie na domowy budżet. Warto podkreślić, że butelki z tworzyw sztucznych, szkła czy metalu współcześnie stanowią ponadto niezwykle stylowy i modny dodatek.

źródło: myequa.pl – Nakrętki na butelki szklane