Dbanie o własne zdrowie może być proste i przyjemne. Wiedzą o tym dobrze miłośnicy saunowania, którzy często odwiedzają drewniane pomieszczenia. W naszym kraju dość sporą popularnością cieszy się sauna sucha. W jaki sposób działa i dlaczego cieszy się niegasnącym zainteresowaniem? W tym poradniku znajdziesz najważniejsze informacje na temat sauny suchej.
Sucha sauna – jak działa?
Sauna sucha, nazywana też sauną fińską wyróżnia się wysoką temperaturą i suchym powietrzem. Tego typu pomieszczenia są zbudowane z drewna. Podczas sesji w saunie suchej temperatura sięga nawet 100 stopni Celsjusza. Dodatkowo, wariant fiński charakteryzuje się niską wilgotnością, wynoszącą maksymalnie 20%.
Niektóre pomieszczenia są zaopatrzone w dodatkowe akcesoria do sauny suchej np. olejki eteryczne. Dzięki nim saunowanie może też być połączone z aromaterapią.
Dlaczego warto korzystać z sauny fińskiej?
Regularne korzystanie z sauny fińskiej zapewnia szereg korzyści zdrowotnych. Do najważniejszych należy zaliczyć:
- łagodzenie napięcia,
- uczucie relaksu,
- otwarcie porów,
- usuwanie toksyn z organizmu,
- poprawa krążenia,
- gładka i miękka skóra,
- przyspieszony metabolizm,
- lepsze samopoczucie.
Wysoka temperatura sprawia, że podczas kąpieli cieplnej traci się sporo wody. Z tego powodu należy pamiętać o uzupełnianiu utraconych płynów w trakcie oraz po zakończeniu saunowania. Mimo tego faktu, sucha sauna jest idealnym sposobem na jednoczesny relaks i zadbanie o własne zdrowie.
Co powinno znaleźć się w suchej saunie?
Na wyposażeniu każdej sauny fińskiej powinny znaleźć się takie elementy jak chochla, ceber, termohigrometr i klepsydra. Akcesoria do sauny suchej pozwalają regulować intensywność pary, mierzyć temperaturę w pomieszczeniu i kontrolować czas spędzany w pokoju.
Często na wyposażeniu sauny fińskiej znajdują się też inne elementy np. olejki eteryczne o różnych nutach zapachowych. Choć nie są one obowiązkowe, dzięki nim przebywanie w saunie staje się jeszcze przyjemniejsze.
Jakie kosmetyki do sauny fińskiej wybrać?
Podczas sesji w saunie suchej dochodzi do otwarcia porów i gruczołów łojowych skóry. Po wszystkim warto więc zastosować kosmetyki do sauny suchej, takie jak balsam lub masło do ciała. W tych warunkach najlepiej sprawdzą się produkty o silnych właściwościach nawilżających i łagodzących. Do sauny warto więc zabrać ze sobą kosmetyki, które zawierają takie składniki jak:
- masło shea,
- kwas mlekowy,
- mocznik,
- kwas hialuronowy,
- elastynę,
- kolagen,
- aminokwasy,
- białka jedwabiu.
Jak często powinno się chodzić na saunę?
Aby zauważyć efekty zażywania kąpieli cieplnych wystarczy z nich korzystać 1-2 razy w tygodniu. Należy pamiętać, że zbyt częste korzystanie z suchej sauny może być zbyt obciążające dla organizmu. Z tego powodu warto z niej korzystać w umiarkowany sposób.
Dla osób, które preferują częstsze saunowanie optymalnym rozwiązaniem będzie łaźnia parowa. W takich saunach panuje dużo niższa temperatura, co jest bezpieczniejsze dla układu sercowo-naczyniowego w przypadku częstego stosowania.
inspiracja: alesauna.pl – kamienie do sauny