Unikanie słodyczy i mycie zębów po każdym posiłku zawsze zapobiega występowaniu ubytków. Zęby psują się nie tylko dlatego, że wykonujemy pewne czynności, a z innych rezygnujemy. Sposób, w jaki je realizujemy, również ma znaczenie. Na dobrą kondycję zębów wpływa dbanie o higienę jamy ustnej, dieta oraz eliminacja złych nawyków. Warto też pamiętać, że leczenie zębów zawsze jest kosztowniejsze i bardziej nieprzyjemne niż skuteczna profilaktyka.
Najczęstsze błędy popełniane podczas pielęgnacji zębów
Najbardziej powszechnym błędem higieny jamy ustnej jest niedokładne mycie zębów. Powinno się je szczotkować minimum 3 minuty, poruszając szczoteczką w okrężny sposób, masując przy tym dziąsła. Na koniec zaleca się dokładne wypłukanie jamy ustnej specjalnymi płynami. Sporym błędem jest nieużywanie nici dentystycznej. Szczoteczka do zębów nie jest bowiem w stanie wyczyścić ich idealnie i wejść we wszystkie zakamarki. Warto również pamiętać, by myć zęby nie tylko po posiłkach, ale również po spożyciu słodkich napojów, kawy i herbaty. Mają one niekorzystny wpływ na zęby z powodu cukru, który się w nich znajduje, a ponadto mogą zostawiać na zębach osad.
Złe nawyki wpływające na kondycję zębów
Nie tylko pielęgnacja zębów odpowiada za ich kondycję. Duży wpływ na wygląd i zdrowie jamy ustnej mają też nasze codzienne nawyki. Jednym z nich jest niemycie rąk przed posiłkiem. Na dłoniach zbiera się bowiem najwięcej bakterii, więc jeśli nie zdezynfekujemy rąk, wszystkie te bakterie znajdą się w naszej jamie ustnej. Niestety bakterie w połączeniu z cukrem stanowią katastrofalną mieszankę dla naszych zębów. Każdy nawyk polegający na wkładaniu rąk do buzi jest zły i powinno się go wyeliminować. Przykładowo obgryzanie paznokci czy przedmiotów (np. długopisu), niszczy nasze zęby i może powodować wiele problemów z ich kondycją. Na zdrowie jamy ustnej wpływa także dieta. Szczególnym zagrożeniem jest w tym przypadku nadmierna ilość cukru i węglowodanów. Najważniejsze jest jednak zwracanie uwagi na znaki ostrzegawcze. Ból zęba bezwzględnie powinien wzbudzić nasz niepokój i skłonić nas do wizyty u dentysty. Klinika stomatologiczna powinna być przez nas odwiedzana co kilka miesięcy, by na bieżąco sprawdzać stan zębów i wykrywać wszelkie nieprawidłowości na wczesnym etapie. Odkładanie wizyty z powodu strachu przed dentystą może sprawić, że leczenie zębów będzie bardziej bolesne.
Czy każda szczoteczka do zębów jest dobra?
Używanie niewłaściwej szczoteczki do zębów może mieć negatywny wpływ na ogólny stan jamy ustnej. Wielkość, rodzaj główki i kształt mają w tym przypadku kluczowe znaczenie. Miękkie szczoteczki są dobre dla osób cierpiących na nadwrażliwość. Twarde sprawdzą się natomiast wtedy, gdy będziemy chcieli wybielić zęby czy pozbyć się kamienia nazębnego. Trzeba jednak pamiętać, by nie myć zębów zbyt krótko (niezależnie od rodzaju naszej szczoteczki). Przykładowo wiele osób posiadających szczoteczkę elektryczną ma tendencję do szybszego i mniej dokładnego mycia zębów. Dlatego dobranie szczoteczki do swoich indywidualnych potrzeb i korzystanie z niej we właściwy sposób jest kluczowe.
Nawet najlepsza klinika stomatologiczna i regularne wizyty u specjalisty, nie uchronią nas przed uszkodzeniami zębów, jeśli popełniamy błędy w codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Zmiana złych nawyków zapewne wpłynie bardzo korzystnie na naszej uzębienie.