Opieka nad osobą chorą na Alzheimera – na co się przygotować?

całodobowa opieka dla seniora

Choroba Alzheimera powodująca stopniowe niszczenie mózgu dotyka najczęściej osoby starsze. Rokowania dla pacjentów są złe, a postępujący proces otępienia prowadzi do upośledzenia i niepełnosprawności. Chorzy w zaawansowanym stadium wymagają całodobowej opieki, którą często są w stanie zapewnić jedynie specjalistyczne domy opieki.

Choroba Alzheimera i jej etapy

Przyczyny występowania choroby Alzheimera nie są jeszcze znane. Najważniejsze czynniki zwiększające ryzyko pojawienia się zwyrodnieniowych zmian w mózgu to podeszły wiek, cukrzyca, płeć żeńska, niskie wykształcenie oraz predyspozycje genetyczne. W pierwszym etapie choroby określanym jako otępienie łagodne pojawiają się zaburzenia pamięci oraz huśtawki nastrojów. W przypadku pacjentów ze średnim otępieniem dochodzi do zaburzeń mowy i orientacji, a nawet urojeń. Osoby z zaawansowanym otępieniem nie są w stanie wykonywać zwykłych czynności dnia codziennego.

Domy opieki dla chorych na Alzheimera

Pacjenci, u których występuje otępienie o średnim nasileniu, wymagają opieki, najlepiej specjalistycznej. W sytuacji, gdy najbliżsi nie są w stanie zająć się chorym lub kiedy jego zachowania związane z postępowaniem choroby stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa domowników,  warto poszukać odpowiedniego ośrodka zajmującego się osobami z chorobą Alzheimera. Profesjonalny dom opieki przyjmuje pacjentów na pobyt stały lub tymczasowy. Decyzja o przekazaniu osoby bliskiej nie jest łatwa, jednak często jest to najlepsze rozwiązanie zarówno dla chorego, jak i jego rodziny. Pobyt w specjalistycznym ośrodku, w którym zapewniana jest całodobowa opieka dla seniora, może przyczynić się do opóźnienia rozwoju choroby.

Co oferują najlepsze placówki?

W poszukiwaniu najlepszego domu opieki dla seniora lub osoby chorującej na Alzheimera warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Jednym z nich jest lokalizacja ośrodka i oferowane warunki. Obiekt powinien być w pełni dostosowany do osób starszych oraz niepełnosprawnych i pozbawiony barier architektonicznych. Dostęp do ogrodu lub parku daje możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu w otoczeniu przyrody, co korzystnie wpływa na samopoczucie i zdrowie pacjentów. Przy wyborze ośrodka, warto zwrócić uwagę również na jakość zaplecza gastronomicznego. Najlepsze domy opieki oferują pacjentom wsparcie doświadczonego personelu, a także możliwość uczestnictwa w sesjach rehabilitacyjnych i terapeutycznych. Udział w profesjonalnie prowadzonych zajęciach wpływa na poprawę kondycji psychofizycznej pacjentów i nierzadko przyczynia się do z opóźnienia rozwoju choroby.

Podsumowanie

Decyzja o skierowaniu osoby chorej na Alzheimera do specjalistycznego domu opieki niekiedy wzbudza wątpliwości natury moralnej. Wydaje się, że niepotrzebnie, Zapewnienie całodobowej profesjonalnej opieki medycznej to wyraz troski i największego szacunku dla chorego.