Leczenie implantologiczne to obecnie jedna z najbardziej skutecznych i bezpiecznych metod. Znacząco poprawia ona wygląd oraz samopoczucie pacjentów, dlatego jest często zalecana przez stomatologów. Za pomocą implantów można zarówno uzupełnić pojedynczy ząb, jak i całość uzębienia. Wokół tematu implantacji krąży wiele opinii. Które z nich są prawdziwe, a co stanowi mit i wzbudza nieuzasadnione obawy? Sprawdź.
Wszczepienie implantu boli
Wiele osób obawia się, że wszczepienie implantu jest bardzo bolesne. W rzeczywistości jednak strach ten jest nieuzasadniony. W trakcie zabiegu stosuje się bowiem znieczulenie miejscowe, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu ani dyskomfortu.
Implanty mogą wywołać reakcję alergiczną
To fakt, jednak nie powinien on opóźniać konsultacji implantologicznej. Alergie w rzeczywistości zdarzają się bowiem bardzo rzadko, gdyż implanty stomatologiczne wykonywane są z tytanu. Materiał ten jest zazwyczaj bardzo dobrze tolerowany przez organizm i nie wywołuje żadnych reakcji uczuleniowej. Jeżeli jednak znajdziesz się wśród nielicznej grupy osób, wśród których ta metoda leczenia wywołuje niepożądane objawy, to implantolog może jeszcze zastosować wszczep cyrkonowy, dzięki czemu leczenie będzie dla Ciebie bezpieczne.
Wszczepienie implantu to długotrwały proces
Mit. Samo wszczepienie implantu przebiega na jednej wizycie i trwa maksymalnie godzinę. Następnie pacjent musi zjawić się na kontroli – po upływie od 7 do 10 dni od przeprowadzonego zabiegu. Wówczas stomatolog zweryfikuje, czy dziąsła goją się prawidłowo oraz zdejmie szwy. W dalszej kolejności następuje proces zrastania się implantu z kością, który trwa do 6 miesięcy.
Implanty mogą być wszczepione przez każdego stomatologa
Aby leczenie implantologiczne przebiegło sprawnie i bezpiecznie, należy oddać się w ręce profesjonalistów z odpowiednimi kwalifikacjami, wiedzą oraz doświadczeniem.
Implanty wcale nie są trwałe
Mit. Aktualnie wykonywane implanty cechuje wysoka jakość i trwałość. Bardzo często wystarczają na całe życie pacjenta, jednak należy o nie odpowiednio dbać – tak samo, jak o zęby naturalne. Nie można zatem zapominać o prawidłowej higienie jamy ustnej ani o regularnych wizytach kontrolnych. Zaleca się także, aby dwa razy w roku poddać się zabiegowi profesjonalnej higienizacji, który wykonywany jest w gabinecie dentystycznym.
Każdy implant jest tej samej jakości
Co prawda, większość implantów wykonana jest z tego samego materiału, czyli z tytanu. Niemniej implanty mogą mieć różną jakość, chociażby ze względu na to, czy ich producent poddaje je testom wytrzymałościowym. Istotne znaczenie ma także precyzja wykonania implantu. To właśnie te czynniki decydują o jego trwałości, a także wpływają na różnice cen występujące na rynku leczenia implantologicznego.
Można wszczepić jedynie pojedyncze implanty
Nic bardziej mylnego. Nie tylko nie ma przeszkód, aby leczenie implantologiczne zastosować wobec osób z całkowitym brakiem uzębienia, ale wręcz jest to zalecana dla nich metoda. Wszczepy implantologiczne są bowiem stabilne w odróżnieniu od protez zębowych, które nie są na stałe przymocowane, przez co chwieją się. Co więcej, implanty nie powodują u pacjentów trudności z mową czy żuciem pokarmów. Wręcz przeciwnie – sprawiają, że pacjenci nie boją się uśmiechać, co znacząco poprawia ich samoocenę oraz codzienny komfort.
Implant to przeciwskazanie do wykonania rezonansu magnetycznego
Ten mit nie został w żaden sposób udowodniony. Nie istnieją badania, które wskazywałyby, że wykonanie rezonansu magnetycznego u osoby posiadającej implanty może negatywnie wpłynąć na zdrowie. Jeżeli jednak masz poddać się tego typu badaniu, warto poinformować lekarza, że przeprowadzono u Ciebie leczenie implantologiczne.
Implanty zębowe Warszawa
Jeżeli powyższy artykuł rozwiał Twoje obawy, możesz z powodzeniem skontaktować się z odpowiednim lekarzem, który wdroży u Ciebie tę metodę leczenia. Jeżeli nadal masz wątpliwości, to o wszystko możesz zapytać na konsultacji.