Kobieca apteczka – co musisz mieć zawsze pod ręką?

produkty do nawilżania pochwy

Skomponowanie własnej apteczki pierwszej pomocy to ważny aspekt, umożliwiający zabezpieczenie przed niespodziewanymi sytuacjami. Warto mieć świadomość, że każda kobieta posiada nieco inne potrzeby. Z tego powodu nie warto decydować się na zakup gotowego zestawu, a raczej dobrać go indywidualnie. Co powinno znaleźć się w domowej apteczce każdej kobiety? W tym poradniku zostały zawarte podpowiedzi dotyczące najpopularniejszych i uniwersalnych preparatów oraz narzędzi.

Domowa apteczka dla kobiety – charakterystyka

W przeciwieństwie do klasycznych apteczek, które można spotkać w miejscach pracy, jej domowa wersja może być dobrana w sposób indywidualny. W tym kontekście warto zadbać nie tylko o środki opatrunkowe, ale również o kilka preparatów farmakologicznych. Należy pamiętać, że z uwagi na obecność środków drugiego typu, warto robić przegląd domowej apteczki co 6 miesięcy, celem sprawdzenia daty ważności poszczególnych leków.

Co powinna zawierać domowa apteczka?

Domowa apteczka powinna zawierać kilka opatrunków, pozwalających na odkażenie oraz zabezpieczenie rany. Ma się tu na myśli chociażby gazę, bandaż, jałowy kompres czy rękawiczki jednorazowe.

Oprócz prostych narzędzi, przydatne okazują się również proste i uniwersalne środki farmakologiczne. Środek na ból brzucha, głowy czy gorączkę, a także leki przeciwbiegunkowe pozwolą na szybsze dojście do siebie w nagłych sytuacjach. Domowa apteczka powinna posiadać również kilka dodatkowych preparatów, takich jak maść na oparzenia, woda utleniona, octenisept, lek na wzdęcia czy wapno rozpuszczalne. Choć tego typu informacje wydają się oczywiste, warto o nich przypomnieć.

Co jednak z apteczką przygotowywaną z przeznaczeniem dla kobiet? Czy jej zawartość różni się od wariantu domowego?

Apteczka dla kobiet – dodatkowe artykuły i preparaty

Kobieca apteczka stanowi niejako uzupełnienie tej domowej. Warto, aby znalazły się w niej artykuły pierwszej potrzeby, takie jak podpaski czy tampony. Nawet, jeśli kobieta korzysta z innych form wsparcia podczas okresu menstruacyjnego, dzięki apteczce może wspomóc inną kobietę w sytuacji awaryjnej.

W kobiecej apteczce powinien znaleźć się również środek myjący do okolic intymnych i krem na suchość pochwy. Tego typu produkty wyróżniają się uniwersalnym składem, dzięki czemu można z nich skorzystać nie tylko w okresie infekcji.

Co jeszcze przyda się w damskiej apteczce? Nawilżane chusteczki, stanowiące idealne wsparcie w okresie miesiączki czy choroby dróg moczowych, preparat do płukania pochwy, a nawet dodatkowa bielizna – wszystko to może stanowić doskonałe wsparcie dla kobiety w przypadku wystąpienia nagłych sytuacji.

Kosmetyki do okolic intymnych – jakie wybrać?

Chcąc zadbać o kompleksową higienę okolic intymnych, warto sięgnąć po dobrej jakości preparaty. W przypadku maści na suchość pochwy, a także środków myjących należy zwrócić uwagę na kosmetyki o neutralnym pH zawierającymi określoną grupę składników łagodzących. W przypadku delikatnych błon śluzowych warto postawić na składniki aktywne o silnych właściwościach nawilżających, takich jak kwas hialuronowy, kwas mlekowy czy lipidy.