Hemoroidy (żylaki odbytu) – przyczyny, objawy, leczenie

Hemoroidy

Hemoroidy to potoczna nazwa guzków krwawniczych w odbycie. Kiedy dojdzie do ich obrzmienia, zaczynają uciskać otaczające je nerwy. Wówczas odczuwalny jest ból przy oddawaniu kału i świąd, a w stolcu pojawia się śluz, a w niektórych przypadkach nawet krwawienie. W zależności od umiejscawiania guzków wyróżnia się hemoroidy zewnętrzne i wewnętrzne. Warto podkreślić, że żylaki odbytu występują u wielu osób niezależnie od wieku.

Przyczyny hemoroidów

Najczęstszym powodem występowania tej choroby jest zła dieta i siedzący tryb życia. Pokarmy, które nie dostarczają wystarczającej ilości błonnika, powodują zaparcia. Skutkiem tego, w trakcie wypróżniania dochodzi do rozciągania błony śluzowej odbytu. Osoby, którym brakuje aktywności fizycznej, również są bardziej narażone na wystąpienie tego typu zmian chorobowych. W szczególności mowa tu osobach pracujących przy komputerze, kierowcach czy kolarzach. Hemoroidy występują niezwykle często także u kobiet w ciąży. Płód uciska bowiem układ żylny, utrudniając odpływ krwi i zaburzając pracę jelit. Czasem po porodzie guzki samoistnie ulegają zmniejszeniu, a dalsze leczenie nie jest wymagane. Zasadniczo żylaki odbytu częściej występują u osób otyłych, cierpiących na biegunki oraz zmagających się z przewlekłą niewydolnością krążenia. Ich występowanie nierzadko związane jest natomiast z uwarunkowaniami genetycznymi.

Zapobieganie

Oczywiście znacznie lepiej jest zapobiegać chorobom niż je leczyć. Aby nie dopuścić do rozwoju hemoroidów, należy pamiętać o aktywności fizycznej. Nie musi być to męczący trening, wystarczy bowiem kilkuminutowy spacer lub lekkie ćwiczenia aerobowe. Ważne jest też przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów. Unikniemy dzięki temu problemów z zaparciami, co również może stać się przyczyną hemoroidów. Kolejną rzeczą, o której nie można zapominać, jest zrównoważona dieta. Spożywać powinniśmy produkty bogate w błonnik, takie jak razowe pieczywo, mąka z pełnego ziarna, płatki zbożowe, otręby pszenne, suszone brzoskwinie, fasola czerwona i biała, a także maliny, porzeczki i jagody. Jednym ze sposobów zapobiegania żylakom odbytu jest też dbanie o regularne wypróżnianie, unikanie seksu analnego oraz właściwa higiena osobista.

Leczenie żylaków odbytu

W początkowym stadium choroby lekarz możne zalecić wszelkiego rodzaju tabletki, czopki, maści o działanie zmniejszającym obrzęk. Dobrym rozwiązaniem są też nasiadówki z dodatkiem kory dębu, rumianku czy kwiatu nagietka.

Laserowe usuwanie żylaków

W zależności od stopnia zaawansowania choroby można wyleczyć ją na wiele sposobów. Jednym z nich jest ich laserowe usuwanie żylaków. Zabieg ten poprzedza konsultacja proktologiczna. Na wstępie lekarz specjalista ocenia stopień zaawansowania choroby. Koszty leczenia tą metodą uzależnione są zastosowanego lasera oraz rozległości zmian. Laserowe usuwanie żylaków polega na wprowadzeniu światłowodu do rozszerzonego guzka, a następnie podaniu wiązki światła. Światło laserowe, które jest absorbowane podczas zabiegu, niszczy naczynia hemoroidalne. Poduszka hemoroidalna się obkurcza. Pacjent odczuwa pozytywną zmianę bezpośrednio po zabiegu, ale całkowity proces obkurczania może potrwać od 2 do 4 tygodni.

Jeśli zależy nam na bezoperacyjnym usunięciu żylaków, to dobrą techniką mającą zastosowanie w warunkach ambulatoryjnych, jest metoda Barrona. Polega ona na założeniu gumowych opasek na szyję guzka krwawniczego. Doprowadza to do jego martwicy i oddzielenia się od podstawy. Ze względu na wieloetapowość schorzenia, do leczenia tą metodą klasyfikują się wyłącznie pacjenci z żylakami odbytu typu pierwszego i drugiego. Jej skuteczność oceniana jest na blisko 80%. Ponadto zdecydowana większość pacjentów nie zgłasza żadnych powikłań po wykonanym zabiegu, podkreślając pomyślne wyeliminowanie dolegliwość z ich życia.