Czym kierować się podczas wyboru schodołaza?

schodołaz kroczący

Urządzenia przeznaczone do pokonywania barier architektonicznych to podstawowe wyposażenie osób z niepełnosprawnościami. Schodołaz kroczący to jedna z najważniejszych inwestycji w komfort życia chorego. Na jakie możliwości schodołazów warto zwrócić uwagę przed wyborem?

Równowaga z wózkiem inwalidzkim obowiązkowa

Schodołaz transportowy przenosi ciężar wózka inwalidzkiego, a zatem przed zakupem należy ocenić, czy użytkowany wózek pasuje do urządzenia, czy posiada dodatkowe płozy ułatwiające najazd lub podobne usprawnienia i blokady. To ułatwienie dla opiekuna, który musi sterować schodołazem po klatce schodowej oraz przy pokonywaniu innych barier architektonicznych w przestrzeni publicznej. Jeżeli występuje taka opcja najlepiej kupić schodołaz kroczący z wózkiem inwalidzkim w celu zwiększenia wygody osoby z niepełnosprawnościami. Najpopularniejsze rodzaje to schodołazy kroczące i gąsienicowe. Dlaczego warto postawić na rozwiązanie kroczące? Przede wszystkim ze względu na mniejszą wagę i precyzyjne kontrolowanie wózka inwalidzkiego. W nowoczesnych transporterach występują systemy równoważące pokazujące w czasie rzeczywistym kąt nachylenia oraz zautomatyzowane hamulce, które zapewniają większą kontrolę ruchu przy udziela minimalnej siły ze strony opiekuna.

Kontrola akumulatora i forma fizyczna opiekuna uzależniają wybór schodołaza

Schodołazy to urządzenia ładowane ze zwykłego gniazdka, które pokonują w zależności od wagi chorego z wózkiem inwalidzkim w standardowym układzie do 500 schodów, ale zdarzają się naturalnie modele o większej mobilności. Trzeba pilnować ładowania, żeby nie zatrzymać się w połowie klatki. Kolejne kwestie do oceny to maksymalna waga chorego i wysokość stopnia. Większość schodołazów przejdzie schody zabiegowe, strome, kręte, bez dodatkowych konfiguracji. W transporterach występuje kilka trybów prędkości, ale przyśpieszenie oznacza szybsze rozładowanie akumulatora. Przydaje się najbardziej przy wnoszeniu chorego na ostatnie piętra budynków. Dopasowanie schodołaza zależy w dużym stopniu od formy fizycznej opiekuna. W tym celu zaleca się organizację bezpłatnej prezentacji, krótki trening, przetestowanie dostępnych modeli.

Czy to w ogóle dobra inwestycja i czy tylko na schody?

Czy opłaca się zainwestować w schodołaz? Cena urządzenia w porównaniu do użyteczności oznacza udany zakup. Urządzenie sprawdza się w przestrzeni publicznej, na klatce schodowej, a nawet w domu do przesuwania wózka inwalidzkiego po płaskich powierzchniach, w wąskich miejscach. Manewrowanie transporterem osobowym nie wymaga zdobywania specjalistycznych umiejętności, tylko przetrenowania ruchu na sucho, z samym wózkiem. Praktyczne dodatki do schodołaza to pasy stabilizujące chorego i system składany przydatny w transporcie medycznym.

Słowo na zakończenie

Schodołaz kroczący to uniwersalne rozwiązanie do bloku, które pokonuje podstawowe bariery architektoniczne i nie wymaga użycia specjalnej siły ze strony opiekuna. Dopasowanie do wózka inwalidzkiego, wagi chorego i rodzaju schodów to podstawa. Reszta to czynniki opcjonalne, które przekładają się bardziej na wygodę, a nie użyteczność sprzętu medycznego.