Czy aparaty słuchowe mogą pomóc w zapobieganiu demencji?

zapobieganiu demencji

Wytężony wysiłek spowodowany niedosłuchem sprawia, iż u osób dotkniętych tą dolegliwością może wystąpić szereg objawów negatywnie wpływających na codzienne funkcjonowanie. Jednym z najczęstszych problemów, które mogą się poprawić, jeżeli nie będzie on leczony przez dłuższy okres czasu, jest demencja, powodująca znaczne obniżenie porwanych procesów myślenia oraz duże problemy z zapamiętywaniem. Okazuje się, iż aparaty słuchowe mogą pomóc w jej zapobieganiu.

Niedosłuch, a demencja

Aby dokładniej wyjaśnić jak aparaty słuchowe mogą pomóc w zapobieganiu demencji, najpierw należy przyjrzeć się zniszczeniom, które wywoływane są przez problemy ze słuchem.

Przede wszystkim główną przyczyną jest znaczne obciążenie umysłowe, wynikające z poświęcania zbyt dużej uwagi na wszelkiego rodzaju bodźce słuchowe, jakie mogą ciągle pojawiać się w otoczeniu. Osoba chora niestety, zupełnie wbrew własnej woli skupia się na wszystkim, czego początkowo nie może rozpoznać i nadwyręża inne obszary mózgu, odpowiadające za poprawne zapamiętywanie długoterminowe oraz powoduje ogólne otępienie całego ciała.

Jak działają aparaty słuchowe?

Dzisiejsze nowoczesne cyfrowe aparaty słuchowe posiadają naprawdę mocno rozbudowane funkcje, które mogą zostać przystosowane indywidualnie do każdego użytkownika.

Ogólna zasada rozpoczyna się na odbieraniu przez specjalną membranę mikrofonową wszystkich dźwięków z otoczenia. Następnie fale dźwiękowe muszą zostać zamienione z energii akustycznej na elektryczną. W tym celu zebrane dane zostają wysłane do wbudowanego mikroprocesora, który jest zaprojektowany tak, by wysyłał poprzez głośnik tylko wybrane sygnały ze wzmocnioną siłą do ucha pacjenta.

Dzięki temu aparaty słuchowe niwelują niepotrzebne hałasy i rozpraszające dźwięki, a zostawiają tylko najważniejsze bodźce, które są przez nie doskonale rozpoznawane. Znacznie odciąża to umysł pacjenta.

Aparaty słuchowe, a demencja

Oprócz dosyć mocno ogólnego wyjaśnienia przyczyn i związku demencji z niedosłuchem, wciąż nie potwierdzono, jakie dokładnie obszary w mózgu odpowiedzialne są za powstanie otępienia umysłowego. Korelacja jest jednak duża, gdyż już wielokrotnie udowodniono, że osoby posiadające wady słuchowe o wiele częściej są narażeni na tego typu problemy.

Istnieje jednak badanie, przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Exeter i King’s College London, który znajduje się w Wielkiej Brytanii. Trwało ono około 12 lat, a udział w nim wzięło około 25 tysięcy osób. Grupa kontrolna posiadała takie same problemy niedosłuchowe, jednakże jej pierwsza połowa w przeciwieństwie do drugiej nie nosiła aparatów słuchowych.

Wyniki były bardzo zdumiewające. Okazało się, iż aparaty na pewno potrafią chronić mózg, gdyż grupa niosąca je wykazywała o wiele lepsze podstawowe zdolności umysłowe, a także dobrze radziła sobie z zapamiętywaniem różnych rzeczy.

Wszystko oczywiście odbyło się przy pomocy badania specjalistycznymi testami. Naukowcy jednak podkreślają, iż należy mimo wszystko przeprowadzić więcej podobnych eksperymentów, które ostatecznie potwierdziłyby całkowicie tę hipotezę, gdyż taka grupa to wciąż zbyt mało osób, aby można było wyciągać wnioski w stosunku do całego społeczeństwa.

Wygląda na to, że na więcej informacji trzeba będzie jeszcze trochę poczekać, jednakże obecnie przeprowadzane badania i uzyskiwane wyniki budzą dosyć pozytywne myśli. Aparaty słuchowe naprawdę mogą pomóc w skutecznym zapobieganiu demencji. Oczywiście należy nosić je odpowiednio długo, gdyż na mocno rozwinięte otępienie wciąż nie znaleziono jeszcze skutecznego leczenia.

źródło: Geers.pl