Co powinien zawierać plecak survivalowy?

Co powinien zawierać plecak survivalowy

Plecak survivalowy nazywany jest inaczej plecakiem ewakuacyjnym. Znany jest też pod anglojęzycznym akronimem Bob co w tłumaczeniu oznacza Bug Out Bag czyli plecak ucieczkowy.

Podstawowym założeniem plecaka ucieczkowego ma być możliwość podjęcia go w każdej chwili wraz ze wszystkimi najważniejszymi przedmiotami, mającymi chronić nasze życie przez minimum trzy dni.

Skompletowanie takiego zestawu może być kłopotliwe zwłaszcza dla osoby, dla której termin survival brzmi obco i abstrakcyjnie.

Od czego zacząć

Wybierając idealny plecak ucieczkowy należy zwrócić uwagę na kilka aspektów.

Pierwszym najważniejszym punktem będzie waga plecaka ucieczkowego, która powinna być dobrana do gabarytów jego właściciela. Jeśli plecak ucieczkowy będzie za ciężki, ograniczy naszą mobilność.

Na równi z punktem pierwszym w wyborze plecaka ucieczkowego należy zwrócić uwagę na materiał z jakiego będzie wykonany. Słaby i cienki materiał wykorzystywany w produkcji zwykłych materiałów, może nie sprostać panującym warunkom i przerwać się pod ciężarem ekwipunku. Najlepiej, gdy plecak ucieczkowy wykonany jest z materiału Cordura, który nie ulega przetarciu nawet w najtrudniejszych warunkach.

Kolejna ważna rzecz to pojemność plecaka ucieczkowego. Najlepiej gdy wynosi ona około 35 l. Daje nam to gwarancję pomieszczenia wszelkich naprawdę przydatnych przedmiotów, dzięki którym będziemy w stanie zapewnić sobie przetrwanie.

Wyposażenie plecaka

Oczywiście najlepiej by było kupić kompletny plecak ucieczkowy z wyposażeniem. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że niczego nie pominiemy, a wszystkie przedmioty będą w najlepszym dla siebie miejscu.

  • Niezbędna do przetrwania jest woda, która niestety jest dość ciężka i zajmuje dużo miejsca, dlatego w wyposażeniu plecaka ucieczkowego powinny znajdować się tabletki do uzdatniania wody. Zabijają wszystkie bakterie, których spożycie prowadzi do zatrucia organizmu. W plecaku Help Bag znajduje się również metalowe naczynie i palnik niezbędne do zagotowania wody, oraz termos, w którym można zgromadzić zapas wody, gdyby kolejne jej źródło było długo niedostępne.
  • Przetrwanie zapewni nam również możliwość rozpalenia ognia. Z tego powodu w plecaku ucieczkowym nie może zabraknąć zapalniczki i zapałek w wodoszczelnym opakowaniu. Krzesiwo jest również dobrym rozwiązaniem, ale dla osób, które wcześniej z niego korzystały.
  • Dostęp do światła to kolejna rzecz o jaką musimy zadbać, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, dlatego najlepiej będzie zapewnić sobie kilka niezależnych źródeł światła takich jak latarka czołowa, klasyczna latarka i latarka na dynamo.
  • Przy wyborze plecaka ucieczkowego musimy zdać sobie sprawę, że będziemy musieli wziąć również odpowiedzialność za życie swoje i napotkanych osób, dlatego niezbędnym elementem wyposażenia powinna być apteczka.
  • Przenośny zestaw higieniczny zwiększy nasz komfort podczas zwiększonego wysiłku w trudnych i niesprzyjających warunkach. Podczas zwiększonego wysiłku jesteśmy narażeni na atak wielu bakterii i chorób, które mogą zaatakować naszą skórę i wniknąć do organizmu.
  • Warunki atmosferyczne, w których przebywamy również mogą stanowić dla zagrożenie dla naszego życia. W plecaku ewakuacyjnym powinien znaleźć się koc termiczny, ogrzewacze do rąk i stóp, maska przeciwpyłowa i co najważniejsze peleryna przeciwdeszczowa.
  • Niezbędnymi przedmiotami, które powinny znaleźć się w plecaku survivalowym jest nóż, mocna lina, piła ręczna składana i taśma naprawcza.
  • Przetrwanie w trudnych warunkach, zwłaszcza w nocy zapewni nam ochrona przed zimnem i możliwość w miarę komfortowego przespania nocy. Aby nie narazić się na wyziębienie w plecaku ucieczkowym musi znaleźć się śpiwór, a nawet dmuchana poduszka, która zwiększy naszą wygodę.
  • Zabezpieczenie plecaka przed warunkami zewnętrznymi jest równie ważne, ponieważ ochroni dodatkowo niezbędne nam przedmioty. W idealnym plecaku survivalowym powinien znaleźć się pokrowiec przeciwdeszczowy.
  • Dodatkowe źródło energii w postaci powerbanka schowany w plecaku ucieczkowym jest na wagę złota.

Te wszystkie rozwiązania zastosowane są w plecaku Help Bag. Jest to produkt innowacyjny, stworzony na podstawie sugestii doświadczonych przewodników, ratowników i pasjonatów dalekich podróży. Help Bag jest niezbędny każdej osobie ceniącej sobie odpowiedzialność i bezpieczeczeństwo nie tylko w ekstremalnych sytuacjach, ale i w życiu codziennym.

Źródło: Help Bag – Plecaki ewakuacyjne