5 nawyków, dzięki którym zadbasz o swoje żyły

dbanie o zyly

Profilaktyka medyczna

Zapewne każdy spotkał w swoim życiu osobę, która borykała się z problemami dotyczącymi żył. Tacy ludzie zapytani o radę, jak zapobiegać podobnej sytuacji, z pewnością doradzą nam wizytę u lekarza celem zdiagnozowania stanu naszych naczyń krwionośnych. Specjalistą zajmującym się tego typu dolegliwościami jest flebolog. Spotkanie z nim pozwoli zorientować się, co nam dolega, oraz co powinniśmy zmienić w życiu, aby uniknąć przykrych konsekwencji w przyszłości. Specjaliści podają, że żylaki i obrzęki kończyn dolnych są powszechnymi dolegliwościami, którym łatwo zapobiec na kilka prostych sposobów. Jeżeli chodzi o specjalistyczne badania, to warto zdecydować się na USG żył kończyn dolnych, które pozwala na wykrycie problemu we wczesnym stadium i podjęcie leczenia.

Odpowiednia dieta

Nie ulega wątpliwości, że to, co jemy wpływa bardzo mocno na stan naszego zdrowia. Nie inaczej jest w temacie troski o dobrą kondycję żył. Zacznijmy od tego, czego powinno się unikać. Przede wszystkim należy ograniczyć spożycie cukru. Możemy to dosyć łatwo osiągnąć, więc warto się postarać i odmówić sobie kliku przyjemności. Kolejna na liście jest sól, z jej wyeliminowaniem z diety jest nieco ciężej, ale nie jest to niemożliwe – potrzeba trochę wytrwałości i samozaparcia. Najniebezpieczniejsze w tym zestawieniu są tłuszcze trans. Rezygnacja z nich wiąże się z odmówieniem sobie wszelakiego rodzaju fast-foodów, chipsów itd. Jednak gra jest warta świeczki, trzeba więc walczyć ze swoim łakomstwem i przyzwyczajeniami.

Przyjrzyjmy się teraz temu, co powinno wzbogacić nasz jadłospis. Oczywiście są to warzywa i owoce. Szczególnie te w kolorze czerwono-niebieskim. Bez stresu możemy się zatem zajadać jagodami, śliwkami czy ciemnym winogronem. Dietetycy zalecają także zapoznanie się z kuchnią meksykańską i brazylijską, gdyż wykorzystują one często czarną oraz czerwoną fasolę. Nie brzmi tak źle, prawda? Oprócz tego śmiało można jeść tłuste ryby morskie, nabiał oraz wszelkiego rodzaju ziarna i produkty je zawierające.

Złe i dobre nawyki

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, w jakiej pozycji spędzamy czas w pracy oraz w domu. Długotrwałe pozostawanie w jednej pozycji nie wpływa dobrze na krążenie i jest prostą drogą do powstawania żylaków oraz obrzęków kończyn dolnych. Podobnie ma się sprawa z siedzeniem ze skrzyżowanymi nogami oraz w pozycjach, które wywołują nacisk na uda. Na koniec trzeba powiedzieć o tym, że zbyt częste opalanie się albo zażywanie gorących kąpieli też może być szkodliwe, bowiem ciepło powoduje zmniejszanie sprężystości naszych naczyń krwionośnych.

Jeżeli chodzi o dobre przyzwyczajenia, to z pewnością należy do nich częste zmienianie pozycji w pracy oraz w czasie odpoczynku. Można też pokusić się o poruszanie nogami w trakcie siedzenia, aby poprawić krążenie. Jeżeli wykonujemy pracę stojącą to nie zaszkodzi czasem podreptać w miejscu. W trakcie odpoczynku zaleca się także trzymanie podniesionych nóg, co ułatwi odpływ krwi z kończyn. Osobom pracującym za kierownicą, bądź dużo podróżującym, przyda się krótka przerwa na spacer, który pozwoli „rozprostować nogi”.

Unikanie używek

Osoby często spożywające alkohol są narażone na to, że ich krew utraci swoje właściwości i będzie nadmiernie rozrzedzona. Oprócz tego prowadzi to do poszerzenia żył. Z kolei palacze, poprzez wprowadzanie nikotyny i innych chemikaliów do swojego organizmu, ryzykują zwapnienie i zmniejszenie światła żył, co może prowadzić do powstawania zakrzepów.

Ruch to życie

Aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na wiele aspektów życia. W trakcie wysiłku wzrasta ciśnienie krwi, co powoduje udrażnianie oraz wzmacnia naczynia krwionośne. Poza tym silne mięśnie wspomagają działanie tzw. pomp mięśniowych, które pomagają obiegu krwi, gdy organizm jest w stanie spoczynku.

Można śmiało stwierdzić, że troska o kondycję żył wpływa pozytywnie na cały organizm. Przede wszystkim wizyty u flebologa oraz badania USG żył kończyn dolnych, mogą prowadzić do wykrycia groźnych chorób zanim poważnie nam zaszkodzą. Zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna oraz brak nałogów również poprawią nasze zdrowie i samopoczucie. To wszystko pozwoli nam na korzystanie w pełni z życia, bez strachu o własne zdrowie.