Wyważarka do kół – jak to działa?

wyważarka do opon

Wyważanie kół samochodowych to jedna z popularniejszych usług spotykanych w warsztatach samochodowych. Nowsze urządzenia obliczają prawidłowe parametry i eliminują niedoważenie w zautomatyzowany sposób.

Czym powinna charakteryzować się dobra wyważarka do kół?

Przede wszystkim dokładnością, co do grama i najlepiej precyzyjnym ramieniem pomiarowym. Wyważarka działa w systemie statycznym (bez obracania koła) oraz dynamicznym (z obracaniem), wyróżnia się intuicyjnym ekranem dotykowym i akcesoriami ułatwiającymi mocowanie ogumienia w samochodach osobowych, dostawczych, czy nawet motocyklach. Dlaczego koła potrzebują wyważenia? Dzięki usłudze kierowca ogranicza problem nierównomiernego zużycia ogumienia i nie ryzykuje częstymi uszkodzeniami zawieszenia oraz układu kierowniczego. Źle wyważone koła sygnalizują najczęściej drgania kierownicy przy prowadzeniu. Automatyczna wyważarka ocenia, gdzie dodać ciężarki i pomaga w diagnostyce felgi. W niektórych przypadkach mechanik musi podjąć decyzję o wymianie felgi ze względu na dużą krzywiznę. Przed umieszczeniem koła w wyważarce warto dokładnie oczyścić oponę. Niektóre zabrudzenia obciążają ogumienie, a to może prowadzić do powstania błędów przy realizacji usługi.

Kalibracja urządzenia to podstawa dobrze wykonanej usługi

Nowoczesne wyważarki do kół samodzielnie dokonują wszystkich pomiarów, ale raz na jakiś czas warto przeprowadzić pełną kalibrację urządzenia, żeby wyeliminować nawet drobne przesunięcia. Wyważarka musi działać precyzyjnie, aby spełniała swoje zadanie.

Kiedy warto zainteresować się wyważaniem kół?

Kierowcy powinni zainteresować się optymalizacją masy ogumienia po przejechaniu 15 000 km, a także w ramach okresowych przeglądów. Każdy właściciel samochodu musi monitorować zużycie ogumienia. Im bardziej równomierne, tym lepiej dla bezpieczeństwa poruszania się po drogach. Największy komfort zapewniają wyważarki automatyczne ze względu na ograniczenie ryzyka pomiarów. W przypadku półautomatycznych modeli liczy się bardziej doświadczenie mechanika. Nie każdemu klientowi to pasuje. Najlepsze na rynku urządzenia do wyważania ogumienia przedstawiają wizualizacje bicia i tak naprawdę pokazują od razu problemy z felgą. Większe warsztaty samochodowe stawiają na technologie laserowe, wizualizacje, szybkie potwierdzenie wykonania usługi dla klienta.

Przestrzeganie podstawowych norm bezpieczeństwa

Przed zakupem wyważarki należy przeanalizować rodzaj obsługiwanego ogumienia, maksymalną średnicę oraz szerokość opony, a także dopuszczalny ciężar ogumienia. Bezpieczna obsługa wyważarki wymaga zastosowania rękawic ochronnych.

Na zakończenie

Prawidłowe wyważenie opon zapewnia większe bezpieczeństwo kierowcy i nie powoduje tylu problemów technicznych z układem kierowniczym, zawieszeniem, drganiami podczas jazdy. Regularny serwis w tym przypadku nie wymaga ponoszenia dużych kosztów, a wpływa na komfort, szczególnie przy planowaniu dłuższych podróży. Dobra wyważarka pracuje w sposób zautomatyzowany i osiąga dokładność wyważania do 1 grama i poniżej.

insporacja: opomax.com.pl – wyważarka do kół ciężarowych