Prawo jazdy to ogromny przywilej i komfort. Posiadanie uprawnień sprawia, że możesz czuć się niezależny od innych. Jest także często dużym atutem w rekrutacji na nowe stanowisko. Kursy na prawo jazdy cieszą się dużym powodzeniem w okresie wiosennym i letnim. Kursanci chcą mieć komfort dobrych warunków na drodze, w nadziei, że ułatwi im to proces pozyskania uprawnień. Jednak kurs na prawo jazdy zimą ma także swoje zalety. Artykuł zaprezentuje dobre oraz złe strony zdawania kursu na prawo jazdy w zimie.
Prawo jazdy w zimie – dlaczego warto?
Pierwszym ogromnym plusem rozpoczęcia kursu zimą jest mniejszy ruch w szkołach jazdy. Dzięki temu, zamiast standardowych 2-3 miesięcy trwania kursy, możliwe jest skrócenie tego czas aż o połowę! Jest to duże ułatwienie zwłaszcza w przypadku, gdy zależy ci na czasie! Zimą zmniejsza się również częstotliwość samochodów na drodze, pieszych oraz rowerzystów, dzięki czemu odczujesz większy komfort jazdy.
Kolejną, być może największą zaletą kursu jazdy zimą, jest zdobycie wszechstronnych umiejętności. Większość kursantów przeraża wizja jazdy w trudnych, zimowych warunkach. Śnieg, deszcz, mgła to z pewnością wrogowie kierowców. Decydując się na kurs zimą, musisz wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia śliskiej nawierzchni oraz słabej widoczności. Czy to źle? Absolutnie nie. Mimo, że na samą myśl o jeździe w takich warunkach odczuwasz stres, wyjdzie ci to na dobre. Niekorzystna aura bezpośrednio wpłynie na poziom twojej koncentracji. Zdając sobie sprawę z możliwych zagrożeń wykażesz się większym zaangażowaniem. Dzięki czemu zyskasz czujność, co nie tylko pozwoli ci zdać egzamin, ale przede wszystkim nauczy cię dobrych nawyków na przyszłość.
Zdawanie kursu zimą sprawi, że w przyszłości nie będziesz bał się trudnych warunków pogodowych. Jeśli twoja przygoda z prowadzeniem auta, rozpocznie się zimą, nic nie będzie w stanie cię zaskoczyć. Każdy z nas zna przynajmniej jednego kierowcę, który zimą zostawia swoje auto w garażu i przenosi się na środki komunikacji miejskiej. Twoje doświadczenie pozyskane na kursie, pozwoli ci uniknąć tego rodzaju problemów.
Statystyki z ośrodków egzaminowania oraz dane jednej ze szkół jazdy w Warszawie potwierdzają, że wskaźnik zdawalności egzaminów rośnie zimą. Skąd takie wyniki? Szkoła jazdy w Warszawie, bazując na wynikach swoich kursantów potwierdza, że zimowi kierowcy są bardziej wszechstronni oraz przygotowani na różne, niekonwencjonalne sytuacje na drogach, dzięki czemu bez problemu radzą sobie z egzaminem.
Prawo jazdy w zimie – wady
Oczywiście oprócz dobrych stron zimowego kursu na prawo jazdy, istnieją także wady. Jedną z nich jest bardzo krótki dzień, przez co często lekcje odbywają się po zmroku. Naturalnie, wiąże się to ze słabszą widocznością, ale niesie to ze sobą także ryzyko zmęczenia. Ludzki organizm funkcjonuje inaczej w świetle dziennym. Znużenie może wynikać także z nieprzyjemnej aury, której doświadczamy zimą. Warto zaopatrzyć się w suplementy diety poprawiające koncentrację i wyzwalające energię. Dużym minusem jest często paniczny strach kursantów przed nagłym pogorszeniem się pogody. Lęk ten jest oczywisty, jednak przezwyciężenie go sprawi, że będziesz gotowy na wszystko!
Zdawanie prawa jazdy zimą często jest spisywane na straty. Decyzja ma jednak więcej zalet, niż wad. Trudniejszy kurs na prawo jazdy, oznacza prostszy egzamin oraz większą wszechstronność w przyszłości. Warto rozpocząć od najtrudniejszego stopnia, aby później cieszyć się całkowitą swobodą jazdy.