Jaką sprężarkę kupić, by produkować powietrza najwyższej jakości?

produkcja czystego powietrza

Sprężarki są urządzeniami emitującymi gaz pod dużym ciśnieniem, co pozwala na zasilanie rozmaitych systemów pneumatycznych, takich jak linie produkcyjne, maszyny budowlane lub użycia go w przemyśle papierniczym czy branży komputerowej. Są takie obszary, w których stosowanie oleju w układzie napędzającym sprężarkę prowadzi do powstania zanieczyszczeń i znacznego obniżenia jakości produktu. W takich przypadkach stosuje się śrubowe sprężarki olejowe.

Czym wyróżniają się sprężarki bezolejowe BOGE?

Firma BOGE już od ponad 100 lat oferuje wiele rodzajów najwyższej jakości i wydajności sprężarek olejowych i bezolejowych, dostosowanych do wymagań każdego klienta, do których należą sprężarki tłokowe, spiralne czy śrubowe. Pod potrzeby najbardziej wymagającego przemysłu, tworzone są bezolejowe sprężarki śrubowe. Sprężarki bezolejowe z uwagi na fakt, że do zespołu sprężającego nie przenika olej, wytwarzają najwyższej jakości sprężone powietrze pozbawione jakichkolwiek zanieczyszczeń, co pozwoliło uzyskać zgodność z najwyższą normą jakości – klasę 0 wg ISO.

Zastosowanie chłodzenia powietrzem lub cieczą w połączeniu z zaawansowanym sterownikiem BOGE Prime lub BOGE Focus Control 2.0, pozwala uzyskać wysoką energooszczędność, a redukcja zastosowanych części do minimum wpływa na zarówno konkurencyjną cenę zakupu urządzenia, jak i niskie koszty serwisowania oraz bardzo wysoką żywotność. W ofercie dostępne są dwie serie – BLUEKAT wyposażony w katalizator przekształcający cząsteczki oleju w dwutlenek węgla zachowując powietrze wolne od zanieczyszczeń i SO z całkowitą izolacją przestrzeni sprężania od przekładni.

Największą innowację stanowi jednak sprężarka HST – High Speed Turbo.

Sprężarki HST

Sprężarki HST nie zawierają układów mających za zadanie oczyszczać sprężonego powietrza z oleju czy izolować przestrzenie go zawierające. To technologia działająca całkowicie bez zastosowania w niej oleju. Sprężarki te wyposażone są w silnik z magnesem trwałym oraz wał napędowy podtrzymywany jedynie użyciem łożysk powietrznych – pionierski układ, pozwalający na zachowanie długiej, bezobsługowej eksploatacji oraz znaczną redukcję zużycia energii.

Mniejsza liczba elementów to niezawodność i niskie koszty

Wyjątkowość sprężarek HST na światowym rynku potwierdzają również inne cechy. Na osiągnięcie wielu z nich pozwoliła znaczna redukcja ilości użytych do budowy urządzenia części w porównaniu do tego, co oferują tradycyjne bezolejowe sprężarki śrubowe. Nie tylko obniżyło to koszty i czas serwisowania (niska awaryjność elementów; przy awarii mniej części wymaga naprawy, a samo serwisowanie jest znacznie krótsze), ale pozwoliło również zredukować same rozmiary urządzenia. Klienci wybierający sprężarki o najniższej mocy otrzymują urządzenie najmniejsze na rynku. Redukcja elementów przyczyniła się również do redukcji masy urządzenia aż o ponad 2/3 oraz pozwoliła obniżyć cenę urządzenia.

Czystość i moc a głośność

Większa wydajność oraz redukcja kosztów aż o 30% idzie w parze z najczystszym emitowanym powietrzem, potwierdzonym normą ISO klasy 0. Niezwykle istotne jest również to, że emisji tego powietrza towarzyszy niższy aż o 10 dB poziom natężenia dźwięku w porównaniu do tradycyjnych sprężarek bezolejowych, w zależności od mocy oscylujący w granicach 63-69 dB, który oprócz niższego natężenia jest przyjemniejszy dla ucha.

Odzysk energii

Aby jeszcze bardziej zmniejszyć zużycie energii, oferowany jest opcjonalny system odzyskiwania ciepła – woda procesowa osiąga temperaturę aż 90°C

Przemysł rozwija się nieustannie. Aby nadążyć za tak szybko zmieniającym się światem, powstały sprężarki HST. High Speed Turbo to nie tylko wysoka rozpiętość mocy i duże ciśnienie zupełnie czystego powietrza w strumieniu ciągłym lub przerywanym. To również redukcja kosztów, bezobsługowa eksploatacja, niskie wymiary i masa oraz jakość gwarantowana przez niemiecką firmę.