Sprężarki są urządzeniami emitującymi gaz pod dużym ciśnieniem, co pozwala na zasilanie rozmaitych systemów pneumatycznych, takich jak linie produkcyjne, maszyny budowlane lub użycia go w przemyśle papierniczym czy branży komputerowej. Są takie obszary, w których stosowanie oleju w układzie napędzającym sprężarkę prowadzi do powstania zanieczyszczeń i znacznego obniżenia jakości produktu. W takich przypadkach stosuje się śrubowe sprężarki olejowe.
Czym wyróżniają się sprężarki bezolejowe BOGE?
Firma BOGE już od ponad 100 lat oferuje wiele rodzajów najwyższej jakości i wydajności sprężarek olejowych i bezolejowych, dostosowanych do wymagań każdego klienta, do których należą sprężarki tłokowe, spiralne czy śrubowe. Pod potrzeby najbardziej wymagającego przemysłu, tworzone są bezolejowe sprężarki śrubowe. Sprężarki bezolejowe z uwagi na fakt, że do zespołu sprężającego nie przenika olej, wytwarzają najwyższej jakości sprężone powietrze pozbawione jakichkolwiek zanieczyszczeń, co pozwoliło uzyskać zgodność z najwyższą normą jakości – klasę 0 wg ISO.
Zastosowanie chłodzenia powietrzem lub cieczą w połączeniu z zaawansowanym sterownikiem BOGE Prime lub BOGE Focus Control 2.0, pozwala uzyskać wysoką energooszczędność, a redukcja zastosowanych części do minimum wpływa na zarówno konkurencyjną cenę zakupu urządzenia, jak i niskie koszty serwisowania oraz bardzo wysoką żywotność. W ofercie dostępne są dwie serie – BLUEKAT wyposażony w katalizator przekształcający cząsteczki oleju w dwutlenek węgla zachowując powietrze wolne od zanieczyszczeń i SO z całkowitą izolacją przestrzeni sprężania od przekładni.
Największą innowację stanowi jednak sprężarka HST – High Speed Turbo.
Sprężarki HST
Sprężarki HST nie zawierają układów mających za zadanie oczyszczać sprężonego powietrza z oleju czy izolować przestrzenie go zawierające. To technologia działająca całkowicie bez zastosowania w niej oleju. Sprężarki te wyposażone są w silnik z magnesem trwałym oraz wał napędowy podtrzymywany jedynie użyciem łożysk powietrznych – pionierski układ, pozwalający na zachowanie długiej, bezobsługowej eksploatacji oraz znaczną redukcję zużycia energii.
Mniejsza liczba elementów to niezawodność i niskie koszty
Wyjątkowość sprężarek HST na światowym rynku potwierdzają również inne cechy. Na osiągnięcie wielu z nich pozwoliła znaczna redukcja ilości użytych do budowy urządzenia części w porównaniu do tego, co oferują tradycyjne bezolejowe sprężarki śrubowe. Nie tylko obniżyło to koszty i czas serwisowania (niska awaryjność elementów; przy awarii mniej części wymaga naprawy, a samo serwisowanie jest znacznie krótsze), ale pozwoliło również zredukować same rozmiary urządzenia. Klienci wybierający sprężarki o najniższej mocy otrzymują urządzenie najmniejsze na rynku. Redukcja elementów przyczyniła się również do redukcji masy urządzenia aż o ponad 2/3 oraz pozwoliła obniżyć cenę urządzenia.
Czystość i moc a głośność
Większa wydajność oraz redukcja kosztów aż o 30% idzie w parze z najczystszym emitowanym powietrzem, potwierdzonym normą ISO klasy 0. Niezwykle istotne jest również to, że emisji tego powietrza towarzyszy niższy aż o 10 dB poziom natężenia dźwięku w porównaniu do tradycyjnych sprężarek bezolejowych, w zależności od mocy oscylujący w granicach 63-69 dB, który oprócz niższego natężenia jest przyjemniejszy dla ucha.
Odzysk energii
Aby jeszcze bardziej zmniejszyć zużycie energii, oferowany jest opcjonalny system odzyskiwania ciepła – woda procesowa osiąga temperaturę aż 90°C
Przemysł rozwija się nieustannie. Aby nadążyć za tak szybko zmieniającym się światem, powstały sprężarki HST. High Speed Turbo to nie tylko wysoka rozpiętość mocy i duże ciśnienie zupełnie czystego powietrza w strumieniu ciągłym lub przerywanym. To również redukcja kosztów, bezobsługowa eksploatacja, niskie wymiary i masa oraz jakość gwarantowana przez niemiecką firmę.