Awaria klimatyzacji samochodowej – sprawdź przewody

serwis klimatyzacji

Niesprawna klimatyzacja w samochodzie to nie tylko duży dyskomfort dla kierowcy, ale także poważna usterka, którą należy jak najszybciej usunąć, aby nie doprowadzić do całkowitego unieruchomienia pojazdu. Dlatego, gdy klimatyzacja przestaje chłodzić lub po włączaniu wydziela się nieprzyjemny zapach, to wówczas warto udać się do najbliższego warsztatu samochodowego. A jakie mogą być przyczyny problemów z klimatyzacją?

Po czym poznać, że klimatyzacja nie działa tak, jak powinna?

Kierowcy używają klimatyzacji zazwyczaj tylko w wyjątkowo ciepłe dni, wobec czego mogą nie zauważyć pierwszych sygnałów świadczących o tym, że z tym układem dzieje się coś niedobrego. Jednak są pewne objawy, które powinny skłonić każdego właściciela samochodu do przyjrzenia się szczelności i sprawności poszczególnych elementów systemu chłodzenia. Niepokojąca będzie przede wszystkim głośna praca układu, brzydki i intensywny zapach oraz nieefektywne chłodzenie, oraz niemożność ustawienia pożądanej temperatury. W takim wypadku konieczna może się okazać naprawa przewodów klimatyzacjiwymiana parownika, nabicie klimatyzacji lub naprawa kompresora.

Czy można naprawić klimatyzację we własnym zakresie?

Jeśli właściciel pojazdu ma podstawową wiedzę na temat budowy i zasad działania układu klimatyzacji w swoim samochodzie, to może samodzielnie dokonać prostych napraw. Najpierw jednak trzeba będzie sprawdzić szczelność układu poprzez dokładne obejrzenie wszystkich elementów. Gdy zniszczeniu uległy części, do których dostęp nie jest utrudniony takie jak na przykład przewody do klimatyzacji samochodowej, to wówczas można bez problemu wymienić je we własnym zakresie. Natomiast w przypadku uszkodzenia sprzęgła klimatyzacji lub sprężarki klimatyzacji, konieczna będzie wizyta w warsztacie, ponieważ taka naprawa będzie wymagała użycia odpowiednich narzędzi i profesjonalnego sprzętu.

Czy naprawa przewodów klimatyzacji jest opłacalna?

Częstym powodem problemów z klimatyzacją jest drobna nieszczelność spowodowana mikrouszkodzeniem przewodów klimatyzacji. W takim wypadku przewody do klimatyzacji samochodowej można wymienić lub oddać do naprawy. Co ważne regeneracja przewodów klimatyzacji nie jest droga ani czasochłonna. Ponadto fachowcy mogą sami zdemontować uszkodzony przewód, ale równie dobrze klient może go przywieźć lub wysłać pocztą do warsztatu. W zależności od stopnia uszkodzenia przewodu mechanik określi czy możliwa jest jego naprawa oraz z jakimi będzie się wiązać kosztami.

Warto pamiętać również, że naprawa przewodów klimatyzacji to ekologiczne rozwiązanie, dzięki któremu można nadać drugie życie używanej części. Dlatego, jeśli problemy z klimatyzacją wynikają z nieszczelnych przewodów, to warto w pierwszej kolejności rozważyć ich regenerację, zamiast od razu decydować się na kosztowną wymianę.