Windykacja międzynarodowa – dlaczego warto powierzyć ją profesjonalistom?

Windykacja miedzynarodowa

Otwarcie granic dla krajów Unii Europejskiej ułatwiło ekspansję polskich przedsiębiorców na rynki zagraniczne. Z jednej strony stworzyło to szereg możliwości, z drugiej jednak przyczyniło się do powstawania nowych zagrożeń. Jednym z nich jest problem z uregulowaniem należności za zaległe faktury. Zdarza się nawiązać współpracę z kontrahentem, który nie płaci na czas. Windykacja zagraniczna może być jedynym sposobem odzyskania należności. Dlaczego warto powierzyć ją profesjonalistom?

Sprawiedliwe prawo własności – na czym polega windykacja?

Windykacja to wszelkie legalne działania pozwalające na odzyskanie pieniędzy i innych dóbr od dłużników. Za pomocą windykacji możemy odzyskać należności z tytułu np. faktur za dostawy, umów najmu, pożyczek, niewykonanych umów, zaliczek, a nawet umów zawartych ustnie i spraw rozwodowych i alimentacyjnych. Możemy mówić o windykacji miękkiej i twardej. Ta pierwsza polega na wystosowaniu wezwania do zapłaty i negocjacjach. Często to wystarczy – osoba mająca wobec nas zobowiązania szybko może dojść do wniosku, że sprawa jest na tyle poważna, że po prostu łatwiej będzie wywiązać się z umowy. Jeśli to zawiedzie, wprowadzona zostaje windykacja twarda. Te metody są już bardziej radykalne. Jeśli nie podziałają, sprawa może zostać skierowana do sądu. A jak to wygląda w perspektywie międzynarodowej?

Profesjonalna windykacja międzynarodowa

Sama procedura windykacyjna nie jest łatwa nawet w kraju. Dodatkowo komplikuje się, kiedy do jej przeprowadzenia potrzebny jest inny język, inna waluta, a co najważniejsze inne prawo. Bez pomocy profesjonalistów, trudno będzie nam prowadzić skuteczne działania. Firmy windykacyjne tworzą bardzo rozbudowaną sieć w różnych państwach, co pozwala na szybkie ściągnięcie należności. Takie struktury często angażują prawników z kilkudziesięciu państw – mając swoje filie poza granicami polski, pozwalają skutecznie prowadzić nasze sprawy w kraju dłużnika. Znają specyfikę danego kraju i prawo, które znajduje zastosowanie w konkretnym przypadku.

Plusy profesjonalnej windykacji międzynarodowej – na co jeszcze możemy liczyć?

Korzystając z usług sprawdzonej firmy świadczącej usługi windykacyjne, możemy liczyć na szybkie skompletowanie dokumentów w naszej sprawie. Znacząco usprawnia to cały proces. Sprawdzona firma windykacyjna działająca międzynarodowo ma też większe możliwości w zakresie lokalizowania dłużników. W sieci oddziałów w kilku państwach łatwo jest o namierzenie jednostki, podczas gdy próby zrobienia tego na własną rękę przeważnie kończą się bezskutecznie. W takiej sytuacji być może nigdy nie znaleźlibyśmy osoby, która ma wobec nas pewne zobowiązania. Profesjonaliści posiadają też łatwiejszy dostęp do różnych instytucji, reprezentując nas podczas spraw, ograniczają nasz wkład w cały proces odzyskiwania należności i usprawniają całą procedurę.