Organizacja chrzcin – o czym nie możesz zapomnieć?

chrzciny pod warszawa

Chrzest to niezwykle ważna uroczystość w życiu dziecka, a także olbrzymie wydarzenie dla rodziców. Nic więc dziwnego, że chcemy dopiąć każdy szczegół na ostatni guzik i sprawić, że będzie to perfekcyjny dzień. O czym należy pamiętać, aby wszystko przebiegło pomyślnie? Podpowiadamy w niniejszym artykule.

Co musisz wiedzieć organizując chrzciny dziecka?

Sakrament chrztu jest pierwszym religijnym przeżyciem dziecka. Dla rodziców natomiast jest to okres, w którym należy zająć się wieloma sprawami, począwszy od wyboru terminu i dopełnieniu formalności w parafii, w której chrzest jest udzielany. Szczegóły dotyczące odwiedzin w kancelarii parafialnej i tego, jak przebiega sama ceremonia chrztu, możemy znaleźć na stronach danej parafii. To jednak nie koniec listy rzeczy do zrobienia. Ważne jest także to, aby zorganizować przyjęcie.

Jak zorganizować przyjęcie z okazji chrztu? 

Ochrzczony maluszek zasługuje również na to, aby uczcić jego wielki dzień przyjęciem. Można wierzyć lub nie, ale zorganizowanie tego rodzaju imprezy to niezwykle wymagające logistycznie przedsięwzięcie. Pamiętać należy bowiem o całej liście spraw wymagających uwagi. Pozycją otwierającą checklistę związaną z imprezą jest przygotowanie listy gości. Tutaj musimy zdecydować czy organizujemy przyjęcie z rozmachem, zapraszając liczne grono osób włącznie z dalszymi krewnymi i przyjaciółmi, czy decydujemy się na rodzinną atmosferę i bardziej kameralny charakter wydarzenia. Oprócz tego powinniśmy wziąć pod uwagę elementy, takie jak:

  • data i godzina i lokalizacja miejsca, w którym odbywać będą się chrzciny
  • decyzja odnośne tego czy chrzest odbędzie się w domu, czy lokalu
  • zaproszenia na chrzest wysłane do gości z odpowiednim wyprzedzeniem

Czy warto organizować chrzciny w lokalu?

Często rodzice dziecka decydują się na organizowanie przyjęcia w lokalu. To wygodne rozwiązanie pozwalające w pełni skoncentrować się na dziecku i tym, aby maluch czuł się jak najbardziej komfortowo w swoim wielki dniu. To również najlepsze rozwiązanie w przypadku, kiedy decydujemy się na zaproszenie większej liczby gości. Część rodziców decyduje się chrzcić niemowlę w okresie świąt, np. Wielkanocy. Wtedy mogą wystąpić pewne problemy z rezerwacją miejsc w lokalach i hotelach. W takich sytuacjach rozwiązaniem mogą się okazać zlokalizowane na obrzeżach pałacyki i zajazdy. Przykładem, jeżeli organizujemy chrzciny w Pułtusku i okolicach  może być ośrodek Młyn Gąsiorowo oferujący dogodny dojazd oraz szeroki zakres dań bazujących na tradycyjnej kuchni polskiej, która jest uniwersalnym wyborem na tego rodzaju imprezy. Utrzymana w stylu rustykalnym gospoda zapewnia gościom liczne atrakcje oraz przestrzenne tereny, które urozmaicą przyjęcie.

Organizując przyjęcie w lokalu, jesteśmy w stanie również uzgodnić kwestię związaną z dekoracjami. W takiej sytuacji nie musimy zawracać sobie głowy o dbanie o wystrój, a zadanie to spada na barki obsługi.

Jaki prezent na chrzest kupić? Co powinni wybrać rodzice chrzestni, a co dalsi krewni?

Kolejna kwestia dotyczy tego, jak wybrać prezent na chrzest. Ojciec chrzestny i matka chrzestna, dbają tradycyjnie o to, aby zaopatrzyć się w przedmioty niezbędne, żeby ochrzcić dziecko, tj. świeca oraz szatka. Jako prezent zazwyczaj wręczają dewocjonalia, takie jak medaliki czy łańcuszki. Jako pamiątkę wręczyć można tradycyjnie również album, który w przyszłości będzie cennym wspomnienie dla malca. Co w przypadku dalszych krewnych i przyjaciół? Najpopularniejsze wciąż pozostają takie przedmioty jak obrazki czy książeczki. Jednak coraz więcej osób decyduje się, aby podarować przedmioty praktyczne, które mogą przydać się zarówno dziecku, jak i jego rodzicom.

Organizacja chrzcin – podsumowanie

Chrzest dziecka to wielki dzień. Istotne jest więc, aby przebiegł on perfekcyjnie. Ilość rzeczy, o które należy zadbać, jak ubranka, formalności oraz sama uroczystość może być sporym wyzwanie. Aby zdjąć ze swoich barków nieco zadań związanych z organizacją chrzcin, warto zdecydować się na przyjęcie w lokalu. Podmiejskie gospody, takie jak m.in. Młyn Gąsiorowa to świetny sposób, aby przygotować chrzciny w Nasielsku, Pułtusku czy innych okolicznych miejscowościach, kiedy brakuje wolnych miejsc w mieście. Lokale tego typu są również w stanie zadbać o wystrój i dekoracje, a rodzice dziecka mogą skupić uwagę na wspólnym przeżywaniu i celebrowaniu wielkiego wydarzenia wraz z malcem i zaproszonymi gośćmi.