Pierre Boutroux powiedział kiedyś: „Logika jest niepokonana, gdyż aby z nią wygrać, trzeba posłużyć się logiką”. Ten cytat bardzo dobrze pokazuje, jak ważna w życiu każdego człowieka jest umiejętność logicznego i krytycznego myślenia. Gdyby nie ona, ludzkość nigdy nie zaszłaby tak daleko. Nauka logicznego myślenia jest szczególnie ważna w dzisiejszych czasach. W końcu żyjemy w dobie powszechnego konformizmu i natłoku informacji, z których ciężko wybrać jedynie istotne wiadomości. Naukę logiki najlepiej rozpocząć w młodym wieku, kiedy nasz mózg jeszcze się rozwija i chłonie informacje niczym gąbka. Oto kilka rodzajów zajęć, gier i łamigłówek, które skutecznie rozwiną umiejętność logicznego myślenia u dzieci.
Pytaj, pytaj i jeszcze raz pytaj!
Może wydawać się to zaskakujące, ale poprzez zadawanie dzieciom pytań, rozwija się u nich umiejętność logicznego myślenia. Oczywiście tylko wtedy, kiedy dziecko próbuje rozwiązać w jak najlepszy sposób postawione przed nim zadanie. Warto więc pytać się najmłodszych w jaki sposób oni podeszliby do danego problemu, zagadki, czy nawet najprostszej czynności, takiej jak zdjęcie przedmiotu z szafy bez użycia krzeseł. Można zadawać nie tylko pytania pokroju „co by było gdyby”, ale również „co zrobić, żeby”. Możliwości jest mnóstwo i wszystko tak naprawdę zależy od naszej kreatywności.
Daj dziecku swobodę
Jedną z najskuteczniejszych metod pozwalających na rozwój dziecka jest danie mu swobody i umożliwienie podejmowania własnych decyzji. Zdobywanie wiedzy poprzez praktykę i doświadczenie, czyli świadomą refleksję nad konsekwencjami swoich czynów, jest bardzo ważne u najmłodszych. Dzieci powinny nauczyć się wyciągać wnioski z popełnionych błędów, a także wykorzystywać zdobytą w ten sposób wiedzę w praktyce. Im częściej będą analizować swoje błędy i wyciągać z nich odpowiednie wnioski, tym bardziej umiejętność logicznego myślenia się u nich rozwinie.
Szachy
O pozytywnym wpływie gry w szachy na rozwój myślenia strategicznego, przezorności, czy umiejętności obserwowania, pisał między innymi Benjamin Franklin w swojej publikacji pt. „Moralność gry szachowej” już w XVIII wieku. Największą progresję w rozwoju wyobraźni, umiejętności, arytmetycznych i logicznego myślenia obserwuje się u dzieci powyżej 7 roku życia. Rozwój inteligencji na wielu płaszczyznach to nie jedyna korzyść wynikająca z gry w szachy. Może się to wydawać zaskakujące, ale według badań amerykańskich naukowców rozgrywanie od czasu do czasu partii szachów może ochronić nas przed dolegliwościami, takimi jak demencja, a nawet choroba Alzheimera. Tak więc nie warto zwlekać i już teraz rozegrać partię szachów ze swoją pociechą.
Nauka programowania
Jedną z najnowocześniejszych metod rozwoju umiejętności logicznego i algorytmicznego myślenia jest nauka programowania. Postęp technologiczny sprawił, iż nie tylko w każdym domu dzieci mają dostęp do komputerów, ale także w szkołach. Dzięki temu coraz częściej słyszy się o dodatkowych kursach programowania dla dzieci, które stają się niezwykle przydatne, gdyż rozwijają cenne zdolności. U najmłodszych szczególnie sprawdzi się nauka programowania poprzez zabawę, np. z wykorzystaniem darmowego programu Scratch. To edukacyjny język, który pozwala na tworzenie różnego rodzaju gier, opowiadań, czy animacji. „Programy” w Scratchu pisze się przy pomocy elementów w kształcie puzzli. Natomiast starsze dzieci można zapisać na interaktywne zajęcia z robotyki lub zaprezentować im podstawy trudniejszych języków programowania, takich jak C++, czy Python.
Gry logiczne
Gry planszowe, domino, układanki, kostka Rubika – to tylko niektóre z wielu przykładów gier i zabawek, które mogą wpłynąć korzystnie na inteligencję dziecka. Najlepiej wybierać gry opierające się na analizie danych, a także przewidywaniu, planowaniu i wymyślaniu własnych strategii. Można razem z dzieckiem grać w warcaby, chińczyka, a nawet karty. Wówczas nie będzie to tylko nauka, ale również przyjemny sposób na spędzenie czasu ze swoją pociechą.
Inspiracja: Academy International.pl – Prywatne przedszkola dwujęzyczne