Zieleń w biurze – dlaczego warto?

ogrody wertykalne

Szkło, beton i minimalizm, tak właśnie wyglądają dzisiejsze biura, jednak wraz z obecnie panującym trendem na wprowadzanie zieleni nie tylko do ogrodów, ale także pomieszczeń zamkniętych, coraz więcej administratorów powierzchni biurowych decyduje się na urozmaicenie przestrzeni zielenią. Ogrody wertykalne z roku na rok przyciągają coraz to większą ilość zwolenników, a zielone ściany powstają nie tylko w wielkopowierzchniowych biurowcach, ale także w niewielkich biurach czy domach prywatnych.

Naturalne oczyszczanie powietrza

Zalet posiadania roślin jest wiele. Nie tylko cieszą oko, ale także pozwalają stworzyć unikalny mikroklimat, który nawilża i oczyszcza powietrze. W zależności od rodzaju roślin, jakie zdecydujemy się umieścić w naszym wertykalnym ogrodzie, tworząc ogród wertykalny, możemy zyskać naturalny oczyszczacz powietrza. Według badań, jakie przeprowadzone były w największych polskich miastach, zauważono spadek zanieczyszczenia powietrza w biurach wyposażonych w ściany wertykalne na poziomie wynoszącym nawet 30%. To stosunkowo dużo, a biorąc pod uwagę, że rośliny produkują tlen, w biurach, w których mamy do czynienia z zielenią, powietrze jest znacznie lepsze niż na zewnątrz.

Mobilna zielona ściana

Zielone ściany to nie tylko stałe kompozycje zdobiące wnętrza recepcji budynku, ale także mobilne ogrody wertykalne. Te, chociaż wydawać by się mogło mało popularne rozwiązania, są znacznie bardziej praktyczne od stałych kompozycji. W przypadku niewielkich powierzchni biurowych świetnie sprawdzają się jako oddzielenie miejsc pracy poszczególnych osób, czy też wydzielenie strefy spotkań od strefy pracy biurowej. Dzięki zielonym ścianom możemy pozbyć się pogłosu towarzyszącemu pustym wnętrzom, a także wyciszyć hałasy dobiegające z zewnątrz. Nie da się ukryć, że roślinna, zielona ściana znacznie lepiej wygląda niż pusta przestrzeń, spełniając tym samym zarówno aspekty dekoracyjne, jak i praktyczne.

Lepsze samopoczucie, wydajniejsza praca

Praca na łonie natury nie zawsze jest możliwa. Jednak dzięki ogrodom wertykalnym, stworzyć możemy przestrzeń pełną zieleni nawet w samym centrum zatłoczonego miasta. Obcowanie z naturą nie tylko poprawia nasze samopoczucie, ale także wpływa na jakość naszej pracy. Nie da się ukryć, że znacznie przyjemniej pracuje się z widokiem na zielone rośliny niż białe, puste ściany. Zielona ściana dodaje przytulności naszym biurom i miejmy nadzieje, że stanie się to praktyką w każdym biurze, a nie pojedynczymi epizodami. Wszak inwestując stosunkowo niewielkie pieniądze, zyskujemy nie tylko wyjątkowo wyglądającą przestrzeń, ale także znacznie wydajniejsze grono pracowników, co z kolei przekłada się na bezpośrednie wyniki ich pracy i zyski dla firmy.