Układanie parkietu – jakich błędów unikać?

uslugi parkieciarskie warszawa

Nie da się ukryć, że drewniane podłogi, zwłaszcza te z naturalnego drewna, prezentują się niezwykle estetycznie. Poza tym są trwałe i odporne na uszkodzenia. Aby jednak tak było, montaż takiej podłogi musi być przeprowadzony w sposób prawidłowy. Niestety wciąż przy układaniu podłogi popełnia się sporo prostych błędów. O czym zatem pamiętać?

Montaż parkietu na ogrzewaniu podłogowym

Jednym z podstawowych błędów jest łączenie drewnianego parkietu z ogrzewaniem podłogowym. Wyjątek stanowi tu drewno o małej kurczliwości. To m.in. dąb, iroko, merbau, czy tek. Decydując się na takie rozwiązanie, pamiętać trzeba, aby parkiet miał nie więcej niż 1,5 cm grubości. Niestety często się o tym zapomina. W efekcie pakiet po pewnym czasie zaczyna się zginać, skurczyć, skręcać i wyłączać. Jak można się domyślić, nie wygląda to zbyt estetycznie.

Instalacja parkietu na świeżo wylanym podłożu

Drugi częsty błąd polega na montażu drewnianego parkietu na świeżo wylanym podłożu betonowym, które nie zdarzyło jeszcze wystarczająco wyschnąć. W takim przypadku liczyć trzeba się z tym, że w naturalnym drewnie dojdzie do negatywnych zmian. Wynika to przede wszystkim z tego, że wówczas drewno będzie miało kontakt z wilgocią. Zbyt szybkie położenie parkietu sprawi, że drewno będzie chłonąć wilgoć z podłoża, co przyczyni się do tego, że drewno zacznie się rozszerzać i wyginać.

Montaż parkietu w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności

Mówiąc o błędach przy układaniu parkietu, warto także wspomnieć o tym, że jednym z nich jest zły dobór pomieszczenia, w których chce się taki parkiet ułożyć. Mowa tu o pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Wśród takich pomieszczeń wymienić można przede wszystkim łazienkę i kuchnię. To pomieszczenia, w których ułożenie drewnianego parkietu nie będzie dobrą decyzją. W przeciwnym razie liczyć trzeba się z tym, że okres użytkowania parkietu znacznie się skróci. Już po niedługim czasie podłoga nie będzie wyglądać zbyt estetycznie.

Układanie parkietu bez podkładu

Na koniec wskazać trzeba jeszcze na błąd polegający na układaniu drewnianego parkietu bez podkładu, zwłaszcza w dużych pomieszczeniach. Brak zastosowania specjalnego podkładu wiąże się z brakiem stabilności podłogi i z jej mniejszą trwałością.

Powyższe błędy wiążą się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. To brak odpowiedniego komfortu użytkowania podłogi, a w konsekwencji dodatkowe koszty związane z naprawami. Jak tych błędów uniknąć? Rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalistów. Usługi parkieciarskie w Warszawie realizowane przez doświadczonych fachowców to gwarancja wykonania pracy z najwyższą jakością. Dzięki temu cieszyć można się komfortem użytkowania drewnianej podłogi przez długie lata.