Sprawdzone sposoby na usuwanie kamienia w sanitariatach

środki do sprzątania sanitariatow

Kamień w toalecie to jedno z najbardziej uporczywych zabrudzeń w niejednym domu. Osad gromadzący się w muszli przez dłuższy czas może być bardzo trudny do usunięcia przez standardowe środki chemii gospodarczej. W jaki sposób można poradzić sobie z kamieniem na toalecie? Dlaczego nie warto doprowadzać do jego powstawania? Odpowiedzi na te pytania zostały zawarte w treści niniejszego poradnika.

Jak powstaje kamień na toalecie?

Brudna muszla klozetowa jest nie tylko nieestetyczna. Stanowi również skupisko wielu bakterii, które mogą negatywnie oddziaływać na zdrowie człowieka. Kamień na toalecie najczęściej osadza się wtedy, gdy muszla jest czyszczona zbyt rzadko. Można go zauważyć nie tylko na poziomie wody, ale również w pod jej powierzchnią. Przyczyną powstawania nieestetycznych zacieków jest gromadzenie się związków wapnia. Problem ten może nasilać się w przypadku zbyt twardej wody z systemu kanalizacyjnego. Aby skutecznie usunąć tego typu zabrudzenia często należy sięgnąć po specjalne kwaśne środki do odkamieniania WC.

Jaki środek odkamieniający toaletę wybrać?

Stosowanie środków chemicznych w toalecie wymaga wyboru odpowiedniego preparatu. Jedną z ciekawszych propozycji dostępnych na rynku jest odkamieniacz Clinex, który można stosować na powierzchniach niklowanych, chromowanych, stalowych, ceramicznych i miedzianych. Produkt o naturalnym zapachu nie tylko dobrze usuwa brud, ale również dodatkowo nabłyszcza powierzchnię, jednocześnie nie powodując jej uszkodzeń. Clinex Destoner można z powodzeniem stosować do odkamieniania toalet, a także czajników, grzałek elektrycznych, ekspresów do kawy czy zlewów i brodzików. Produkt można kupić w opakowaniu 1l, a także 5l. Ta druga opcja sprawdzi się w przypadku obecności większej ilości trudnych do usunięcia zabrudzeń w domu.

Czy istnieją domowe sposoby na kamień w toalecie?

Przed sięgnięciem po profesjonalne środki, można spróbować pozbyć się kamienia z muszli klozetowej stosując metody domowe. Jedną z popularniejszych jest mieszanka sody oczyszczonej i kwasku cytrynowego w proporcji 1/3 i 1/4. Substancje należy dokładnie wymieszać w misce i wsypać do toalety. Następnie należy zamieszać roztwór i pozostawić go na około 30 minut. Po spłukaniu koniecznym jest tradycyjne wyczyszczenie toalety. Powtarzając tę czynność raz w tygodniu można skutecznie uniknąć osiadania kamienia, a także przykrego zapachu, wydobywającego się z muszli klozetowej.

Innym domowym sposobem na kamień w WC jest biały ocet. Niezastąpiony środek spożywczy posiada silne właściwości czyszczące i rozpuszczające. Dzięki temu nie tylko eliminuje kamień, ale również zabija bakterie i drobnoustroje. Aby zastosować tę metodę należy wymieszać 2 łyżki sody oczyszczonej z 2 łyżkami białego octu. Następnie uformować gęstą masę i nanieść ją na zabrudzenia obecne na WC. Masę należy pozostawić na około 15 minut, spłukać ciepłą wodą, a następnie wyczyścić toaletę w sposób tradycyjny. Regularne wykonywanie tej czynności zmniejsza ryzyko wystąpienia nieestetycznych zacieków w przyszłości.