Uszczelnienie konstrukcji szklanych – jak zrobić to dobrze?

silikon do szyb

Szkło jest jednym z materiałów budowlanych, z którymi mamy styczność praktycznie każdego dnia. Konstrukcja szklana taka jak ogród zimowy, oranżeria, szklarnia czy witryna wygląda elegancko, jednak należy ją odpowiednio uszczelnić. Jednymi z najczęściej wykorzystywanych materiałów do uszczelniania są różnego rodzaju silikony szklarskie.

Czym jest silikon? Jak dobrze uszczelnić szklaną konstrukcję? Jakiego silikonu użyć?

Silikon, czyli?

Silikon jest masą uszczelniającą, najczęściej jednoskładnikową, która wyróżnia się elastycznością oraz wodoodpornością. Inaczej silikon jest nazywany uszczelką w płynie. W sklepach silikon znajdziemy w bardzo charakterystycznych tubach, z których przy pomocy specjalnego pistoletu wyciskamy materiał. Silikon jest wykorzystywany w pracach ogólnobudowlanych, tj.: w łazienkach, przy oknach, rynnach, betonach, pracach ze szkłem. Jednym z najbardziej znanych i najchętniej wybieranych producentów silikonów jest Lakma. Silikony występują w różnych kolorach. Kolor nie ma wpływu na właściwości silikonu.

Rodzaje silikonu

W zależności od powierzchni, na której silikon będzie zastosowany, wyróżniamy trzy rodzaje:

– neutralny, który jest stosowany w tynkach i betonach,
– uniwersalny, wykorzystywany przy wielu pracach budowlanych,
– szklarski, wykorzystywany do szkła i aluminium.

Do uszczelnienia konstrukcji szklanej powinniśmy użyć silikonu szklarskiego lub inaczej nazywanego silikonem do szyb.

 Silikon szklarski, czyli jak dobrze uszczelnić szklaną konstrukcję?

Cechą charakterystyczną silikonu do szyb jest bardzo dobra przyczepność na idealnie gładkich powierzchniach. Uszczelnienie wykonane takim silikonem jest elastyczne, trwałe oraz odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Silikon szklarski jest również odporny na promieniowanie słoneczne. Oprócz uszczelnienia w układzie szkło-szkło, można go zastosować do łączenia materiałów z miedzi, aluminium, mosiądzu, stali lub blachy ocynkowej.

Aby dobrze uszczelnić szklaną konstrukcję, oprócz wybrania dobrego silikonu, np. Silikonu do szyb Lakma, musimy przygotować powierzchnię, na którą będzie nałożona nasza płynna uszczelka. Dobre uszczelnienie wymaga kilku punktów:

– Ważne, aby powierzchnia była wolna od pyłu, kurzu, smaru i wszystkich innych substancji, które osłabiają przyczepność.
– Szkło powinniśmy odtłuścić. Najlepiej użyć do tego alkohol ew. benzynę ekstrakcyjną. Plusem tych odtłuszczaczy jest ich szybkie wyparowanie po użyciu.
– Jeśli powierzchnię szklaną zamierzamy łączyć z powierzchnią stalową, która jest lekko zardzewiała, musimy oczyścić ją szczotką drucianą.
– Powinniśmy pamiętać o usunięciu pozostałości starego uszczelnienia, jeśli takie występuje.
– Warto zrobić próby przyczepności silikonu na materiałach, które zamierzamy łączyć.
Silikon do szyb nie wymaga żadnych podkładów.

Dobre uszczelnienie szklanej konstrukcji zaczyna się od wybrania odpowiedniego rodzaju silikonu. Jeśli budujemy konstrukcję szklaną, silikon do szyb będzie najlepszym wyborem. Oczywiście to tylko pierwszy krok. Kolejnym jest odpowiednie przygotowanie powierzchni, na którą zamierzamy stosować silikon. Przed przystąpieniem do pracy warto zrobić próbę, aby mieć 100% pewności, co do jakości i przyczepności wybranej uszczelki w płynie.