Przydomowe instalacje zbiornikowe z LPG zyskują na popularności. Są cenione m.in. ze względu na bezpieczeństwo użytkowania. Żeby jednak nie stwarzały żadnego zagrożenia, należy je regularnie serwisować. Na czym polega serwis instalacji gazowej LPG? Jak często należy go wykonywać i kto powinien się tym zająć?
Na czym polega serwis instalacji gazowej LPG? Jakie czynności obejmuje?
Odpowiednio zaprojektowana, wykonana i użytkowana przydomowa instalacja zbiornikowa z LPG może być świetnym źródłem ciepła. Jest nie tylko wydajna, ale również wygodna w użytkowaniu i mniej szkodliwa dla środowiska naturalnego niż systemy pracujące w oparciu o kotły na paliwa stałe. Nie można również odmówić jej bezpieczeństwa. Trzeba jednak pamiętać o regularnym serwisowaniu systemu. W przeciwnym razie może on nie pracować wydajnie (co przełoży się na wyższe koszty eksploatacji), a w skrajnym przypadku być zagrożeniem dla użytkowników.
Serwis przydomowej instalacji może obejmować różne czynności. W jego ramach przeprowadza się m.in.:
- rewizję wewnętrzną,
- próbę ciśnieniową,
- analizę stanu powłoki antykorozyjnej zbiornika,
- kontrolę zaworów bezpieczeństwa i ich ewentualną wymianę,
- przepompowanie gazu,
- kontrolę przewodów kominowych i wentylacji,
- kontrolę mocowania uchwytów rurociągów gazowych do zbiornika i ich ewentualną poprawę,
- sprawdzenie poprawności mocowania zbiornika do fundamentu.
Niektóre ewentualne usterki serwisant jest w stanie usunąć na miejscu. Jeśli jednak czynności naprawcze będą wymagać poszerzonej wiedzy technicznej i doświadczenia, konieczne może okazać się wsparcie profesjonalnej firmy instalatorskiej
Serwis instalacji gazowej LPG – jak często należy go przeprowadzać?
Przydomowa instalacja zbiornikowa z gazem płynnym wymaga regularnego serwisowania. Inaczej nie będzie gwarantować wydajnej, ekologicznej i bezpiecznej pracy. Systematyczny przegląd pozwoli ocenić efektywność i sprawność działania systemu, a także zawczasu wykryć ewentualne usterki i komponenty, które wymagają wymiany.
Zgodnie z wytycznymi, częstotliwość przeglądu jest uzależniona od rodzaju sprawdzanego podzespołu. Weryfikację stanu technicznego należy przeprowadzać:
- minimum raz w roku – w przypadku zaworów bezpieczeństwa,
- raz na 3 lata – dotyczy to rewizji zewnętrznej zbiornika (która polega m.in. na analizie stanu powłoki antykorozyjnej zbiornika),
- raz na 6 lat – dotyczy to rewizji wewnętrznej dla zbiorników podziemnych,
- raz na 12 lat – dotyczy to rewizji wewnętrznej zbiorników naziemnych,
- raz na 9 lat – kontrola działania zaworów bezpieczeństwa przy obecności inspektora Urzędu Dozoru Technicznego (UDT),
- raz na 12 lat – próba ciśnieniowa z udziałem inspektora UDT.
Oczywiście, jeśli praca przydomowej instalacji zbiornikowej budzi Twoje zastrzeżenia, nie czekaj do terminu przeglądu, lecz natychmiast skontaktuj się z firmą instalacyjną i opowiedz o problemie. W efekcie uzyskasz niezbędne wsparcie, a fachowcy zjawią się z wizytą w najkrótszym możliwym terminie.
Dlaczego serwis instalacji gazowej LPG powinni przeprowadzać fachowcy?
Serwis przydomowej instalacji zbiornikowej należy przeprowadzać nie tylko systematycznie, ale przede wszystkim dokładnie. Dlatego warto go powierzyć uznanym na rynku specjalistom. Dzięki temu zyskasz pewność, że wszystkie komponenty systemu działają prawidłowo i nie stwarzają zagrożenia. Doświadczeni fachowcy część usterek będą w stanie naprawić na miejscu, bez konieczności wzywania dodatkowej ekipy remontowej.
Przydomowe instalacje zbiornikowe cieszą się uznaniem zwłaszcza w miejscach bez dostępu do sieci gazu ziemnego. Są wygodne w użytkowaniu i zapewniają atrakcyjne cenowo ciepło. Muszą być jednak systematycznie serwisowane. Inaczej mogłyby utracić swoją wysoką wydajność i bezpieczeństwo. Przeglądem powinni zająć się doświadczeni fachowcy, którzy wnikliwie sprawdzą poszczególne podzespoły instalacji, co da Ci gwarancję prawidłowości ich działania.