Salon w stylu skandynawskim – jak dobrać właściwe oświetlenie?

Salon w stylu skandynawskim

Styl skandynawski ceni prostotę, trwałość, funkcjonalność i naturalne formy. Zasadniczo stanowi odmianę modernizmu, ale nie stroni od nawiązań do sztuki ludowej. Dużą rolę odgrywa w nim światło. Ma to bezpośredni związek z klimatem panującym w Skandynawii, gdzie zimowe noce są długie i chłodne (na niektórych obszarach występuje nawet noc polarna). Wnętrze skandynawskiego domu musi być więc dobrze oświetlone i nie ma w nim miejsca na minimalistyczny chłód. W stylu skandynawskim ważna jest nie tylko forma opraw oświetleniowych, ale również same ich źródła. Projektując salon w stylu skandynawskim, warto więc zwrócić uwagę na kąt padania, barwę i natężenie światła. W tym przypadku istotna jest również troska o środowisko. Z tego względu bardzo często stosuje się świetlówki kompaktowe.

Abażury, klosze i kinkiety – oprawy świetlne w stylu skandynawskim

Podobnie, jak przy designie mebli, skandynawskie wzornictwo materiałów oświetleniowych wykorzystuje głównie opływowe kształty. Ponadto wykorzystywane są przede wszystkim materiały naturalne, takie jak metal, szkło i lite drewno (często niemalowane). Bardzo specyficzny jest zwłaszcza design islandzki, bazujący na dzianinach, wełnie czy skórach zwierzęcych.

Panujący w stylu skandynawskim nacisk na funkcjonalność i praktyczność wymaga zróżnicowania źródeł światła i opraw. Przykładowo w skandynawskim salonie nie można wyobrazić sobie centralnego, jednolitego źródła światła w postaci ozdobnego żyrandola. Główne źródło światła stanowią w tym przypadku raczej proste reflektory sufitowe. Niezbędne są też lampy podłogowe czy kinkiety ścienne, pełniące funkcję uzupełniającą, które umożliwiają ich dostosowanie do bieżącej funkcji pełnionej przez salon (np. miejsce odpoczynku, spotkań towarzyskich, spożywania posiłków lub pracy). Z tego samego powodu lampy w stylu skandynawskim bardzo często wyposażone są w regulację natężenia czy kąta padania światła.

We wzornictwie lamp utrzymanych w stylu skandynawskim zaznaczył się silny wpływ niemieckiego Bauhausu. Z duńskimi fabrykami współpracował bowiem znany niemiecki jubiler Christian Dell (wzory lamp duńskich stały się podobne do modernistycznych lamp niemieckich). Niezwykle wpływowy we wzornictwie skandynawskim stał się słynny projekt Della 6631 Luxus (1936). Pod wpływem Bauhausu skandynawscy projektanci lamp w stylu skandynawskim zaczęli zwracać szczególną uwagę nie tylko na wzornictwo, ale także na wysoką precyzję wykonania i odpowiednią jakość stosowanych materiałów. Warto dodać, że norwescy projektanci wnętrz, pierwsi zastosowali charakterystyczne dla tego stylu połączenie miedzi i naturalnego kryształu w kinkietach i abażurach. Najbardziej rozpowszechnione są jednak duńskie projekty. Kultowe lampy w stylu skandynawskim to przykładowo kolekcja VL38 z lat 40., lampa Le Klint z 1944 r. (z papierowym kloszem) i lampa stojąca BS1 Mantis z 1951 r. Podobne projekty lamp skandynawskich tworzą także współcześni projektanci. Styl skandynawski zasadniczo nie starzeje się, nie wychodzi z mody i nie ulega transformacjom.

Świetlówki, żarówki i reflektory – źródła światła w stylu skandynawskim

Również żarówki w stylu skandynawskim mogą być bardzo oryginalne. W ostatnim czasie na popularności zyskują zwłaszcza ozdobne żarówki umieszczane w metalowych lub drewnianych oprawkach. Sam kształt żarówki również może być niezwykle dekoracyjny, przykładowo poprzez nawiązanie do regularnych form kryształów czy brył lodu. Nawet w pomieszczeniach reprezentacyjnych, takich jak salon, możliwe jest zastosowanie dekoracyjnych żarówek swobodnie zwisających na kablu (bez abażurów lub innych osłon). Popularne jest także zastosowanie niedrogich abażurów papierowych.

W stylu skandynawskim duże znaczenie ma natężenie oświetlenia, gdyż delikatne i nastrojowe światło nie zawsze sprawdza się w specyficznych warunkach, panujących w północnych krańcach Europy. Powszechnie stosuje się zatem także reflektory sufitowe i boczne, czyli źródła światła intensywnego.

Szwecja, a więc jeden z największych światowych producentów żarówek i świetlówek, jest także głównym źródłem innowacji technologicznych w tej dziedzinie. Autentyczny styl skandynawski dopełnia dbałość o ochronę środowiska naturalnego i minimalizowanie zużycia energii. W salonach stosuje się więc energooszczędne źródła światła, takie jak świetlówki kompaktowe zintegrowane.

Lampy i żarówki utrzymane w stylu skandynawskim cechuje prostota i funkcjonalność. Szczególnie istotny jest jednak kontakt człowieka z przyrodą. Światło we wnętrzach skandynawskich to zatem nie tylko lampy i ozdobne żarówki, a więc sztuczne źródła światła, ale również otwieranie pomieszczeń na ogrody czy burzenie zbędnych ścian działowych. Źródła światła sztucznego i naturalnego w salonach o skandynawskim designie muszą więc tworzyć harmonijną całość.