Pranie ekstrakcyjne – na czym polega?

odkurzacze Karcher

Nowoczesne pranie ekstrakcyjne stało się dosyć popularne w dzisiejszych czasach. Na czym polega takie pranie, co jest do niego niezbędne?

Pranie metodą ekstrakcyjną

Pranie ekstrakcyjne może być dobrze znane wielu osobom, ale na początku warto wspomnieć, że można napotkać także inne określenia tego procesu. Wspomniana metoda zwana jest także: płukaniem ekstrakcyjnym, praniem na mokro lub czyszczeniem natryskowo-ssącym.

Stosując pranie ekstrakcyjne, niezbędne będzie posiadanie odpowiedniego sprzętu. Powinien to być dobra maszyna natryskowo-ssąca, jaką jest profesjonalny odkurzacz piorący taki jakimi są przykładowo odkurzacze piorące Karcher.

Jedynie przy pomocy tego typu urządzenia możliwe będzie pranie ekstrakcyjne polegające na płukaniu zabrudzonego materiału wodą ze specjalnym środkiem piorącym.

Ta metoda nie należy do najprostszych. Poza profesjonalnym sprzętem wymaga ona także doświadczenia i umiejętności. Istotne jest również dobranie najlepszych środków chemicznych, biorąc pod uwagę czyszczoną powierzchnię lub rodzaj plam. Dzięki temu praniem ekstrakcyjnym można osiągnąć znacznie lepszy efekt.

Odpowiednio wykonane pranie ekstrakcyjne jest wyjątkowo skuteczne.

Jak działa pranie ekstrakcyjne?

Pranie metodą ekstrakcyjną polega na dogłębnym praniu tapicerki lub dywanów z wykorzystaniem techniki natryskowo-ssącej. Wykonanie tego prania jest możliwe dzięki ekstrakcyjnemu odkurzaczowi piorącemu takiemu jak odkurzacze piorące Karcher lub inne odkurzacze tego typu dostępne na rynku.

Oprócz niezbędnej turbiny i pompy w konstrukcji ekstrakcyjnych odkurzaczy piorących znajdują się także dwa zbiorniki, jeden na czystą a drugi na brudną wodę.

Zbiorniki te są połączone z dyszą specjalnymi przewodami.

Podczas prania najpierw poprzez specjalny przewód za pomocą pompy czysty roztwór wody ze środkiem piorącym jest natryskiwany na praną powierzchnię. Następnie brudna woda zostaje zassana do odkurzacza za pomocą turbiny i doprowadzona do zbiornika na brudną wodę.

Warto wspomnieć, że skuteczne czyszczenie uzależnione jest od czterech czynników, a są to mianowicie:

  • działanie mechaniczne
  • działanie chemiczne
  • czas trwania całego procesu
  • temperatura roztworu roboczego

Należy pamiętać, że proces prania powinien być powtarzany do momentu całkowitego usunięcia zanieczyszczeń z pranej powierzchni.

Pranie ekstrakcyjne jest niezwykle skuteczne i w wielu przypadkach umożliwia czyszczenie powierzchni, których nie sposób wyprać ręcznie. Posiadając odkurzacz piorący karcher lub jakikolwiek inny odkurzacz tego typu dostępny na rynku można z powodzeniem stosować tę metodę. Jedynym warunkiem jest dobór odpowiednich środków piorących.