Panele komorowe z poliwęglanu i ich zastosowanie

Panele komorowe z poliwęglanu

Każdy z nas bez zastanowienie może odpowiedzieć na pytanie co to są panele podłogowe, natomiast o panelach komorowych nadal wie stosunkowo mało osób, być może dlatego, że wcześniej kojarzyły nam się wyłącznie z materiałem do budowy hal, obiektów sportowych i zadaszeń w obiektach użytkowych.

Co to są panele komorowe i do czego służą

Marzy Ci się zimowy ogród, którym cały rok będziesz mógł cieszyć nie tylko oczy, ale i kubki smakowe? Warzywa z własnej uprawy smakują wszak najlepiej.

A może zastanawiasz się nad postawieniem małego zadaszenia dla swojego samochodu, lub osłonięcia tarasu, abyś w deszczowe dni, mógł cieszyć się kubkiem kawy na świeżym powietrzu.

Panele komorowe nadają się również świetnie jako alternatywa dla markiz balkonowych. Najczęściej, zwłaszcza w starym budownictwie stosuje się blachę falistą, która nie prezentuje się najlepiej i nie przepuszcza światła.

Wszystko to możesz osiągnąć dzięki panelom komorowym z poliwęglanu, które nadają się idealnie nie tylko do hal i zadaszeń nowoczesnych stacji kolejowych, ale również znalazły zastosowanie w domowych pieleszach.

Panele komorowe z poliwęglanu to nic innego jak modyfikacja dobrze już znanych na rynku płyt komorowych. To co różni je od nich to znacznie różniąca się budowa, wymiary i zastosowanie.

Panele komorowe są znacznie trwalsze i sztywniejsze od paneli sidingowych. Dzięki komorowej budowie są również o wiele lżejsze, co ma ogromne znaczenie podczas montowania ich w miejscach ich przeznaczenia.

Budowa paneli komorowych

Krawędzie paneli komorowych są ukształtowane w specjalny, ułatwiający montaż sposób. Specjalna forma zamków i zatrzasków ułatwia ich montaż, czyli łączenie paneli bez dodatkowych narzędzi. Dzięki temu zabiegowi ułatwiono nie tylko pracę z panelami komorowymi, ale również znacznie poprawiło to ich estetykę, ponieważ najczęściej zbudowane są z materiału imitującego szkło.

Używa się ich głównie do przeszkleń drzwi, dachów, do budowy szklarni i wiatrołapów. Doskonale sprawdzają się również we wszelkiego rodzaju halach produkcyjnych, wystawienniczych, basenach krytych i aquaparkach.

Zastosowanie znalazły również jako materiał na świetliki płaskie i łukowe.

Najczęściej wybierane panele to te o szerokości 30 cm, ze względu na łatwiejszy i szybszy montaż, ale na rynku dostępne są również węższe, o szerokości 10 cm.

Zalety paneli komorowych

Oprócz oczywistych zalet paneli jakimi są ich lekkość i łatwość montażu, innymi ich walorami są:

  • wysoka termoizolacyjność;
  • świetna odporność na warunki atmosferyczne takie jak grad, deszcz, słońce i wiatr;
  • wysoka przejrzystość paneli, dzięki przepuszczalności światła;
  • wysoka estetyka paneli;
  • warstwa wierzchnia chroniąca przed promieniami UV;
  • niewielka waga;
  • sztywność i wytrzymałość;
  • panele odporne są na uderzenia;
  • wytrzymują obciążenia śniegiem i wiatrem;
  • wytrzymują temperatury w zakresie od – 30 do 120 stopni;
  • nie należą do grupy materiałów łatwopalnych;
  • gwarancja na tego rodzaju panele to nawet 10 lat.

To właśnie ze względu na swoje doskonałe właściwości i wygląd przykuwający uwagę, są coraz chętniej stosowane w nowoczesnym budownictwie i uwzględniane w innowacyjnych projektach nie tylko domów, ale również powierzchni użytkowych, a nawet biur. Ściany i dachy wykonane z takich paneli przykuwają wzrok, ale również dają doskonałe doświetlenie wnętrz.

Naprawa paneli komorowych

Jak wiadomo, nic nie jest wieczne i niestety nie ma rzeczy niezniszczalnych. Również panele komorowe z poliwęglanu mogą ulec uszkodzeniu, gdy działa na nie naprawdę duża siła. Samemu dość trudno je zniszczyć, ale w zderzeniu z autem lub gdy upadnie na nie naprawdę ciężka rzecz mogą być narażone na pęknięcia.

Co zrobić gdy musimy zmierzyć się z taką usterką?

Po pierwsze wystarczy wymienić tylko uszkodzone panele, co nie stanowi dużego kłopotu ze względu na ich budowę,. Ponieważ montowane są na zamki i zatrzaski, a ich waga jest niewielka, nie powinniśmy mieć z tym większego problemu.

Panele komorowe to połączenie klasycznych rozwiązań z nowoczesnością, które dają nam wiele możliwości i zastosowań, dlatego jeśli szukamy ciekawych rozwiązań dla naszego otoczenia, lub biura warto je odpowiednio zaaranżować.

Źródło: Euro&House – Sklep z panelami podłogowymi