Nowe zbiorniki LPG na gaz propan naziemne i podziemne – dopasuj produkt do swoich oczekiwań

Nowe zbiorniki LPG

Zakładając ogrzewanie gazowe w domu czy firmie musimy pamiętać o wielu rzeczach. Poczynając od spełnienia wszystkich wymogów formalnych, poprzez wygospodarowanie odpowiedniego miejsca na piec a na wyborze zbiornika na gaz kończąc. Wybór odpowiedniego zbiornika na propan jest niemal tak samo ważny, jak zakup odpowiedniego kotła. Należy więc dobrze przemyśleć decyzję i zaznajomić się ze wszystkimi ważnymi kwestiami w tym zakresie.

Co należy wziąć pod uwagę podczas wyboru zbiornika na gaz?

Przede wszystkim inwestor powinien mieć na uwadze:

  • wielkość działki i możliwość lokalizacji określonego zbiornika
  • zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na gaz
  • ilość urządzeń zasilanych gazem
  • preferowaną częstotliwość tankowania
  • względy estetyczne

Wielkość zbiornika na gaz propan

Zbiorniki na gaz dostępne są w bardzo szerokim wyborze. Przede wszystkim należy zdecydować o wielkości zbiornika jaki będzie najbardziej optymalny dla naszego gospodarstwa domowego. Najczęściej wyspecjalizowane firmy, które zajmują się montażem zbiorników i realizacją inwestycji, doradzają w wyborze odpowiedniego. Jednak sami również możemy się zorientować w naszych potrzebach. Należy tutaj wziąć pod uwagę ilość osób zamieszkujących w gospodarstwie domowym, powierzchnię domu oraz ilość urządzeń, które będą podłączone do instalacji gazowej. Może być bowiem tak, że gaz ze zbiornika będzie wykorzystywany wyłącznie do zasilania kotła odpowiadającego za ogrzewanie. Jednak nie jest to jedyna opcja. Mamy możliwość do instalacji takiej podłączyć również zasobnik wody użytkowej czy kuchenkę gazową lub dowolny inny sprzęt zasilany gazem. Należy więc uwzględnić to w swoich obliczeniach.

Zapotrzebowanie gospodarstwa domowego

Najczęściej dla domów jednorodzinnych o powierzchni do 150 m2 stosuje się zbiorniki na gaz o pojemności 2700 litrów i wymiarach: średnica 1,25 m, długość 2,55 m. Jednak dla większych rodzin lub dla budynków o większej powierzchni jest możliwość wybrania innego zbiornika. Do dyspozycji klientów są również zbiorniki naziemne i podziemne o pojemności 4850 litrów lub 6400 litrów.

Należy tu uwzględnić liczbę osób zamieszkujących w gospodarstwie domowym oraz ilość sprzętów zasilanych gazem. Liczba osób ma znaczenie, jeśli zamierzamy używać gazu propan do ogrzewania wody użytkowej i gotowania. Ponadto przed zakupem zastanówmy się jaka częstotliwość tankowania najbardziej będzie nam odpowiadała. Przy domu o powierzchni 150 m2 i zbiorniku 2700 litrów przyjmuje się, że uzupełnianie zapasu gazu propan jest konieczne dwa razy w roku. Jeśli jednak chcemy zaopatrywać się w gaz tylko raz do roku, poza sezonem grzewczym – kiedy ceny są niższe, to powinniśmy rozważyć zakup większego zbiornika.

Lokalizacja zbiornika na działce

Drugą ważną kwestią jeśli chodzi o zbiornik na gaz jest jego lokalizacja na działce. Ta natomiast nie może być zupełnie przypadkowa. Każdego klienta, który decyduje się na montaż zbiornika na propan na swojej posesji obowiązuje Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W rozporządzeniu tym określono dokładnie minimalne odległości takiego zbiornika od budynków oraz sąsiednich działek.

Odległości te dla zbiornika naziemnego o pojemności do 3m3 wynoszą:

  • 3 metry od budynków mieszkalnych i gospodarczych
  • 1,5 metra od sąsiedniej posesji
  • 5 metrów od rowów, studzienek i wpustów kanalizacyjnych
  • 3 metry od drzew i krzewów

Dla większych zbiorników na gaz zmienia się jedynie odległość od budynków mieszkalnych i gospodarczych. Przy zbiorniku o pojemności do 5m3 odległość ta wynosi 5 metrów, a dla zbiornika o pojemności do 10m3 – jest to 10 metrów.

Odległości dla zbiornika podziemnego na propan o pojemności do 3m3 wynoszą:

  • 1 metr od budynków mieszkalnych i gospodarczych
  • 0,5 metra od sąsiedniej posesji
  • 5 metrów od rowów, studzienek i wpustów kanalizacyjnych

Wymogi takich odległości są ściśle umotywowane względami bezpieczeństwa oraz przepisami przeciwpożarowymi.

Przy wybieraniu najdogodniejszej lokalizacji dla zbiornika należy również pamiętać, aby zabezpieczyć możliwość dojazdu do niego w celu jego tankowania. Widać więc wyraźnie, że należy tu dokładnie uwzględnić wielkość działki, aby móc zagwarantować odpowiednią i najbardziej dogodną lokalizację zbiornika.

Źródło: LpgDirect.pl – instalacja gazowa w domu