Meble na wymiar w łazience – fanaberia czy praktyczne podejście?

Meble na wymiar w łazience

Meble na wymiar do łazienki to popularne rozwiązanie szczególnie, gdy dysponujemy nieustawnym lub niestandardowym pomieszczeniem. Ponadto to praktyczne podejście, które eliminuje chaos oraz brak porządku. Niegdyś uważano, że jest to zwykła fanaberia, dzisiaj meble na wymiar do pokoi kąpielowych stają się powoli koniecznością.

Meble na wymiar do łazienki – aspekty praktyczne

Decydując się na meble na wymiar do łazienki mamy pewność, że optymalnie zagospodarujemy przestrzeń oraz wykorzystamy każdy, nawet najmniejszy jej zakamarek. Nikt nie lubi cotygodniowego sprzątania łazienki i przymusu czyszczenia z nadmiaru kurzu czy resztek produktów do pielęgnacji, wszystkich, pozostawionych na zewnątrz kosmetyków. Ponadto, nadmiar wszelkiego rodzaju preparatów kosmetycznych, stojących na wannie, na półkach czy innych miejscach powoduje wrażenie wszechobecnego chaosu i czyni, nawet z najpiękniejszej łazienki, miejsce pozbawione ładu i porządku.

Odpowiedni projekt szafek łazienkowych na wymiar pozwala na oszacowanie ich głębokości i wysokości. Dzięki temu, mamy szansę przechowywać w nich butelki czy opakowania niewymiarowe, wysokie lub o dużej średnicy. Warto dodać, że szklane stoliki czy pojemniczki na kosmetyki, które stoją na otwartej przestrzeni, z łatwością mogą ulec stłuczeniu, szczególnie w czasie przypadkowego zahaczenia o nie w czasie brania kąpieli czy zabiegów pielęgnacyjnych.

Dopasowanie mebli łazienkowych do wiodącej stylistyki wnętrza

Meble łazienkowe na wymiar można zaprojektować zgodnie z osobistymi preferencjami czy życzeniami, jak również idealnie dopasować do przewodniej stylistyki, w jakiej urządzone jest całe mieszkanie czy dom. Jest to szczególnie ważne, gdy posiadamy bardzo charakterystyczne wnętrze urządzone w stylu prowansalskim, vintage czy loftowym.

Łazienka, której aranżacja zdecydowanie odbiega od reszty pomieszczeń, może zaburzać kompozycję i powodować powstawanie dysharmonii. Każda odwiedzająca nas osoba od razu wychwyci te niuanse. Łazienka to miejsce, gdzie spędzamy dużo czasu, dlatego też ważnym jest abyśmy czuli się w tym pomieszczeniu komfortowo i nie mieli wrażenia, jakby było ono odrębnym elementem w całym układzie domu czy mieszkania.

Z jakich fabrykatów wykonuje się meble do łazienki?

Najbardziej popularnym surowcem jest płyta MDF. Warto jednak pamiętać, że do łazienki należy wybrać te płyty, które są odpowiednio zabezpieczone. Polecamy szczególnie lakierowane i produkty foliowane, ponieważ są najbardziej odporne na wilgoć. Dopuszczalne są także meble fornirowane – te jednak wymagają zabezpieczenia specjalnym lakierem chroniącym przed wilgocią.

Do pomieszczeń, gdzie panuje duża wilgotność polecane są płyty HPL – dzięki wykorzystanej technologii są one odporne na wodę. Ich zaletą jest możliwość tworzenia z nich bogatej gamy aranżacji – od nowoczesnych, po klasyczne i stylizowane.

W łazienkach sprawdzą się także meble na wymiar wykonane z naturalnego drewna. Ważne, aby dobierać gatunki bogate w oleje naturalne, które zabezpieczają materiał przed wilgocią. Specjaliści polecają w tym względzie szczególnie mahoń, teak, cedr czy iroko. Należy jednak pamiętać, że naturalne oleje nie stanowią wystarczającej ochrony przed wodą i takie eleganckie meble muszą być dodatkowo zabezpieczone specjalnymi lakierami, woskami lub olejami.

W nowoczesnych łazienkach znaleźć można także meble i akcesoria wykonane z żeliwa i stali nierdzewnej. W takich aranżacjach należy pamiętać, aby żeliwo było pokryte specjalną farbą zabezpieczającą metal przed wilgocią. Warto dodać, że metalowe elementy doskonale harmonizują ze szkłem, które podkreśla nowoczesny charakter wnętrza.

Wykonanie z najlepszych jakościowo materiałów

Szafki łazienkowe na wymiar to idealny sposób na otrzymanie solidnie wykonanych mebli, które posłużą nam na długie lata użytkowania. Warto pamiętać, że łazienka jest szczególnym miejscem, w którym nadmiar wilgoci oraz chemii kosmetycznej czy gospodarczej może wpływać na kolor oraz strukturę mebli.

W przypadku wyboru odpowiedniego surowca, z którego wykonamy meble, mamy pewność, że będą one odporne na zmiany temperatury, zawilgocenie, grzyby, pleśń i zmianę barwy. Dobry projektant mebli na wymiar już we wstępnej fazie jest w stanie oszacować, jakie konkretnie surowce będą adekwatne do warunków panujących we wnętrzu łazienki. Nie każda osoba dysponuje oknem, pochłaniaczami wilgoci czy wentylatorami. Dlatego też, tak ważne jest powierzenie wykonania mebli łazienkowych fachowcom z branży, którzy są w stanie określić, który gatunek drewna lub innego surowca jest odporny na dane zagrożenie.

W regularnej sprzedaży pojawiają się meble łazienkowe w atrakcyjnej cenie. Niestety, większość z nich jest słabo zabezpieczona i może po pewnym czasie zmieniać swój wygląd. Solidne meble łazienkowe na wymiar stanowią gwarancję odporności na wszelkiego rodzaju czynniki zewnętrzne.

Wybór mebli na wymiar do łazienki jest najlepszym sposobem na zagospodarowanie dostępnej przestrzeni oraz wykonanie mebli spójnych aranżacyjnie z resztą pomieszczeń. Ponadto, taki sprzęt gwarantuje także bezpieczeństwo użytkowania oraz większą trwałość.

Źródło: http://iartmeble.pl/