Kotłownie gazowe – czysty wybór

Kotłownie gazowe

Rozpalanie pieca, pył, brudne ręce, pilnowanie temperatury, zrzucanie węgla do piwnicy… Jeśli to wszystko już Cię męczy, a w dodatku nie jest Ci obojętne środowisko i powietrze jakim oddychasz Ty i Twoi bliscy, powinieneś wziąć pod uwagę kotłownie gazowe. Czyste, łatwe w obsłudze, ekologiczne.

Kotłownie gazowe – koszty

Zacznijmy od jednej z najważniejszych kwestii, czyli od kosztów całej inwestycji. Czego tak naprawdę potrzebujesz, jeśli chcesz urządzić kotłownię gazową?

  • kotła (najbardziej kosztowny element)
  • pomp
  • zaworów
  • komina
  • urządzenia podgrzewającego wodę użytkową
  • komponentów automatyki

Cena kotła zależy od wielu czynników. Oczywiście od jego mocy oraz producenta, jednak podstawowa sprawa do jego rodzaj i to, jakie funkcje ma pełnić. Wpływ ma także rozmiar kotła – można wybrać go w wersji do postawienia na podłodze oraz do zawieszenia na ścianie.

Jaki kocioł wybrać do kotłowni gazowej?

Podstawowa różnica między poszczególnymi kotłami to możliwość podgrzewania wody użytkowej. Najtańsze będę jednofunkcyjne kotły, bez możliwości jej podgrzania. Można wyposażyć je w specjalny podgrzewacz albo zainwestować w kocioł dwufunkcyjny. Do wyboru są także urządzenia wyposażone w zasobnik na ciepłą wodę. Kotły różnią się od siebie także pod względem sposobu odprowadzania spalin.

Tradycyjnie usuwane są one przez komin, jednak w kotłach typu turbo trafiają one do przewodu spalinowego. Dzięki temu spaliny nie mogą przedostać się z kotła do pomieszczenia.

Kolejny aspekt: kocioł konwencjonalny czy kondensacyjny? Te pierwsze osiągają sprawność na poziomie ok. 80-90%, a drugie mogą osiągnąć nawet 100 % (najczęściej 93-98%). Są droższe, ale tańsze w eksploatacji.

Wybór zależy od indywidualnych preferencji – nie powinno się na nim oszczędzać, jeśli korzystanie z kotłowni ma być komfortowe.

Bezpieczeństwo kotłowni gazowych

Nowoczesne kotłownie gazowe to bezpieczne rozwiązania. Ich urządzanie uregulowane jest przepisami, mającymi na celu zapobieganie wypadkom. Należy pamiętać, że w zależności od mocy kotła, obowiązują różne wymagania. Dotyczą one m.in.

  • rodzaju pomieszczenia
  • wielkości pomieszczenia
  • zachowania odległości pomiędzy poszczególnymi urządzeniami.

Kotły gazowe są także wyposażone w szereg zabezpieczeń, dzięki którym nie musisz obawiać się o wyciek gazu, zbyt wysokie ciśnienia czy cofanie spalin.

Wybór niewątpliwie jest spory i warto przed podjęciem decyzji skonsultować się ze specjalistyczną firmą zajmującą się instalacjami (LINK). Jednak nie da się ukryć, że kotłownie gazowe to wybór wygodny i bezpieczny.

Źródło: Kalhyd.pl – Hydraulik Białystok