Jak niedrogo odmienić wnętrze przy pomocy dywanu?

dywan

Dywany i wykładziny wracają do łask. Moda w ostatnim czasie nie była im przychylna. Teraz jednak znowu doceniono korzyści funkcjonalne oraz designerskie płynące z umieszczania dywanów i rozmaitych rodzajów wykładzin we wnętrzach. Co sprawia, że dywany i wykładziny wciąż stanowią podstawowy element wystroju wnętrz, i jak niedrogo odmienić wnętrze za ich pomocą? Nowoczesne sposoby na obszywanie dywanów i wykładzin pozwolą wykorzystać nawet przestarzałe i z pozoru niepasujące dywany i wykładziny.

Zalety dywanów i wykładzin w aranżacji wnętrz

Dywany i wykładziny nadają wnętrzom charakteru. Ogromną funkcjonalność uzyskują, jeśli wykorzystamy je do podziału pomieszczeń na strefy. Za pomocą dywanu czy wykładziny możemy łatwo wydzielić przestrzeń do odpoczynku, przestrzeń do spożywania posiłków. Położone przy meblach wypoczynkowych zaakcentują strefę wypoczynkową. Umieszczone z kolei pod stołem dodadzą klimatu wnętrzu i sprawią, że z ochotą usiądziemy przy stole, gdyż położymy stopy na przyjemnej tkaninie, nie zimnych płytkach czy panelach.

Dywany i wykładziny będą dobrym rozwiązaniem w sypialni. Uczynią ją jeszcze bardziej przytulną. Sprawdzą się w pokoju dzieci, mogą im świetnie służyć jako strefa do zabawy. Wykładziny od dawna sprawdzają się w holach, korytarzach czy przedpokojach. Zabezpieczają podłogi przed zniszczeniem.

Dywany i wykładziny dodają zarazem przytulności i elegancji wnętrzu. Piękne dywany podkreślą miejsce przyjmowania gości. Wpisują się w klasyczne wnętrza, a także nowoczesne.

Jak niedrogo odmienić wnętrze za pomocą dywanu lub wykładziny?

Moda na nieco wyblakłe wzory, a także tradycyjnie zdobione wzorami dywany i wykładziny sprawiła, że nie musimy kupować nowych dodatków, które często charakteryzuje wysoka cena lub wątpliwa jakość. Dywany i wykładziny z czasów naszych rodziców, babć, dziadków i pradziadków można z powodzeniem wykorzystać. Są one zwykle dużo lepszej jakości niż te produkowane dziś. Nawet jeśli są zniszczone, istnieją rozwiązania, które przywrócą im piękny wygląd. Możliwe jest obszywanie dywanów i wykładzin. Dostępność takich usług sprawia, że problem niedopasowania pod względem wymiarów dywanów i wykładzin to żaden problem. Można dowolnie skracać wykładziny, przycinać dywany do potrzeb, a obszywanie dywanów i wykładzin na nowo wykończy ich brzegi.

Nawet najpiękniejszy dywan z duszą i klimatem nie będzie dobrze wyglądał w nowoczesnym wnętrzu, jeśli jest postrzępiony. Upływ czasu sprawia, że brzegi, mogą ulec rozwarstwieniu i zniszczeniu. Dzieje się tak w szczególności, gdy dywan stoi zwinięty pionowo. Podczas używania ciężkie meble mogą spowodować odkształcenia przy wykończeniach dywanu. Warto jednak wiedzieć, że każdy taki dywan lub wykładzinę można wykorzystać. Nie warto spisywać je na straty.

Przeróbka starego dywanu czy wykładziny

Nowoczesne maszyny szwalnicze pozwalają na profesjonalne obszywanie dywanów i wykładzin, dzięki czemu dywan bądź wykładzina zyskuje oryginalny fason i nienaruszony wygląd. Samodzielne próby obszywania tego typu dodatków do wnętrz nie są dobrym pomysłem. Standardowe domowe maszyny do szycia nie są w stanie poradzić sobie z grubością materiału dywanu czy wykładziny. Takie usługi lepiej powierzyć firmom, które na co dzień się tym zajmują i posiadają do tego odpowiedni sprzęt. Firmy dysponują też szeroką paletą kolorów przędzy, która pozwala na dopasowanie do różnych modeli dywanów i wykładzin.

Inspiracja: Damat.pl – Pralnia dywanów i wykładzin.