Hydrożel do roślin – kiedy warto go zastosować?

Hydrozel do roslin

Chcesz zapewnić swoim roślinom stały dostęp do wilgoci i ograniczyć tym samym częste ich podlewanie? Wyjeżdżasz i nie masz komu zostawić ich pod opieką? Zastosuj hydrożel. Sprawdzi się zarówno w uprawie ogrodowej jak i domowej. Wiedza na temat tej substancji nadal jest mocno ograniczona. Dowiedz się czym jest hydrożel i w jaki sposób go stosować, aby zapewnić optymalne efekty w uprawie roślin.

Czym jest hydrożel?

Hydrożel nazywany jest również agrożelem. Najczęściej spotykany pod postacią proszku lub granulatu. Substancja ta to nic innego jak nierozpuszczalne polimery. Charakteryzują się one niebywałą zdolnością do pochłaniania wody, dzięki czemu mają znaczący wpływ na poprawę jakości gleby. Zatrzymują wodę pochodzącą z opadów lub tę, którą podajemy im w czasie nawadniania. W ten sposób system korzeniowy rośliny ma zapewniony stały dostęp do wilgoci i może swobodnie nią dysponować. Ogranicza to wystąpienie tzw. stresu wodnego. Zapewnia roślinie lepszy wzrost i obfitsze plony.

Zalety stosowania hydrożeli

Stosując hydrożel, zarówno do roślin doniczkowych jak i ogrodowych, możesz w znaczący sposób ograniczyć częstotliwość ich podlewania. W ten sposób zabezpieczysz rośliny przed więdnięciem i opadaniem, nawet podczas przejściowych okresów suszy. Dodatkowo zatrzymywanie wody przez dodany do gleby hydrożel ogranicza jej przenikanie do głębszych warstw, do których system korzeniowy już nie sięga. Dzięki temu zapewniasz roślinie optymalne nawodnienie i dbasz o środowisko naturalne, oszczędzając wodę.

Poprawa jakości gleby

Poprzez naprzemienne zwiększanie i zmniejszanie swojej objętości, hydrożel może znacząco wpłynąć na poprawę jakości gleby (wpływa na jej strukturę gruzełkowatą). Ponadto ogranicza wypłukiwanie z gleby niektórych składników, przyczyniając się tym samym do zmniejszenia zanieczyszczeń wód gruntowych (zwłaszcza przez kationy).

Jak stosować hydrożel?

Są dwie możliwości stosowania. Możemy dodać hydrożel w formie suchej (proszku lub granulatu) bezpośrednio do gleby. Wówczas zaleca się stosowanie 1 kilograma hydrożelu na 1m gleby. Jeśli wykorzystujemy hydrożel do roślin doniczkowych, proporcje są następujące: 1 gram na 1 litr gleby. Nie należy przekraczać ilości wskazanych na opakowaniu przez producenta. W pierwszych dniach stosowania, należy pamiętać o równomiernym, obfitym podlewaniu. Hydrożel może być również aplikowany w formie mokrej. W tym przypadku rozrabia się go z wodą i do powstałego żelu zanurza się korzenie rośliny. Zastosowanie takiej mieszaniny jest również doskonałym sposobem zabezpieczenia roślin z odsłoniętym systemem korzeniowym na czas transportu.

Do jakich roślin?

W domu, na tarasie, a może w ogrodzie? Hydrożel bez obaw można stosować do wszystkich roślin, tych domowych jak i ogrodowych, a także do owoców i warzyw. Najlepiej sprawdzi się w przypadku lekkich gleb, charakteryzujących się dużą przepuszczalnością. Nie będzie dobrym rozwiązaniem na terenach podmokłych. Nie sprawdzi się także przy uprawie roślin, które nie wymagają stałego nawodnienia.

Hydrożel cieszy się coraz większą popularnością w ogrodnictwie. Coraz częściej sięgają po niego również służby miejskie, ponieważ znacznie ułatwia utrzymanie w należytym stanie terenów zielonych. Odpowiednio wykorzystany przyczyni się do lepszego wzrostu rośliny, zabezpieczy przed jej wyschnięciem, sprawi, że plony będą bardziej urodzajne. Jest bezpieczny dla środowiska, ulega rozkładowi po upływie 5 lat. Dzięki tej substancji pielęgnacja roślin stanie się czystą przyjemnością, nawet dla zapominalskich.

źródło: growtent.pl – growbox