Biolit – zawsze czysta elewacja i czysty dach

czysta elewacja i czysty dach

Zabrudzenia na elewacji czy dachu nikogo nie dziwą szczególnie, gdy budynek znajduje się niedaleko zbiorników wodnych czy lasów. Jednak pojawiających się na ścianach obiektu grzybów i porostów nie można bagatelizować. Aby dowiedzieć się jak można z nimi walczyć, warto zapoznać się z poniższym artykułem.

Czym jest biolit?

Elewacja budynku z czasem traci na wyglądzie. Pojawiają się na niej naturalne zanieczyszczenia, których po prostu nie da się uniknąć. Nie oznacza to jednak, że trzeba je akceptować. Na rynku znajduje się szeroki wybór preparatów, które są w stanie uporać się z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniami i umożliwiają przywrócenie wyglądu elewacji do pierwotnego stanu. Co jednak zrobić, gdy na ścianach i dachu pojawia się grzyb i porosty? W takiej sytuacji doskonale sprawdza się Biolit. Jest to bioaktywny środek, którego skuteczność wynika z składników niszczących zarówno porosty, jak i grzyby. Jest to środek, który nie ma sobie równych jeśli chodzi o likwidację zanieczyszczeń biologicznych szkodliwych dla budynku.

Grzyby i porosty na elewacji – skąd się biorą?

Pleśni i grzybów nie należy bagatelizować. Pod żadnym pozorem nie można postrzegać ich jedynie jako zanieczyszczeń wpływających na nieestetyczny wygląd budynku. Należy być świadomym tego, że różnego rodzaju mikroorganizmy, które mnożą się na ścianach nieruchomości, mają negatywny wpływ na wytrzymałość obiektu i są szkodliwe dla zdrowia jego mieszkańców.

Warto dowiedzieć się, co sprzyja rozpowszechnianiu się grzybów i porostów. Powszechnie wiadomo, że największym ich sprzymierzeńcem jest wilgoć, ale nie jest ona jednak jedynym winowajcą. Można wyróżnić glony, które tworzą się poprzez osadzanie zarodników przez wiatr. Nierzadko pożywką dla grzybów i glonów są zanieczyszczenia, takie jak brud i kurz, które osadzają się na budynku. Trudne jest uniknięcie grzybów, alg czy pleśni na elewacji w obszarach o podwyższonym skażeniu środowiska, w pobliżu drzew, i w otoczeniu zbiorników wodnych. W takich miejscach cząsteczki grzybów i pleśni mogą z łatwością osadzać się na porowatej strukturze fasady.

Już na poziomie planowania elewacji można poczynić pewne kroki, które są w stanie zapobiec wykwitom. W trakcie planowania budowy domu można zdecydować się na zakup materiałów, które zawierają specjalne dodatki hamujące rozwój grzybów i pleśni. Jednak nie zastosowanie tego rodzaju materiałów nie skazuje walki z niechcianymi grzybami i porostami na elewacji i dachu na przegraną.

Biolit – zastosowanie

Biolit przeznaczony jest do czyszczenia i konserwacji elementów konstrukcyjnych murowanych i betonowych. Sprawdza się w przypadku ceramiki, kamienia, gazobetonu. Nadaje się do restaurowania fasad budynków i szerokiego wachlarza powłok farb i tynków. Jednak, aby móc ocenić skuteczność Biolitu, niezbędne jest wcześniejsze ręczne bądź mechaniczne oczyszczenie powierzchni, na którą preparat ma być nałożony.

Do usunięcia z powierzchni ścian grzyba i porostów używa się szpachelki. Skuteczne jest też zmycie nalotu wodą pod ciśnieniem. Trzeba jednak uważać, aby w trakcie czyszczenia ścian nie uszkodzić istniejącego tynku. Złym pomysłem jest wykorzystanie szczotki na sucho, która usunie zanieczyszczenia, ale przy okazji prowadzi do powstania sporej ilości pyłu zawierającego zarodniki grzybów i alg. Unoszące się w powietrzu cząsteczki zanieczyszczeń mogą roznieść się na większą powierzchnie. Poza tym, tego rodzaju pył stanowi potencjalne zagrożenie dla człowieka. W związku z tym, naloty z grzybów i porostów trzeba usuwać na mokro, tzn. po zwilżeniu ścian.

W sytuacji, gdy mamy do czynienia z silnie zanieczyszczoną powierzchnią, to jeszcze przed oczyszczeniem mechanicznym lub ręcznym dobrze jest zaaplikować preparat Biolit. Nakłada się go przy użyciu pędzla, wałka malarskiego, szczotki, natrysku lub agregatu ciśnieniowego. Należy zwrócić uwagę na równomierne rozkładanie specyfiku, błędem jest pozostawienie miejsc, na których zarodniki grzybów i alg mogłyby się powtórnie rozwijać. Wówczas walka z tego rodzaju zanieczyszczeniami może okazać się bardzo trudna.

Wydajność Biolitu jest uzależniona od metody aplikacji preparatu. Oszacowano, że używając pędzla wykorzystuje się ok. 0,1-0,2 l specyfiku/ m² zanieczyszczonej powierzchni.

Biolit pozostawia się na ścianie na 12-24 godzin. Resztki zanieczyszczeń usuwa się po wyschnięciu specyfiku. Jeżeli podłoże jest uszkodzone i wymaga napraw, trzeba je wykonać w tym momencie. Często okazuje się, że pod warstwą nalotu znajduje się uszkodzony przez grzyby i glony tynk. Naprawione fragmenty ścian również należy pokryć preparatem biobójczym, który pozostawia się do wyschnięcia na okres ok. 24 godziny. Na koniec trzeba zabrać się za pomalowanie elewacji, warto to zrobić farbą o zwiększonej odporności na grzyby i glony.

Źródło: https://kosbud.com.pl/