Balkon ze stali nierdzewnej – projekt na miarę Twoich potrzeb

Balkon ze stali nierdzewnej

Balustrady wykorzystywane przy naszych schodach, balkonach, tarasach czy antresolach mają spełniać dwa podstawowe zadania – powinny zapewnić nam bezpieczeństwo oraz wygodę, a także gwarantować estetyczny wygląd pomieszczenia, w którym się znajdują, lub otoczenia, w które wpisuje się balkon lub taras. Materiał, z którego zostaną wykonane, musi być zatem nie tylko niezwykle wytrzymały i bezpieczny, ale i efektowny i dopracowany w każdym calu. Kryteria te doskonale spełnia stal nierdzewna, której specyfika i walory techniczne zapewniają komfort użytkowania na długie lata.

Gdzie i dla kogo?

Podstawową zaletą barierek wykonanych ze stali nierdzewnej jest ich niezwykle estetyczny i prosty wygląd, co sprawia, że możemy je wkomponować właściwie w każdy wystrój wnętrza czy dostosować do wyglądu elewacji. Z uwagi na charakterystyczne, lśniące wykończenie, efektownie prezentują się one zwłaszcza w nowoczesnych aranżacjach i bardzo korzystnie wypadają w połączeniu ze szkłem, kamieniem, drewnem czy cegłą. Stal nierdzewna właściwie nie wymaga od nas dodatkowej konserwacji i jest materiałem bardzo trwałym, a przy tym w trakcie pierwotnej obróbki podatnym na nadawanie mu odpowiedniego kształtu, co czyni z niej wdzięczny element wykończeniowy balkonów czy tarasów. Dlatego, chociaż coraz częściej można ją spotkać jako tworzywo konstrukcyjne balustrad zewnętrznych w prywatnych domach, to jednak przede wszystkim wykorzystywana jest ona do wyrobu barierek w prostych i nowoczesnych w swojej formie obiektach użyteczności publicznej.

Wytrzymała i efektowna

Stal nierdzewna, dzięki specjalnym właściwościom fizykochemicznym oraz wysokiej zawartości chromu, jest całkowicie odporna na korozję, dzięki czemu idealnie sprawdza się w realizacjach narażonych na konsekwencje zmiennych warunków atmosferycznych. Jest przy tym niepodatna na wysokie temperatury, co jest atutem podczas upalnych dni, oraz charakteryzuje się niezwykłą prostotą wykończenia lśniącej powierzchni, co zadowoli nawet najwybredniejszych koneserów prostoty, efektowności i solidności wykonania poręczy balkonowych czy balustrad tarasowych.

Stal polerowana czy satynowa?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. W każdym przypadku dobór rodzaju wykończenia balustrady ze stali nierdzewnej zależy właściwie wyłącznie od upodobań oraz gustów klientów, a także ich możliwości inwestycyjnych. Powierzchnia stali polerowanej, wykańczana podczas mechanicznej obróbki, w swoim ostatecznym kształcie przypomina lustro, co zapewnia barierkom o takim wykończeniu niezwykle prestiżowy i elegancki wygląd, świadczący o guście pomysłodawcy takiego rozwiązania. Lustrzana i maksymalnie gładka powierzchnia balustrady ze stali polerowanej zapewnia łatwość w usuwaniu z niej wszelkiego rodzaju zabrudzeń, zacieków i pyłów, co jednak wiąże się z jej podatnością na tego typu oddziaływania eksploatacyjne. Stal polerowana jest także bardziej podatna na drobne uszkodzenia mechaniczne, np. zarysowania, niż stal z wykończeniem satynowym, i jest dużo droższa w realizacji za względu na czasochłonną obróbkę. Obróbka balustrady ze stali nierdzewnej z wykończeniem o tzw. satynowym charakterze jest dużo tańsza i polega na mechanicznym szczotkowaniu stali. Dzięki temu na jej powierzchni powstają kontrolowane rysy (szlify). Atutem stali nierdzewnej o satynowym wykończeniu jest niewątpliwie efektowna i unikalna matowa powierzchnia, na której nie widać nowych zarysowań. Niestety, w tym przypadku wszelkiego rodzaju zabrudzenia oraz osady mogą zalegać w szczelinach powstałych w wyniku obróbki, co dla wielu osób może być uciążliwym efektem ubocznym eksploatacji balustrady, szczególnie tej tarasowej czy balkonowej.

Solo, a może z drewnem lub szkłem?

O tym, czy i jakie wypełnienie balustrad ze stali nierdzewnej wybrać, decydują właściwie wyłącznie upodobania klienta oraz założenia architekta. Stal nierdzewna może występować samoistnie, tworząc niezwykle prostą, surową, ale i nowoczesną konstrukcję przestrzenną. Z kolei balustrady na balkon czy taras wykonane ze stali nierdzewnej w połączeniu z innymi materiałami tworzą niepowtarzalny klimat i często zaskakujący efekt: wraz z drewnem dodają budynkowi ciepła i elegancji, ze szkłem z kolei stanowią uosobienie nowoczesnej architektury.

Źródło: Kobamet.pl – Balustrady nierdzewne