5 najczęstszych problemów z działaniem grzejnika

grzejnik dekoracyjny

Awaria grzejników w sezonie zimowym może poważnie utrudnić domownikom codzienne funkcjonowanie. Jeśli urządzenie nie włącza się, wydaje nietypowe dźwięki lub grzeje tylko połową swojej powierzchni to znak, że konieczna będzie naprawa. Dlatego warto wiedzieć, jakie są najczęstsze przyczyny problemów z działaniem grzejników i jak skutecznie im zapobiegać.

Po czym poznać, że grzejnik jest zapowietrzony?

Sprawność grzejników najlepiej sprawdzić przed przyjściem pierwszych chłodów, żeby mieć jeszcze czas, by naprawić grzejnik lub wymienić poszczególne elementy na nowe. A jak rozpoznać, że grzejnik drabinkowy jest zapowietrzony? Głównym objawem zapowietrzenia jest charakterystyczne bulgotanie, niewydzielanie ciepła po włączeniu lub nierównomierne nagrzewanie urządzenia. Przyczyną tego zjawiska może być nieszczelna instalacja centralnego ogrzewania, nieszczelne rury lub niewłaściwe napełnienie instalacji. Grzejnik można odpowietrzyć we własnym zakresie, a w tym celu należy jedynie odkręcić właściwy zawór i czekać tak długo, aż z otworu zacznie wylewać się woda.

Dlaczego grzejnik łazienkowy piszczy?

Piski lub gwizdy wydobywające się z grzejnika łazienkowego mogą mieć wiele przyczyn. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić, czy zawór jest dobrze dokręcony oraz szczelny. Nietypowe dźwięki mogą być także spowodowane zbyt szybkim przepływem wody, nieprawidłowym ciśnieniem lub powstaniem grubej warstwy osadu i kamienia. W takim wypadku do usunięcia usterki warto wynająć hydraulika.

Grzejnik grzeje do połowy – przyczyny

Gdy grzejnik łazienkowy nie jest w pełni sprawny, to pomieszczenie może się bardzo szybko wychłodzić. Jeśli pomimo włączenia pełnej mocy powierzchnia urządzenia nie nagrzewa się równomiernie, wówczas przyczyny należy upatrywać w ograniczonym przepływie wody, brudnych filtrach, nieprawidłowym montażu lub uszkodzeniu mechanizmu odpowiedzialnego za podgrzewanie wody. Każda z tych awarii wymaga interwencji fachowca, który bezpiecznie przeprowadzi niezbędną naprawę.

Niesprawny zawór termostatyczny

Nowoczesne grzejniki drabinkowe często są wyposażone w zaawansowane termostaty, dzięki którym użytkownicy mogą ustawić optymalną temperaturę. Czasem awaria urządzenia grzewczego może wynikać z niesprawnego zaworu termostatycznego, co objawia się głównie mało wydajną pracą grzejnika. Przyczyną jest zwykle zablokowanie iglicy, którą można spróbować samodzielnie naprawić za pomocą kombinerek.

Brak wody w grzejniku – z czego może wynikać?

Brak wody w grzejniku lub jej niedostateczna ilość może wynikać z zapchanych rur lub za niskiego ciśnienia w sieci. Taka usterka będzie wymagała kontaktu z operatorem, by ustalić, czy problem obejmuje większą liczbę mieszkań. Chcąc sprawdzić, czy w grzejniku jest woda, trzeba skontrolować zaworek odpływowy, który znajduje się w dolnej części urządzenia.

Niektórych awarii można z łatwością uniknąć, jeśli grzejniki będą regularnie konserwowane i serwisowane. Poza tym to ważne, by zamawiać dobrej jakości produkty od renomowanego producenta np. ENIX, na które każdy klient otrzyma stosowną gwarancję. Przed zakupem grzejnika, warto również sprawdzić koszt serwisu i dostępność części zamiennych.