W jakich przypadkach wynajem szalunków będzie korzystniejszy niż ich zakup? – poradnik

wynajem szalunkow

Nowoczesne budownictwo stawia na szybkie i sprawne wznoszenie rozmaitych konstrukcji. Systemy szalunkowe stanowią jeden z elementów, które umożliwiają takie działania. Stosuje się je podczas tworzenia konstrukcji betonowych, fundamentów, stropów czy wykopów wysokoprzestrzennych. Praktycznie żadna firma budowlana nie obejdzie się bez tego typu sprzętu. Jednak nie w każdym przypadku warto zdecydować się na ich zakup. Czasami wynajem szalunków jest bardziej ekonomicznym rozwiązaniem.

Co należy wiedzieć o szalunkach?

Szalunki, zwane potocznie deskowaniem, są konstrukcją o charakterze tymczasowym. Ich zadaniem jest zapewnienie pożądanego kształtu mieszance betonowej oraz zapobieganie rozlaniu się betonu poza wymagany obszar. Po zastygnięciu wylewki można bezpiecznie rozmontować deskowanie. Bez szalunków nie obejdzie się też podczas wznoszenia wielogabarytowych konstrukcji betonowych i żelbetonowych. Zapewne będą one pomocne także w procesie produkcji półfabrykatów. Deskowanie wykonuje się zazwyczaj przy użyciu desek, ale istnieją też alternatywne rozwiązania. Chodzi mianowicie o systemowe szalunki ścienne i stropowe, używane przede wszystkim podczas wznoszenia wielopiętrowych budowli. Możemy spotkać się również z szalunkami wykonanymi z wodoodpornej sklejki, drewnianych płyt lub elementów metalowych.

Czy samodzielne tworzenie deskowania jest rozsądnym rozwiązaniem?

W przypadku niewielkich prac remontowych lub budowania domu jednorodzinnego samodzielne wykonanie szalunków jest możliwe. Jednakże nie uzyskamy w ten sposób produktów wysokiej jakości. Na dowolnym etapie moduły mogą spowodować też kosztowne opóźnienia. Ponadto ręcznie wykonane szalunki nie sprawdzają się przy wielokondygnacyjnych inwestycjach. Dlatego też rzadko która firma budowlana decyduje się na ich samodzielną produkcję. Zamiast tego budowlańcy i inwestorzy przeglądają dostępne na rynku szalunki na wynajem lub decydują się na ich zakup. Oba rozwiązania mają swoich zwolenników, a właściwy wybór uwarunkowany jest kilkoma podstawowymi czynnikami.

Posiadanie własnych szalunków

Szalunki są potrzebne na praktycznie każdej budowie. W zależności od rodzaju i ilości szalunków cena zakupu szalunków może nieco się różnić. Oprócz tego musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami przechowywania, transportu oraz konserwacji. Wszystko to sprawia, że na zakup wysokiej jakości szalunków powinna zdecydować wyłącznie duża firma budowlana. Chodzi bowiem o to, aby były one w stałym użyciu. Przedsiębiorstwa, które przez cały rok wykonują projekty budowlane, mogą być pokaźnym źródłem oszczędności. Decydując się na taką opcją, musimy jednak dokładnie obliczyć, ile szalunków, podpór, dźwigarów i trójnogów będziemy potrzebować. Chodzi o to, aby wyposażyć się w ich optymalną ilość, a jednocześnie zminimalizować potrzebną powierzchnię magazynową. Aby dodatkowo ograniczyć koszty, warto rozważyć zakup używanego sprzętu. Jeżeli jednak nie  eksploatujemy ich zbyt intensywnie, wynajem szalunków będzie rozsądniejszym rozwiązaniem.

Komu opłaca się wynajmowanie szalunków?

Wynajem szalunków jest dobrą opcją przede wszystkim dla niewielkich firm budowlanych, które rzadziej potrzebują deskowania. W razie potrzeby wypożyczalnia szalunków powinna posiadać na stanie rozmaite typy i rozmiary szalunków. W ten sposób nie będziemy musieli zaprzątać sobie głowy problemem magazynowania nieużywanych szalunków, gdyż będziemy w ich posiadaniu tylko w czasie trwania prac budowlanych. Istotną zaletą takiego rozwiązania jest również fakt, że wybierając szalunki na wynajem, możemy dobrać je do konkretnego projektu budowlanego. Co więcej, firmy zajmujące się wynajmem szalunków często oferują również usługę ich transportu i montażu. W ten sposób inwestor zyskuje gwarancję, że deskowanie zostało wykonane prawidłowo, a wszystkie elementy posiadają odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa.

Wypożyczalnia szalunków to miejsce, gdzie eksperci doradzą nam jaki typ i wymiar szalunków najlepiej wybrać do realizowanych aktualnie prac. Na systemy szalunkowe powinny zdecydować się przede wszystkim duże firmy budowlane wznoszące wielokondygnacyjne budynku przez cały rok.