Porządki wiosenne – jaki kontener wynająć?

Porządki wiosenne – jaki kontener wynająć

Zbliżająca się wiosna jest świetnym momentem, aby dokonać przeglądu posiadanych rzeczy, uporządkować pomieszczenia i teren, zabrać się za długo odwlekane sprzątanie. Jest to też dobra okazja do przeprowadzenia remontu, odświeżenia mieszkania czy zrobienia porządku w ogrodzie lub na działce. Przygotowując się do sprzątania, warto również zadbać o problem gromadzenia i usuwania śmieci.

Remont, czyli mały plac budowy

Generalny remont lub odświeżenie mieszkania czy domu najczęściej sprowadza się do wymiany płytek kuchennych i łazienkowych, przesuwania bądź wyburzania ścian, wymiany podłogi. Rozpoczynając przebudowę, często przy tej okazji postanawiamy dokonać dodatkowych poprawek. Jeśli wymieniamy podłogę, to przechodzimy do malowania ścian, a skoro skuwamy płytki w łazience i kładziemy nowe, to może jest to również dobry moment na wymianę wanny bądź umywalki? W ten sposób bardzo często planowo niewielki remont przeistacza się w mały plac budowy.

Co zrobić z powstającymi odpadami, starymi płytkami, gruzem? Bardzo dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z wynajmu specjalnego pojemnika – kontenera, w którym możemy umieścić śmieci. Firmy zajmujące się wynajmem dostarczają pojemnik pod wybrany adres, po zapełnieniu go odbierają, a śmieci zutylizują. Pozwala to zaoszczędzić bardzo dużo czasu. Należy jednak pamiętać, że do każdego rodzaju odpadu przeznaczone są inne pojemniki.

Wyburzając ściany, przerabiając pomieszczenia, powstaje dużo gruzu. Są dwa rodzaje gruzu – czysty i zmieszany. Czysty to ten zgodny z klasyfikacją odpadów, czyli bez żadnych dodatkowych elementów. Gruz zmieszany z kolei zawiera dodatkowo inne śmieci – folię, wełnę, styropian. Do każdego rodzaju przeznaczony jest osobny kontener, ponieważ wywóz i utylizacja gruzu mieszanego jest bardziej kosztowna. Możemy więc zaopatrzyć się w dwa kontenery i segregować śmieci, lub możemy skorzystać z jednego, na gruz mieszany i nie przejmować się selekcją. Jest to rozwiązanie finalnie droższe, natomiast zdecydowanie prostsze i mniej czasochłonne. Wybór odpowiedniego kontenera zależy więc od indywidualnych potrzeb i przeanalizowania, jakich materiałów chcemy się pozbyć.

Co zrobić z innymi odpadami?

Generalne porządki to bardzo często sprzątanie piwnicy, strychu czy garażu. Z reguły są to miejsca, w których przechowujemy rozmaite rzeczy. Od nienoszonych ciuchów, przez stare zabawki, aż po zniszczone już meble. Warto pozbyć się rzeczy, które są nieużywane i tylko zajmują miejsce. W zależności od ilości powstałych śmieci, możemy zdecydować się na kontener bądź worek – Big Bag. Specjalny worek na odpady pomieści do 1m3 śmieci, więc może być świetnym rozwiązaniem, jeśli mamy małą ilość rzeczy do wyrzucenia. W przypadku większej ilości rzeczy bądź przedmiotów o dużych gabarytach jak np. meble, warto pomyśleć o wynajmie kontenera. Mają one bardzo szeroki zakres wielkości, od 3m3 aż do 36m3.

Jeśli jesteśmy posiadaczami domu lub działki, wraz z końcem zimy czekają na nas generalne porządki związane z oczyszczeniem i przygotowaniem terenu na wiosnę. Przydomowe i działkowe ogródki wymagają bardzo często przekopania, przesadzenia roślin, pozbycia się starych i posadzenia nowych. Zniszczone rośliny, gałęzie, korzenie, które często pozostają po tego typu porządkach wymagają odpowiedniego kontenera. Są one zbierane w osobnym pojemniku, ponieważ mogą zostać później ponownie przerobione i przeznaczone do produkcji kompostu i nawozu.

Korzyści płynące z wynajmu worka lub kontenera od firmy zewnętrznej zdecydowanie zachęcają do skorzystania z takiego rozwiązania. Oszczędność czasu i brak konieczności angażowania się w cały proces są przyjemnym dodatkiem do uporządkowanej wcześniej przestrzeni. Decydując się na wynajem kontenera, należy jednak uprzednio zweryfikować kwestie formalne. Jeśli stawiamy kontener na terenie własnej posesji, nie musimy się o nic więcej martwić. Chcąc jednak postawić worek czy kontener pod blokiem, musimy uzyskać odpowiednie pozwolenie i uiścić opłatę z racji tego, iż korzystamy z powierzchni należącej do miasta. Niedopełnienie formalności wiąże się z nałożeniem kary finansowej, więc warto zorientować się w temacie odpowiednio wcześniej.

Źródło: Avio-Star.pl – Transport HDS