Dbając o sprawność przewodów wentylacyjnych w naszym domu, nie tylko troszczymy się o to, abyśmy oddychali czystym powietrzem, ale i dokładamy starań, aby inne systemy zainstalowane w pomieszczeniach działały bez zarzutów. Bardzo często wentylacja jest połączona z przewodami kominowymi, dlatego szczególnie ważne jest, aby nie tylko była regularnie serwisowana, ale przede wszystkim poprawnie zainstalowana. Co jednak zrobić, kiedy wentylacja zawodzi, a my mamy podejrzenie, że podczas jej montażu popełniono błędy? Czy w przypadku niesprawnej wentylacji może nam pomóc rzeczoznawca budowlany?
Brak wentylacji
Zgodnie z zaleceniami budowlanymi wentylacja w budynkach mieszkalnych powinna być zainstalowana w pomieszczeniach, które zostały przeznaczone na pobyt ludzi, pomieszczeniach bez otwieranych okien oraz pomieszczeniach, w których ze względów zdrowotnych, technologicznych lub bezpieczeństwa konieczna jest ciągła wymiana powietrza. Odpowiednia ilość przewodów wentylacyjnych powinna być także umieszczona w pomieszczeniach, w których ze względów zdrowotnych, higienicznych, technologicznych lub użytkowych należy utrzymać odpowiednie parametry powietrza. Niestety w wielu przypadkach projektanci wentylacji zapominają, że większość przewodów wentylacyjnych zazwyczaj jest powiązana z innymi sprzętami umieszczonymi w budynku mieszkalnym i nie uwzględniają wytycznych dotyczących przewodów kominowych i kanalizacji.
Nierzadko okazuje się, że pomieszczenia specjalne, w których standardowo powstaje najwięcej zanieczyszczeń i pary wodnej, nie tylko nie są wentylowane, ale i nieprawidłowo zabezpieczone przed wilgocią. Szczególnie istotna jest w tym przypadku wentylacja łazienki, WC, kuchni oraz garderoby. Jeżeli zatem mamy wątpliwość co do prawidłowości przeprowadzonych przez ekipę budowlaną prac instalacyjnych wentylacji w naszym domu lub podejrzewamy, że nie dostosowano formy prac inwestycyjnych do wymogów budowlanych, mamy prawo poprosić o interwencję rzeczoznawcę budowlanego. Rzeczoznawca nie tylko dokona przeglądu instalacji wentylacyjnej oraz dokumentów poświadczających przeprowadzone prace, ale przede wszystkim wskaże błędy, które powinny zostać usunięte przez wykonawcę. Jeżeli ekspertyza budowlana wykaże brak wentylacji lub poważne uchybienia w rozmieszczeniu przewodów, rzeczoznawca budowlany może nakazać zainstalowanie brakujących mechanizmów lub ponowną relokację przewodów.
Brak wspomagania wentylacji
Chociaż rola wentylacji w oczyszczaniu powietrza w naszym domu jest nieoceniona, to jednak nie wszystkie pomieszczenia mieszkalne wymagają aż tak intensywnej wentylacji jak te, w których na co dzień powstaje bardzo dużo zanieczyszczeń lub pary wodnej. O ile zatem wentylacja jest właściwie obowiązkowa w takich pomieszczeniach, jak kuchnia, łazienka, WC czy spiżarnia, o tyle nie jest już ona konieczna w np. rzadziej używanych pokojach. W takim przypadku wystarczą w zupełności nawiewniki okienne, które będą wspomagały proces wentylacji w całym domu, oraz drzwi wyposażone w podcięcia, które umożliwią przepływ powietrza z innych pomieszczeń. W wielu przypadkach wykonawcy zapominają jednak o tym kroku i albo nie uwzględniają osprzętu wspomagającego wentylację w projekcie inwestycyjnym, albo umieszczają przewody w nieuzasadnionych miejscach budynku. Poważnym błędem jest też niedoposażenie pomieszczeń, w których wytwarza się duża ilość pary wodnej, w drzwi z otworami wentylacyjnymi. Jeżeli ekspertyza budowlana wykaże podobne nieprawidłowości, rzeczoznawca budowlany będzie musiał zobligować wykonawcę do dostarczenia odpowiedniego sprzętu, który będzie dostosowany do wytycznych technicznych budynku mieszkalnego.
Brak odpowietrzenia kanalizacyjnego i nieumiejętne rozmieszczenie przewodów
Jednym z najczęstszych błędów popełnianym przez ekipy budowlane odpowiedzialne za montaż wentylacji jest nieprawidłowe rozmieszczenie przewodów w budynku lub łączenie ich w jeden zespół. Wynika to często z niedopilnowania robót budowlanych. Niedopuszczalne jest także włączanie do obiegu wentylacji grawitacyjnej pomieszczeń, które z racji rozmieszczenia są oddalone od kominów wentylacyjnych. Skutkuje to zaburzeniem działania całego układu wentylacyjnego. Błędem montażowym powodującym cofanie wyziewów pochodzących z przewodów kanalizacyjnych do pomieszczeń w domu jest też rezygnowanie z wentylacji kanalizacji. W takim przypadku rzeczoznawca budowlany z całą pewnością wskaże uchybienia i będzie ubiegał się o wdrożenie działań naprawczych przez wykonawcę budowlanego. W sytuacji, kiedy ekspertyza budowlana wykaże poważne błędy techniczne, których nie da się naprawić lub zniwelować montażem dodatkowych elementów wyposażenia instalacyjnego, rzeczoznawca budowlany może ubiegać się o odszkodowanie na rzecz inwestora.