Metraż mieszkania – jaki wybrać i kiedy?

Optymalna wielkość nowego mieszkania to kwestia, która sprawia dużo problemów klientom biur deweloperskich. Muszą oni wziąć pod uwagę co najmniej kilka czynników, które związane są z komfortem codziennego życia. Mieszkanie nie powinno być więc ani za małe, ani za duże. W jaki jednak sposób podjąć taką decyzję i co sprawdzić podczas przeglądania aktualnej oferty nieruchomości? Tymi kwestiami zajmujemy się w poniższym tekście!

Jaki jest minimalny metraż mieszkania?

 Zgodnie z obowiązującymi przepisami, które zostało dostosowane za sprawą nowelizacji z 2018 roku, nowo wybudowane mieszkanie muszą mieć powierzchnię użytkową nie mniejszą niż 25 metrów kwadratowych.

To oznacza, że lokale mniejsze nie mogą być sprzedawane jako mieszkania. Niestety, niektórzy deweloperzy zdają się obchodzić te przepisy na różne sposoby. Jeśli więc spotkasz się z tego typu ofertami, w Twojej głowie powinna zapalić się czerwona lampka ostrzegająca przed nieuczciwym sprzedawcom.

Optymalny metraż mieszkania – od czego zależy?

 Skoro wiesz już, jaka wielkość nowych nieruchomości jest dopuszczona przez polskie prawo, możemy przejść do wskazówek dotyczących wyboru konkretnego mieszkania. Na jakiej podstawie należy analizować i porównywać poszczególne oferty? Co brać pod uwagę w pierwszej kolejności?

  • Kluczowa okaże się oczywiście liczba osób, które mają korzystać z mieszkania. Single przeważnie nie potrzebują dużej powierzchni użytkowej, co jednak nie oznacza, że powinni rozglądać się wyłącznie za ciasnymi nieruchomościami. Za jakiś czas sytuacja może się przecież zmienić – rozpoczną związek, założą rodzinę itd. Taką ewentualność też trzeba mieć w głowie podczas sprawdzania poszczególnych ofert.
  • Często równie ważny, co metraż, jest układ pomieszczeń. Nawet największe mieszkanie okaże się mało funkcjonalne, jeśli jego układ nie zostanie odpowiednio dostosowany do potrzeb domowników. Na pewno dobrze będzie ocenić sposób przygotowania korytarza (jeśli będzie długi i ciasny, niepotrzebnie zabierze cenną powierzchnię użytkową), salonu (czy jest otwarty na kuchnię, czy nie), a także sypialni. Niektórzy deweloperzy poważnie zmniejszają wielkość łazienki, by powiększyć pozostałe pomieszczenia, dlatego to też warto sprawdzić.
  • Nie bez znaczenia jest ponadto Twój styl życia. Jeśli większość czasu spędzasz poza domem, w praktyce nie musi być on wcale przestronny. Ważne, by był przytulny, tak aby sprzyjał odpoczynkowi między kolejnymi wyjazdami.

 Oczywiście nie można zapominać też o cenie. W praktyce to właśnie ona ma największy wpływ na decyzje podejmowane przez klientów biur deweloperskich. W tym miejscu należy podkreślić, że w przypadku większych mieszkań cena za jeden metr kwadratowy jest przeważnie mniejsza niż w tak zwanych kawalerkach. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się zatem dokładna analiza potrzeb bieżących i przyszłych, by móc w sposób przemyślany dokonać wyboru.

Jaki metraż mieszkania będzie najlepszy?

 Jeśli nadal nie wiesz, na co się zdecydować, być może pomogą Ci nasze propozycje, a także przegląd tego, jakie mieszkania kupują inni. Jeśli chodzi o singli, którzy nie mają w planach zakładania rodziny w najbliższym czasie, przeważnie decydują się oni na mieszkania o wielkości od 25 do około 35 metrów kwadratowych. Taki metraż spełnia potrzeby jednej osoby, zwłaszcza gdy idzie za nim wygodny, funkcjonalny układ pomieszczeń.

Jakie mieszkanie dla pary? Teoretycznie mieszkanie 35-40 metrów kwadratowych, składające się z dwóch pokojów i łazienki powinno wystarczyć, w praktyce jednak dużo zależy od stylu życia, jak również od pracy. Jeśli na co dzień pracujesz zdalnie, warto pomyśleć o przeistoczeniu jednego pomieszczenia w gabinet. W takiej sytuacji optymalny metraż wzrasta o 5-10 metrów kwadratowych.

Jeśli natomiast chodzi o rodziny, a także pary, które planują mieć dzieci, potrzeby mieszkaniowe są największe. Przyjęło się, że dla rodziny 2+2 przygotowywane są nieruchomości o wielkości około 70 metrów kwadratowych, choć ponownie wiele zależy tutaj od indywidualnych potrzeb. Warto mieć to wszystko na uwadze jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji. 

źródło: SŁAWBUD Developer Łomianki