Co składa się na wydajny system rurowy i jak wybrać bezpieczne rozwiązania dla branży chemicznej?

Montaz systemu rurowego

System rurowy jest idealnym rozwiązaniem w przedsiębiorstwach, w których produkcja odbywa się liniowo. Dzięki ich pomocy transportuje się substancje niezbędne do wykorzystania w przemyśle chemicznym. Systemy rurowe powinny spełniać swoją funkcję, bez strat dla przedsiębiorstwa. Obecnie jest to jeden z najlepszych sposobów na szybkie i sprawne transportowanie materiałów wewnątrz firmy, możliwość oszczędzania miejsca i zwiększenie produktywności.

Systemy rurowe – wymagania jakościowe

Jakość, z jaką wykonany jest system rurowy, mocno wpływa na koszty eksploatacji oraz jakość pracy, dlatego koniecznie muszą być wyprodukowane z materiałów najwyższej jakości. Może to być stal nierdzewna lub stal węglowa malowana proszkowo, która najlepiej sprawdzi się w przedsiębiorstwie chemicznym. W celu zmniejszenia występowania usterek i konieczności ich napraw, trzeba zwrócić szczególną uwagę to, jaki surowiec chemiczny chcemy transportować. Dobrze dobrany materiał, z którego zbudowany jest system rurowy, zapobiegnie zniszczeniu przez działanie substancji żrących.

System rurowy do przemysłu chemicznego – bezpieczeństwo

W przemyśle chemicznym największe zagrożenie to możliwe wystąpienie wybuchu. Dlatego ważnym aspektem, który zapewnia bezpieczeństwo przy stosowaniu systemu rurowego jest przede wszystkim odporność na wysokie ciśnienie wybuchu. Jego bezwzględna wartość ciśnienia, które instalacja maksymalnie może wytrzymać wynosi od 3 do nawet 10 barów.
Przewody uziemiające są również bardzo ważne, jeśli dbamy o bezpieczeństwo wewnątrz przedsiębiorstwa. System ten pozwala odprowadzać nagromadzone w ścianach rur ładunki elektryczne i niweluje ryzyko powstania iskry, która może wywołać pożar.

Montaż systemu rurowego

Łatwy i szybki montaż systemu jest ważnym czynnikiem przy wyborze instalacji. Czas montażu będzie w tym przypadku zależał od ilości elementów oraz sposobu ich łączenia. Elementy systemu rurowego, które musimy regularnie czyścić, powinny być łączone ze sobą za pomocą obejm z klamrą zaciskową. Zmniejszy to znacznie czas demontażu i wpłynie także na obniżenie kosztów napraw.

Elementy systemu rurowego

System rurowy składa się z wielu elementów, od których zależy optymalna praca całej instalacji. Podstawowe elementy instalacji tworzą:

  • jednostka, która wytwarza ciśnienie, czyli np. pompa próżniowa (obniża ciśnienie) czy dmuchawa (wytwarza zarówno nadciśnienie, jak i podciśnienie),
    trójniki (grupują media z innych części instalacji lub ich rozdzielenie na dwa oddzielne), kolana rurowe i łuki (dopasowują przebieg rurociągu do indywidualnych potrzeb),
  • elementy regulacyjne zapewniają ciągłość instalacji, dzięki łączeniu rur o niejednakowych średnicach, kontrolują strumień przepływu oraz odseparowują powietrze od cząstek produktów.
  • regularna naprawa oraz serwisowanie pomogą zapewnić instalacji sprawność, oraz prawidłowe działanie.

Podsumowanie

System rurowy zapewnia optymalną pracę zakładu, lecz wybierając system do przedsiębiorstwa chemicznego, trzeba pamiętać o kilku sprawach. Przemysł chemiczny odznacza się dużym ryzykiem wystąpienia pożaru czy wybuchu, więc zapewnienie bezpieczeństwa powinno być sprawą najwyższej rangi. System rurowy, który jest często wykorzystywany w przemyśle chemicznym powinien być wysokiej jakości, co zapewni przedsiębiorstwu brak awarii, bezpieczeństwo i niski koszt eksploatacji. Ważna jest także szczelność instalacji, na którą wpływ ma jakość zastosowanych łączeń.

źródło: proorganika.com.pl – złączki rurowe