3 powody, dla których warto osuszyć nowo postawiony budynek

osuszanie scian budynku

Osuszaniu najczęściej poddawane są stare i zawilgocone budynki, a także konstrukcje, które zostały zalane wodą. Okazuje się jednak, że coraz częściej na usuwanie wilgoci ze ścian decydują się właściciele nowo wybudowanych obiektów. Chociaż wykonywanie tego rodzaju czynności nie jest konieczne, daje wiele korzyści.

1. Przyspieszenie tempa prac budowlanych

Każdy inwestor, który rozpoczyna budowę domu, marzy o tym, by jak najszybciej się do niego wprowadzić. Początkowo, kiedy mury szybko pną się do góry, efekty prowadzonych prac są widoczne gołym okiem. Kiedy w domu zostają zamontowane okna i drzwi, ekipa budowlana przystępuje do mniej widocznych prac wykończeniowych. Podczas wylewania posadzek oraz nakładania tynków zużywane są ogromne ilości wody, a do całkowitego związania zaprawy dochodzi dopiero po jej odparowaniu. Tempo odparowywania cieczy uzależnione jest od panujących warunków atmosferycznych. Jeżeli prace wykończeniowe prowadzone są wiosną lub jesienią, gdy temperatura powietrza jest niska, proces schnięcia przebiega powoli. Aby go skrócić i przyspieszyć proces budowy domu, należy przeprowadzić profesjonalne osuszanie ścian budynku.

2. Wyższy komfort prowadzenia prac wykończeniowych

Skorzystanie z usługi polegającej na osuszaniu pomieszczeń pozwala na prowadzenie prac wykończeniowych bez konieczności korzystania z dodatkowych źródeł ciepła. W pomieszczeniach, które nie zostały osuszone, niezbędne jest zastosowanie drogich w utrzymaniu nagrzewnic, które dodatkowo przyczyniają się do nasycenia wnętrz parą wodną. Warto również podkreślić, że dzięki przeprowadzonemu osuszaniu ścian, powłoki oraz elementy wykończeniowe nakładane na tynki są trwalsze i lepiej przylegają do podłoża. Dzięki temu remonty budynku są przeprowadzane zdecydowanie rzadziej, a koszty użytkowania domu są niższe.

3. Minimalizacja ryzyka rozwoju pleśni i grzybów

Budowa tradycyjnego murowanego domu zazwyczaj zajmuje kilka lat. Oznacza to, że stawiana konstrukcja przed oddaniem do użytku jest wystawiona na bezpośrednie działanie wody deszczowej, śniegu oraz mrozu. Wszystko to prowadzi do nagromadzenia wilgoci w murach. Prawidłowo wykonane osuszanie budynku przed oddaniem go do użytku pozwala pozbyć się zalegającej w ścianach wilgoci. Takie działanie minimalizuje ryzyko pojawienia się wykwitów pleśni i grzybów podczas użytkowania domu. Pominięcie procesu osuszania spowoduje, że wilgoć wchłonięta przez mury pod wpływem ciepła będzie stopniowo uwalniana do wnętrza. Skutkiem będzie nadmierna wilgotność powietrza w pomieszczeniach i utrzymujący się zapach stęchlizny.

Podsumowanie

Liczne korzyści związane z osuszaniem nowo wybudowanych domów sprawiają, że coraz więcej inwestorów decyduje się na przeprowadzenie tego rodzaju czynności. Prawidłowo wykonane osuszanie usprawnia proces budowy i poprawia komfort mieszkania.