Żywienie brojlerów – zasady

żywienie brojlerów

Z roku na rok wzrasta liczba gospodarstw rolnych, w których hodowane są brojlery, czyli kury, kaczki lub indyki przeznaczone na ubój. Osiągają ekspresowy przyrost masy ciała w bardzo krótkim czasie, co przekłada się na wysoką opłacalność produkcji. Podstawowym warunkiem ich prawidłowego wzrastania oraz dobrej jakości mięsa jest żywienie zgodnie z konkretnymi zasadami. Zostaną one omówione w dalszej części artykułu.

Specyficzne wymagania pokarmowe

Brojlery posiadają dosyć krótki przewód pokarmowy, a dodatkowo charakteryzują się szybką przemianą materii. Dlatego muszą być tuczone w kilku odrębnych fazach gwarantujących pełne wykorzystanie potencjału genetycznego. Pierwsza z nich polega na podawaniu jedzenia z dużą ilością aminokwasów i białka – najlepiej na poziomie minimum 21%. Kolejne dwie fazy powinny natomiast obfitować w żywność wysokoenergetyczną, zróżnicowaną pod kątem rodzaju (co najmniej 13,4 MJ/kg z węglowodanów i tłuszczów). W procesie wyboru pasz warto brać pod uwagę zarówno cenę, jak i praktykowany system chowu, określone warunki bytowe czy średnią temperaturę otoczenia. Przy odpowiednim poziomie i jakości żywienia przeciętny brojler w ciągu zaledwie 4-5 tygodni osiąga nawet do 1,35 kilograma masy.

Pożądany skład mieszanek

Pasza dla brojlerów występuje w czterech odmianach dostosowanych do poszczególnych grup wiekowych. Prestartery są dedykowane kurczętom w początkowych dniach po wykluciu z jaja i odgrywają kluczową rolę w resorpcji pęcherzyka żółciowego. Z kolei startery wyróżniają się zwiększoną zawartością cennych mikroelementów (zwłaszcza fosforu i wapnia), przez co należy je podawać od 5 do 14 dnia życia. Na rynku znajdziemy jeszcze pasze oznaczone jako growery oraz finiszery. Te pierwsze mają ograniczoną ilość tzw. białka ogólnego i jednocześnie nadwyżkę energii metabolicznej, dzięki czemu stanowią optymalne rozwiązanie do siódmego dnia przed planowanym ubojem. Drugie można z powodzeniem stosować aż do samego uboju. Wszystkie wymienione mieszanki posiadają zbilansowany skład oparty na:

  • zbożach – np. kukurydzy, pszenicy, owsie, jęczmieniu
  • nasionach roślin oleistych – soi, rzepaku, słoneczniku
  • nasionach roślin motylkowatych – koniczynie, lucernie
  • witaminach, aminokwasach, enzymach i prebiotykach

Pozostałe przydatne wskazówki 

Tempo karmienia brojlerów zależy przede wszystkim od ich wieku. Na przykład w pierwszym tygodniu życia zaleca się podawanie paszy aż osiem razy dziennie, a w czwartym tylko 2 razy. Do chwili śmierci każdy ptak powinien spożyć łącznie mniej więcej 5 kilogramów paszy. Ogromne znaczenie ma zapewnienie zwierzętom dostępu do czystej wody, stabilnej temperatury (na poziomie między 27 a 33 stopnie Celsjusza) i oświetlenia pozwalającego na normalne funkcjonowanie. Nie obejdzie się też bez regularnego czyszczenia karmników w celu zniwelowania ryzyka rozwoju szkodliwej mikroflory. Podsumowując, właściwe żywienie brojlerów wpływa na dobry stan ich zdrowia, szybki wzrost oraz doskonały smak tuszki.