Mimo stosowania przez producentów akumulatorów o coraz większej pojemności, każdy telefon komórkowy wymaga regularnego ładowania. Jeżeli więc uszkodzeniu ulegnie port odpowiadający za przyłączenie ładowarki, każdy smartfon, który nie obsługuje ładowania bezprzewodowego, stanie się całkowicie bezużyteczny. Z tego powodu warto zdawać sobie sprawę z zagrożeń, które mogą być przyczyną zepsucia się gniazda ładowania w telefonie.
Nieprawidłowy sposób podłączania telefonu do ładowarki
Gniazdo ładowania jest komponentem, który charakteryzuje się obecnością bardzo delikatnych elementów. Jeżeli końcówka ładowarki jest regularnie wsuwana pod nieodpowiednim kątem, może dojść do pojawienia się luzów, które będą powodować coraz większe problemy z prawidłowym ładowaniem sprzętu. Z tego powodu w momencie podłączania kabla do telefonu końcówka złącza powinna znajdować się pod kątem prostym względem spodu urządzenia. Warto również zwrócić uwagę na to, czy w przypadku korzystania ze smartfona podczas ładowania, kabel przy złączu nie wygina się w nienaturalny sposób. Może to powodować zbyt duże naprężenia wewnątrz gniazda ładowania i doprowadzić do jego uszkodzenia.
Działanie wody
Wilgoć i elektronika raczej nie idą ze sobą w parze. Nic więc dziwnego, że zalanie gniazda ładowania kończy się przeważnie trwałym uszkodzeniem komponentu. Nawet użytkownicy telefonów z certyfikowaną wodoodpornością powinni się wystrzegać nadmiernego narażania urządzenia na działanie wody, ponieważ błędy w spasowaniu poszczególnych części smartfona mogą doprowadzić do zawilgocenia wnętrza telefonu i tym samym uszkodzenia portu ładującego.
Używanie nieodpowiednich ładowarek
Ładowarka do telefonu jest sprzętem, na którym lepiej nie szukać dodatkowych oszczędności. Egzemplarze od sprawdzonych producentów kosztują z reguły poniżej 50 złotych, co stanowi ułamek ceny telefonu. Warto mieć dodatkowo na uwadze, że tanie zamienniki mogą nie posiadać dostatecznych zabezpieczeń, co może skutkować spięciem oraz uszkodzeniem urządzenia. Z tego powodu, w trosce o własne bezpieczeństwo oraz dobrą kondycję gniazda ładowania, lepiej postawić na produkty znanych marek, które będą się charakteryzować odpowiednią jakością.
Zabrudzenia
Podczas trzymania telefonu w kieszeni lub torbie, do gniazda ładowania często dostają się drobinki kurzu oraz różnego rodzaju zabrudzenia. Nagromadzenie się ich wewnątrz portu może powodować problemy z ciągłością ładowania. W takiej sytuacji przed oddaniem urządzenia do serwisu warto spróbować wyczyścić gniazdo ładowania cienkim przedmiotem (ważne, aby jego końcówka nie była ostra). Jeżeli uszkodzeniu nie uległy styki wewnątrz komponentu, takie działanie powinno być w zupełności wystarczające.
Co robić w przypadku uszkodzenia gniazda ładowania?
Uszkodzenie portu nie musi oznaczać konieczności zakupu nowego telefonu. Wymiana gniazda ładowania pozwala przywrócić sprawność urządzenia. Dodatkowo taka usługa nie powinna być przesadnie droga, dlatego w przypadku problemów z ładowaniem warto skorzystać z pomocy oferowanej przez profesjonalny serwis telefonów komórkowych.