Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o halach namiotowych – cennik, wyposażenie, warunki wynajmu

hale namiotowe ceny

Hale namiotowe to coraz popularniejsza alternatywa hal stalowych oraz magazynowych budynków murowanych. Dlaczego? Powodem są głównie koszty, jakie generuje ich wybudowanie oraz utrzymanie. Można ich z powodzeniem używać w charakterze obiektów magazynowych oraz sportowych. Coraz częściej sięgają po nie również rolnicy, którzy przenoszą do nich swoje uprawy czy inwentarz. Ich ogromną zaletą jest również mobilność. Nic więc dziwnego, że cieszą się tak dużym powodzeniem, zwłaszcza wśród przedsiębiorców. Ile może kosztować ich postawienie? Jak wyglądają ceny najmu takiego obiektu? Nasi eksperci odpowiedzą na wszystkie pytania.

Hale namiotowe, czyli ceny przyjazne dla kieszeni

Hale namiotowe nie wymagają zbyt dużego nakładu energii oraz czasu, jakie trzeba poświęcić przy ich stawianiu. Wykonane zazwyczaj ze stali bądź aluminium i nie potrzebują zalewania masywnych fundamentów. Dzięki temu ceny hali namiotowej mogą być bardzo atrakcyjne, niezależnie od tego czy używamy ich sezonowo lub przez dłuższy okres. Ile może kosztować ich wybudowanie? Stawki zależą głównie od metrażu, przeznaczenia tego typu obiektu oraz od materiałów, z jakich chcemy go wykonać. Poniżej podajemy uśrednione ceny.

Hale namiotowe – cennik zakupu

Sezonowe obiekty przemysłowe są dostępne w różnych przedziałach cenowych. Gotowe hale namiotowe o wymiarach 6 x 12 m można kupić już za 2 500-5 000 zł. Cena ta wzrośnie wraz z powierzchnią obiektu. Zakup hali o wymiarach 8 x 12 m to koszt pomiędzy 6 000-13 000 zł. Jeżeli jednak budowla ma służyć celom magazynowym, może być dwukrotnie droższa. Za halę o rozmiarach 10×20 m zapłacimy nawet do 15 000-25 000 zł.

Cennik ulega również zmianie, jeżeli pod uwagę bierzemy wybudowanie obiektu o przeznaczeniu całorocznym. Postawienie hali o rozmiarach 6×12 m wyniesie nas około 7 000-12 000 zł. Używając do jego budowy materiałów trudnopalnych, podniesiemy te koszty nawet do 15 000-20 000 zł. Większe budowle, np. o rozmiarach 8×12 m wygenerują wydatek rzędu powyżej 8 000 zł. Zabezpieczając halę przed działaniem czynników atmosferycznych, w tym śniegu, za budowlę tych rozmiarów będziemy musieli zapłacić ponad 10 000 zł. Ceny niektórych z nich mogą sięgać nawet 12 000-16 000 zł. Nie są to jednak najdroższe z dostępnych – namioty o wymiarach 18×30 m i wysokości do 5 m, potrafią kosztować powyżej 90 000 zł, a te o metrażu 20×40 m co najmniej 210 000 zł.

Cennik wynajmu hal namiotowych

Skutecznym pomysłem na obniżenie tych kosztów może okazać się wynajem obiektu lub zakupienie hali używanej. Druga z opcji nie cieszy się jednak dużą popularnością. Niewątpliwie jednak dużą jej zaletą jest korzystna cena – magazyn namiotowy można o rozmiarach 10×30 m można czasem kupić nawet za 20 000-40 000 zł. Równie korzystnie prezentuje się opcja wynajmu takiej powierzchni. zwłaszcza jeżeli planujemy używać jej jedynie sezonowo. Cennik wynajmu hali namiotowej zależy w tym wypadku nie tylko od jej metrażu. Jeżeli obiekt ma służyć organizacji imprez okolicznościowych, duży wpływ na koszty ma także jego lokalizacja. W związku z tym stawki dziennego wynajmu to wydatek rzędu 50-100 zł za dobę. W przeliczeniu na m2 da nam to ok 2-6 zł/mprzy wynajmie na okres co najmniej miesiąca.

Warunki wynajmu hal namiotowych

Na samym końcu warto również wspomnieć o zapisie prawnym, jaki dotyczy wynajmu hal namiotowych. Umowy najmu zawierane są na piśmie i muszą zostać podpisane przez dwie strony. Określają m.in. długość i kwotę najmu, a czasami uwzględniają także wyposażenie wewnętrze, takie jak: światło, ogrzewanie lub oświetlenie. Umowa powinna również zawierać informacje odnośnie montażu, demontażu, zasad użytkowania obiektu, jego przeznaczenia oraz kwestii związanych z transportem. Wiele z nich zawiera wzmianki o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego oraz BHP w obrębie do kilku metrów od hali.