Przedstawiciele wielu profesji każdego dnia są narażeni na oddziaływanie czynników, które stwarzają zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Ewentualnym skutkom czyhających niebezpieczeństw można jednak zapobiegać, stosując np. odzież ochronną. W jakich zawodach jest ona potrzebna w szczególności?
Odzież ochronna – w jakich zawodach jest potrzebna?
Podstawowym zadaniem odzieży ochronnej jest zabezpieczenie pracownika przed ryzykiem utraty zdrowia lub życia w związku z wykonywanymi obowiązkami. Oczywiście nie zastąpi ona ostrożności i wymaganych środków bezpieczeństwa. Niemniej może ograniczyć skutki ewentualnego urazu lub negatywnego wpływu szkodliwych substancji. Nic więc dziwnego, że przedstawiciele wielu profesji noszą ją na co dzień, nawet jeśli nie wynika to wprost z obowiązujące w Polsce prawa. Kto w szczególności potrzebuje odzieży ochronnej?
- Budowlańcy. Plac budowy to wymagające środowisko pracy, które stwarza różne zagrożenia dla zdrowia i życia pracowników. Żeby się przed nimi uchronić, trzeba zabezpieczyć ciało praktycznie od stóp do głów. Kombinezony, spodnie, kurtki, bluzy czy też rękawice to tylko wybrane elementy odzieży ochronnej, których nie może zabraknąć na placu budowy. Pozwalają one zabezpieczyć pracowników m.in. przed obrażeniami ciała i oddziaływaniem szkodliwych substancji chemicznych.
- Pracownicy produkcji. Najczęściej obsługują maszyny, wykonują skomplikowane czynności lub mają kontakt z niebezpiecznymi substancjami, toksycznymi oparami, ekstremalnymi temperaturami, a nawet szkodliwym promieniowaniem. Dlatego ich ciało wymaga specjalnej ochrony, np. ognioodpornych kombinezonów.
- Mechanicy. Bez odpowiedniej odzieży ochronnej byliby narażeni nie tylko na brud, ale i wycieki groźnych substancji, takich jak smary, oleje i rozpuszczalniki. Dedykowany im strój ochronny powinien zabezpieczać także przed pyłem, opiłkami metali, hałasem i wibracjami.
- Elektrycy. Są narażeni na ryzyko porażenia prądem elektrycznym, stąd też konieczność zastosowania u nich specjalistycznej odzieży ochronnej, np. antyelektrostatycznej, która chroni przed łukiem elektrycznym, i trudnopalnej.
- Przedstawiciele zawodów medycznych i pracownicy laboratoriów. Mają styczność z groźnymi substancjami i toksycznymi oparami, toteż ich ciało wymaga specjalnego zabezpieczenia. Dedykowana im odzież robocza ma również za zadanie ograniczyć ryzyko zakażenia chorobami zakaźnymi.
- Przedstawiciele służb ratunkowych. Muszą być nie tylko odpowiednio zabezpieczeni przed ewentualnymi zagrożeniami, ale również dobrze widoczni. Dlatego dedykowana im odzież ochronna jest wyposażona w elementy odblaskowe.
- Rolnicy i ogrodnicy. Obsługują maszyny i mają styczność z różnymi niebezpiecznymi substancjami, takimi jak pestycydy i nawozy. Odzież ochronna chroni ich nie tylko przed uszkodzeniami ciała, ale również skórnymi reakcjami alergicznymi na groźne opary.
Odzież ochronna nie tylko zabezpiecza przed zagrożeniami występującymi w miejscu pracy, ale również podkreśla profesjonalizm osoby, która ją nosi. Może stanowić istotny element wizerunku firmy. Dlatego warto zadbać o jej jakość oraz stan. W przeciwnym razie ani nie zagwarantuje należytej ochrony, ani nie przyniesie korzyści wizerunkowych.
W przypadku odzieży roboczej obok właściwości ochronnych i jakości liczy się również komfort użytkowania. Poszczególne elementy stroju nie mogą być ani za małe, ani za duże, gdyż będą przeszkadzać w wykonywaniu obowiązków. Dlatego należy je dobrze dopasować do indywidualnych potrzeb i preferencji pracowników. Zapewni to odpowiednią ochroną i swobodę ruchu.
Budowlańcy, mechanicy, rolnicy czy też przedstawiciele zawodów medycznych są stale narażeni na różnorakie zagrożenia, które mogą doprowadzić do utraty zdrowia, a nawet życia. Odzież ochronna to jeden ze sposobów, by ograniczyć szkodliwość wykonywanej pracy i przeciwdziałać skutkom niebezpieczeństw. Żeby jednak zapewniała skuteczną ochronę, należy ją dostosować do profesji i specyfiki miejsca pracy. Nie wiesz, gdzie szukać ubioru dla pracowników? Internetowe sklepy BHP oferują szeroki wybór odzieży ochronnej.